Mjetet juridike popullore kundër lëkurë


Lëkurë të lëkurës - një problem i zakonshëm. Të cilën njerëzit mund të dëshironi fenomen, sidomos me luspa të lëkurës në duar ose, më keq, në fytyrë. Mund të fillojnë të zhvishem larg çdo lëkurë normale, të thatë, me vaj, edhe pse në gratë kjo ndodh më shpesh se meshkujt, për shkak të një tjetër gjëndra dhjamor strukturë. Megjithatë, për këtë çështje askush nuk është imun, prandaj merren me ajo duhet të jetë në gjendje për të. Duke përfshirë duhet të miratojë dhe informacione të tilla si mjetet e mundshme në dispozicion kombëtare të lëkurë, të cilat janë më të lehta për t'u përdorur në shtëpi.


Mjetet juridike popullore për trajtimin e çdo sëmundje - është, natyrisht, shumë mirë, por ne nuk duhet të harrojmë se para se të përpiqet për të hequr qafe të lëkurës krisur, është e rëndësishme për të përcaktuar shkakun e këtij fenomeni. Çdo lëkurë, skuqje, kruajtje mund të jenë simptomat e infeksionit, kështu që ju duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor për të përcaktuar diagnozën e saktë. Vetëm kur problemi është thjesht kozmetike, ju mund të përpiquni të përdorni mjete popullore që ndihmojnë nga lëkurë. Para së gjithash, në mënyrë për të shmangur këtë fenomen të pakëndshme, është e nevojshme për të vlerësuar dietën tuaj - si ajo është larg prej ideales. Ushqimi duhet të përmbajë të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme për lëkurë ishte i shëndetshëm. Ndikim të madh në lëkurë të sigurojë abuzimin ndryshme: pirja e duhanit, alkooli nuk bojë lëkurën tonë, e bëjnë atë të shëmtuar në dukje.


Për më tepër, kjo është ajo që ne hani dhe pini mund të jetë shkaku i drejtpërdrejtë i lëkurë lëkurë. Mungesa e vitaminave, faktorët e përbashkëta mjedisore (era, të ftohtë, dielli) mund të shkaktojë një reagim të trupit. Konsideroni disa mjete popullore që efektivisht ndihmuar të heqin qafe e lëkurë lëkurë nga të dy një defekt kozmetike. Por së pari ne listën e disa shkaqeve të rëndësishme të këtij lloji të simptomë dhe atë që me siguri do të duhet për të parë një mjek, dhe jo për vetë-mjekoj.

A) Psoriasis (psoriasis) - një sëmundje e lëkurës, është mjaft e përhapur, e dukshme në çdo moshë.
B) të transmetueshme seksualisht sëmundjeve. Mund të shkaktojë lëkurë të lëkurës në disa zona të trupit.
B) Sëmundjet e traktit gastrointestinal. Shpesh ajo gastrit, por mund të jetë Sëmundjet të tjera.
D) alergji. Është e rëndësishme për të mësuar në kohë për një alergjen të cilën trupi reagon aq keq.

Nëse lëkurë të shkaktuara nga faktorë të tjerë që nuk janë përfshirë në ndonjë sëmundje, ju mund të përpiquni të heqin qafe e këtij fenomeni bezdisshëm mëposhtme mënyra popullore.

1. Nga lëkurë banjot veçanta kostum lëkurës në bazë të ndonjë vaj perimesh. Ajo mund të jetë zgjedhur për këtë qëllim vaj luledielli i rregullt, ulliri më mirë akoma të zbatohen. Vaj duhet të jetë pak e ngrohtë, pastaj të bjerë në duart e tij (për të shmangur mbinxehje të fortë për të shmangur djegiet). Mbani duart vannochtsi për 15 minuta, pastaj të vënë në doreza gjatë natës. Tashmë në mëngjes ju mund të shihni se lëkura juaj është e butë dhe të qetë në të prekur, përveç kësaj, janë të dush të dobishme për thonjtë.

2. Nga flaking lëkurës. Për këto qëllime përshtaten maskë tjetër. Ju duhet të marrë bollgur, gatuaj ato me drithëra me qumësht, të marrë 1 tbsp dhe përzierje me vajra gjalpë (1 lugë) dhe mjaltë (1 lugë çaji). Lëvizjet lehtë masazh për të vënë një maskë në fytyrën tuaj, të mbajë 15 minuta dhe pije me ujë në temperaturën e dhomës. Në mënyrë të ngjashme, ju mund të bëni një maskë me bollgur pa qull gatimit. Thjesht bluarje bollgur, përzierje mjaltë, vaj ulliri dhe vezë e verdhë veze (në proporcione të barabarta), të vënë në fytyrë për 15 minuta.


3. Nëse lëkura luspa në duar, ju mund të përdorni ilaç mëposhtëm popullore: në 1 litër ujë të ngrohtë duhet të marrë 50 gram pjekje sode, trazim. Para-lyej duart yndyrë krem, pastaj rënia e tyre vaskë me zgjidhje sode për 15-20 minuta. Deri në fund të procedurës për të bërë duart masazh, të vënë krem ​​përsëri për një kohë.

4. Në një shpesh i krisur, lëkurë të zbehtë të thatë është e dobishme për të përdorur maskë mustardë me vajra bimore. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp vaj, 1 lugë mustardë, përzierje, i holluar me pak ujë. Aplikoni në lëkurë për 3-5 minuta, pastaj pije. Në lëkura vyshket mund të aplikohet Llaçe mustardë për 5 minuta, e vënë krem ​​pas larjes.


5. Peeling Honey - një mjet i shkëlqyer për të luftuar lëkurë i krisur. Bukuri të veçantë e kjo do të thotë është se përveç efikasitetit të saj, ajo është edhe përgatitja mjaft e thjeshtë. Ju duhet thjesht të holluar me ujë dhe mjaltë lëvizjet masazh fshij atë në lëkurë. Pas procedurës thjesht pije me ujë të ngrohtë dhe moisturizer procesin e lëkurës.

6. prirur për flaking lëkurë të thatë. Për të luftuar këtë fenomen aplikon një ilaç popullore: Merrni karrota, fshij atë në një rende (me sukses mund ta zëvendësojë atë me patate të papërpunuara), përzihen me bollgur milled, shtoni qumësht (qumësht mund të përdoret në vend të verdhë veze veze). Mix gjithçka, aplikoni në lëkurën e problemit, të mbajtur 20 minuta.


7. Flaxseed mund të jenë të dobishme për të përmirësuar gjendjen e lëkurës, pasi ajo përgatit mjetet e mëposhtme të lëkurë duhet të masë 2 lugë. l. farë liri, shtoni ujë dhe kuzhinier deri derisa supa nuk do trashë, kasheobraznыm. Ky mjet duhet të aplikohet në lëkurë dhe të mbajë për 20 minuta.

8. Një tjetër banja recetë për trajtimin e lëkurës flaking. Merrni 1 tbsp kamomil, derdh ujë të valë (1 litër) dhe pastaj le të qëndrojë për disa kohë dhe tendosje. Ky infuzion duhet të mbajnë në duart e tyre për 15-20 minuta.


9. Maska e naftës së papërpunuar dhe flaking e lëkurës. Ju duhet të përzierje 2 lugë Djathë vaj vegjetal (2 tbsp). Aplikoni për të fytyrës, të mbajë 15 minuta.

10. Maskë me djathë dhe mjaltë. Merrni 2 tbsp mjaltë, të vënë në një banjë me ujë, shtoni 1 tbsp djathë. Mbajeni 30 minuta.