Përgatitja e lëkurës për dimër


Në këtë artikull, ne mësojmë pse lëkura ka nevojë për përgatitje të veçantë për dimër.
Numri Tip 1
Ne do të krijojmë lëkurë ekstra stres, sepse ndikimi i transferimit të ftohtë dhe kështu ajo do të jetë e lehtë. Së pari, kjo është koha për të vënë një zakon fund vendimtar për të larë me sapun dhe ujë nga tap. Kozmetikë me fytyrë duhet të hiqni shtupë pambuku zhytur në qumësht të ngrohtë (nëse keni lëkurë të thatë) ose tonik (nëse lëkura është e vaj). Paralelisht me heqjen e grim ne zgjidhim disa probleme: njomje lëkurë të thatë ose të dezinfektoj me vaj. A nuk e thonë edhe se me grim në fytyrën e tij nuk mund të fle, si në qoftë se jeni të lodhur.Numri Këshillë 2
Ne përzgjedhja dhe përgatitja e lëkurë krem ​​kujdes. Kostoja e lartë e krem ​​dhe paketimit të bukur - jo gjithmonë një tregues se kozmetike është ideale për ju. Në prag të dimrit për të zgjedhur kozmetike mjekësore për lëkurën me kujdes. Për të filluar për të përcaktuar llojin e lëkurës tuaj:
• vaj ose i thatë,
• rrudhat e para
• nëse probleme të lëkurës (lëkurë, puçrra fytyre, etj). Nga rruga, nëse lëkura peels off, në asnjë rast nuk e fshij peshore pastrim! Lëkura duhet të zbutur dhe moisturize përdorur krem ​​mbrojtës. Sa për puçrra fytyre, ka disa metoda të ndryshme për të luftuar ato. Nëse problemi është shumë e rëndë, ju duhet të konsultoheni me një mjek-cosmetologist. Nuk është një rregull që ju kurrë nuk duhet të thyejnë: Mos shtrydh pimples veten! Kjo është shumë e rrezikshme. Së pari, ju rrezikoni që të përjetësojnë këtë puçërr dobët në jetën e tij, dhe kështu të jetë ajo, nëse mbresë mbetet. Së dyti, puçërr nxjerrje gishtat e ndyrë mund të lëkundur infeksionin dhe shkaktojnë inflamacion.


Numri Këshillë 3
Për ju do të jetë shumë shpejt - në fillim të nëntorit, kur temperatura fillon të bjerë nën zero. Ngrohje në apartamente të qytetit më tej përkeqësojnë këtë problem, si ajri bëhet shumë e thatë. Si për t'u marrë me këtë problem? Së pari - kjo do të ishte mirë për të blerë një humidifier për të përgatitur lëkurën, sepse nuk mjafton ajër me lagështi është e dëmshme jo vetëm për lëkurën tonë, por edhe për organet e frymëmarrjes. Së dyti - pini shumë lëngje (lëng, pije frutash, vetëm me ujë). Shmangni kazanët e nxehtë, më mirë të marrë një dush me ujë të moderuar të ngrohtë. Për të nuk obvitrylysya buzët nga ajri të ftohtë, të jetë i sigurt për të përdorur chapstick. Maskë të dobishme hidratues me receta ne kemi prezantuar më poshtë:


Banane Maskë
Fetë banane në feta dhe vënien e tyre në fytyrë. Banane mund të zëvendësohet me sukses ose feta kivi mollë jeshile.

Domate maskë
Domate derdh ujë të valë, pastaj hiqni atë nga lëkura. Pure atë në qull me miell misri dhe përzierje me krunde - të marrë disa maskë të madhe ushqyese! Mbani maskë në fytyrën tuaj për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Ajo do të ngrijë manave ose bimor Larje fytyre infuzion dhe pjesë të marra nga akulli. Kjo është një tonik i mrekullueshëm që përmirëson metabolizmin në lëkurë dhe i jep asaj një shkëlqim të shëndetshme. Nuk është një përjashtim në përgatitjen e lëkurës: mos i fshij në lëkurë ftohtë në të ftohtit ekstrem, dhe kështu që ajo është nën stres.


Për ditë të ftohtë nuk është e Moisturizers përshtatshme janë shumë më të përshtatshme për të qenë më logjike kozmetike të trasha dhe me vaj për të mbrojtur më mirë lëkurën. Shumë kompani të mëdha dhe të njohura kozmetike të prodhojnë linjë të veçantë zyyazytsi e produkteve të kujdesit të lëkurës. Prania e produkteve të tilla për shitje mund të pyesni shitësin në dyqan. Më vete dua të flas për lëkurën. Nuk është e vështirë për të detyruar veten, por që nga kjo ditë të gjitha procedurat e biznesit (enët pastrim, gatim, larje), ne fillojmë për të kryer në doreza huyazykah. Bazuar në rrugë, kurrë nuk të harrojmë dorashka thurur apo dorashka lëkure të ngrohtë. Mëngjes dhe në mbrëmje, duart tuaja duhet të lubrifikuar me një krem ​​të veçantë ushqyes.