Panaritium - trajtim, shkaqet, panaritium zbulimi


Panaritium - një lëngshëm ose purulent akut gishtat indet inflamatore. Zhvillimi i sëmundjes pothuajse gjithmonë fillon me depërtimin e patogjenëve të infeksionit purulent (Staphylococcus ose lidhjes së saj me mikroorganizmave të tjera (streptokoket)) në gisht indeve në lëndimin e tij. Shumë më pak kriminel shkaktuar coli Gram-pozitive apo Gram-negative Escherichia bacil, Proteus, microflora neklostrydyalnaya anaerobe, patogjenët infeksionet kalbur.
Panaritium lokalizuara në dermis e sipërme, indin nënlëkuror, tendons, kocka apo nyjet e gishtave dhe shpesh është akute. Kjo sëmundje shpesh prek njerëzit e profesioneve që punojnë, si shoferët, marangozë, hidraulikë, marangozë, ndërtuesve dhe të tjerët mund të jenë të ndjeshme ndaj kësaj sëmundjeje, njerëzit që vuajnë nga diabeti.
Arsyet Panaritium


Shfaqja panaritiums nxisin faktorë të ndryshëm vendorë: duart e pista; efekt më irritues të lëkurës; tretje të lëkurës; rritur lagështi lëkurës; ftohje, e cila shkakton çrregullim e microcirculation dhe indeve trofik; dëmtimi i lëkurës në duar dhe gishtat, si dhe shtrat gozhdë; ndërprerja e sistemit imunitar, metabolizmin; Sëmundjet endokrine.
Kriminel lëkurës, si nje forme e inflamacionit, shfaqet në pasme të gishtave dhe / ose këmbëve. Nën epidermë fillon të grumbulluar material purulent, duke formuar një flluskë. Brenda këtij flluskë lëngu i lëngshëm akumulon ngjyra me baltë. Në raste të caktuara, qelb mund të bashkohet me gjak. Lëkurës ngjitur me inflamacion purulent, ka shtyer të fortë. Zona ku ka qenë kriminel, ka një dhimbje shumë të forta. Disa pacientë ankohen për një ndjesi djegie në art. Kur një kriminel fillon të rritet, së bashku me të dhe fushën e rritet inflamacion, duke ndikuar kështu shtresat e thella të lëkurës.

Kriminel nënlëkurës është përcaktuar si një formë e procesit akute inflamatore që ndodh nën lëkurën e sipërfaqes në pëllëmbë të gishtave. Lëkura në këtë fushë është palme mjaft i dendur. Në veçanti, kjo vlen për të duarve të njerëzve, të cilat shpesh mund të ketë corns, nga të cilat përmbajtja purulent nuk mund të lehtësojë veten jashtë, kështu që depërtojnë në indet e thella. Ky lloj panaritium kërcënon zhvillimin e tyre në tendinave, kockave dhe nyjeve.
Gozhdë Panaritium është gjithashtu një shumëllojshmëri të proceseve inflamatore, i quajtur gjithashtu podnohtevыm panarytsyem. Gozhdë Panaritium prek ato indet, të cilat janë të vendosura nën gishta pjatë gozhdë apo këmbët. Kriminel Hyponychial zhvillon, zakonisht për shkak të splinters goditur shtratin gozhdë nën ose përmes microtrauma saj.

Okolonogtevoy Panaritium, e cila është quajtur edhe paronyhyem zhvillohet rreth roll gozhdë. Manikyr, mbajtur në kushte antiseptik, kontribuon në zhvillimin e këtij lloji të panaritium.
Kriminel Bone mund të jetë inflamacion purulent si të pavarur, e cila zakonisht zhvillohet si pasojë e një frakturë të hapur apo lëndim kockave; ose të jetë rezultat i panaritiums nënlëkurës.
Kriminel kyçeve mund të telefononi edhe nyje trajtë artrit. Ka një lidhje midis ajo falangave. Procesi inflamator i zhvillimit të dorës pas lëndimit ndodhur gjymtyrë, dhe ka hyrë në një infeksion të përbashkët. Shpesh kriminel kyçeve mund të jetë një komplikim e procesit të nënlëkurës inflamatore. Më të prekur përbashkët interphalangeal në thumb dhe indeksit gishtat.

Gilcë kriminel konsiderohet si një sëmundje të quajtur tenosynovitis. Ky lloj panaritiums, e cila ndikon në pjezë konsiderohet forma më e rëndë e proceseve inflamatore në panaritiums. Është e vështirë për terapi dhe mund për një periudhë të gjatë kohore prishin funksionin motorike e duarve. Gilcë kriminel ka një simptoma të ndritshme si gisht fortë tumor, dhimbje intensive në zonën e përflakur dhe kufizimin e lëvizshmërisë. Zona e mbuluar nga tenosynovitis zakonisht ruhet në një pozitë të kërrusur. Shpjegoj gisht sjell vuajtje të mëdha për shkak të ashpërsia e dhimbjes së pacientit.

Herpetike panaric është shkaktuar nga virusi herpes. Karakterizohet nga kjo mungesë kriminel të subjekteve eksplicite të jashtme. Megjithatë, në disa raste, mund të ketë zona hyperemic e lëkurës mbuluar me flluska të vogla. Fillimisht pacienti sëmundje ndjen dhimbje në pëllëmbës dhe dorsal sipërfaqet e gishtave. Disa ditë më vonë formuan formimin zgavër, të ashtuquajturat vezikulave. Në këtë formë panaritiums përmbajtjes purulent është formuar. Manifestimet klinike shfaqen mprehtë dhe shumë i mprehtë. Periudha e inkubacionit nuk është në dispozicion. Rreziku i panaritium se sëmundja shpesh përfshin një proces të inflamacionit jo vetëm që është e indeve të buta, por mbaresa nervore, duke shkaktuar shfaqjen e pezmatim nervi.

Herpetike nuk panaric trajtohet me kirurgji, si ajo do të përkeqësohet sëmundje dhe mund të çojë në herpes zoster.
Inflamacion akut qelbëzuese shoqërohet gjithmonë nga trupi ethe. Të gjitha format kanë simptoma të ngjashme si me sëmundje inflamatore purulent: dhimbje intensive natyrën pulsating në zonën e prekur; skuqje dhe ënjtje të lëkurës në panaritiums terren; kufizimin e lëvizjes së gjymtyrëve për shkak të inflamacion.Gisht Panaritium


Thumb Panaritium karakterizohet si një proces inflamator i indeve dhe indeve okolonogtevogo shtrat.
Për fat të keq, gishtat janë shpesh subjekt i traumave (bankat, shkurtime, bruises, etj). Varësisht nga lloji i lëndimit dhe imunitetit shtetëror mund kriminel. Ndonjëherë edhe lëndime të vogla, për shembull, splinters, mund të shkaktojë inflamacion të rëndë qelbëzues. Gishti Panaritium ndodh kur, pas microtrauma rajoni i prekur nuk iu nënshtrua trajtimit antiseptik, kështu që lëkura mbi microtrauma vonuar, duke i dhënë përhapjen e infeksionit në epidermë. Reduktuar imunitetin gjithmonë promovon panaritium. Në nivelin normal të mbrojtjes së imunitetit në rast të shkurtimeve dhe pranuesit chip, panaritiums zakonisht mund të shmanget.

Dhimbje në panaritiums gisht ka derhayuschyy, karakter pulsating. Ajo është konstante. Mund të rritet kur lëviz dorën dhe barrën mbi gishtin e prekur. Nën lëkurë në akumuluar përmbajtjes gishtat prekura panarytsyem purulent, e cila është e dukshme përmes lëkurës. Të shtohet gisht dhe shtohet, lëkura rreth panaritiums shumë flushed.
Dhimbja mund të jetë në mënyrë intensive që pacienti gjatë natës nuk mund të fle për dhimbje në karakterin e tij, me kalimin e kohës, bëhet natyrë e padurueshme. Kur lidh Ky lloj simptome duhet menjëherë të kontaktoni qendrën trauma ose telefononi ambulancë emergjente, siç mund të jenë zhvillimi i inflamacionit të gishtit të kockave, dhe si komplikimet e saj, bashkuar osteomielit. Në ethe lokale, gjendja e keqe e përgjithshme mund të ndodhë dhe ethe.

Arsyet më të shpeshta panaritiums hyponychial: e ndara, të prera në gozhdë, manikyr gabuar dhe trauma e cuticle. Është e nevojshme të bëhet dallimi mes kriminel fillor dhe të mesëm hyponychial. Në panaritiums fillore subungual, infeksioni merr të drejtë nën shtrat gozhdë; mesme - kjo vlen nën gozhdë, hematoma subungual si një komplikim ose panaritiums nënlëkurës.
Në panaritiums primar inflamacion gisht për një kohë të kufizuar në rajonin skajor trupë, duke prekur vetëm një pjesë të vogël të gozhdë. Në raste të tilla është e këshillueshme shtrat gozhdë rezekuvaty, hiqni qelb, indet nekrotike, trup të huaj, dhe të ofrojë një pasqyrë të rrjedhjes së qelb formuar. Kur inflamacion purulent është në rrënjët e gozhdë, kërkon operim të plotë të gozhdë.

Trajtimi Panaritium thumb
Të panaritiums fillestare fazë konsiderohet momenti më i mirë për terapi tij. Në këtë moment nuk ka plehu arsimit, edges freskëta plagë dhe nuk ka edemë mundëson drogë të depërtojnë indet.
Kur trajtimin gishtin panaritiums mirë Zgjedhja është të përdorni banjot ndjekur nga trajtimin e zonës së prekur me zgjidhje antiseptik (Myramistin, Hloheksydyn, furatsillina). Procedura banje duhet të zgjasë rreth 15 minuta në ujë me një temperaturë prej 60 ° C.

Gjithashtu kanë një efekt të mirë terapeutik fasha. Ata janë të përshtatshëm për t'u përdorur gjatë natës. Supë të përgatitur për fasha e kamomil dhe lisi leh.
Në panaritiums akute fazën kirurgji rekomanduar gishtin e ndjekur nga kullimit dhe pëlhura larëse gisht. Në asnjë rast të jetë kriminel vetë-ditur. Kështu, ju mund të paraprakisht infeksionit të indeve të thella apo të përhapur për të dhënë atë për të indeve të shëndetshme (në formën e herpes panaritium).
Në trajtimin e subungual taktikave aksioneve panaritium, me një të vogël lezione shtrat gozhdë treguar operim të gozhdë skajor; me humbjen e tërë pjatë gozhdë, por pa puna e tij shkëputja është kryer Kenevela hequr rrënjët e gozhdë; me lezionet e shtrat gozhdë me shkëputjen e tij tregoi heqjen e plotë të gozhdë.

Pas heqje e gozhdë tregon metodat e mëposhtme të mbylljes plagë, pluhur, vaj, dressings zakonshëm kleolovыe, FA SHAT ngurtësoni kollodyynыe me membranën placentar.
Pasojat panaritium hyponychial përfaqësuara si çrregullime trofike të gozhdë dhe deformimi i saj. Për fat të keq, kirurgët nuk e konsiderojnë se shtrat deformuar gozhdë për të parandaluar gishtat në punë, dhe në disa raste të çon për të ndryshuar specialitet pune. Përveç kësaj, gozhdë e shëmtuar mund të shkaktojë shtypjen morale dhe depresioni në personaliteteve shqetësuese pasive.Panaritium në këmbë


Panaritium në këmbë është quajtur edhe paronyhyem kur ka inflamacion rreth gishtin shtrat gozhdë. Panaritium këmbë mund të karakterizohet nga ënjtje dhe rajon hyperemia gishtat dhe rreth gozhdë, pacienti gjithmonë ndjen dhimbje.
Ju mund të diagnostikojnë sëmundjen në një provim sy në kirurg. Shpesh, shkaku i këmbës është panaritiums gozhdë i hyrë në mish mbi gishtin e madh.

Nëse sëmundja është vërejtur në fazën fillestare, përdorur për trajtim kirurgjik. Rekomandoni njomje gishtin pacientit në një zgjidhje të Permanganat kalium fasha me ointments medicinale antiseptik (Dyoksydynovaya vaj Levomekol, Levosin)

Për të filluar terapinë duhet të jetë me aplikimin rul nën gozhdë një copë fashë. Kjo është, para se ointments terapi, të vendosur në zonën e prekur me fashë sterile rul ose shtupë steril, pas shqiptimit paketë vaj dhe një fix fashë nga lart. Nuk ka prova për efektin e mirë e locion alkoolit në zonën e prekur nga panarytsyem në këmbë. Temperatura e rekomanduar alkool pak mbi dhomë. Hold compress mbi këpucë me majë duhet të jetë rreth 2-3 minuta, pastaj të përfundojë deri në peshqir. Por ajo duhet të mbahet mend se pranimi i procesit purulent rreptësisht e ndaluar të ngrohtë zonën e përflakur.

Kriminel Hyponychial në gishtërinjtë mund të zhvillohet për shkak të infektimit fungal me streptokokut bashkimin ose marrjen nën infeksionet shtrat gozhdë për shkak të hyrjes së splinters. Terapia panaritium hyponychial në kirurg këmbë kryhet vetëm nga operacioni. Nëse procesi inflamator filloi rreth buzë të krevatit gozhdë, një mjek me kujdes bën një prerje në lëkurë në buzë e gozhdë, lani plagë me zgjidhje antiseptik dhe prodhon përpunimin në formën e imponimit të dressings antiseptik. Kur inflamacion mbulon një zonë të madhe të gozhdë, ju ose mund të heqja e pjesshme ose e plotë e pjatë gozhdë. Trajtimi i mëtejshëm është kryer me salcë me vaj antibiotik.Panaritium një fëmijë


Fëmija fillon kriminel, si inflamacion purulent në indet e buta të gishtave apo këmbët, pasi ata prekje patogjene. Ajo fillon procesin pas infeksionit, kur të lëshuar në shtresat e thella të epidermë. Ky është një rezultat i shkurtimeve, gërvishtjet, abrasions ose marrjen splinters. Si rezultat i kësaj, së bashku me trupin e huaj depërton nën infeksionit të lëkurës. Agjentët e infeksionit janë: streptokoket, staphylococci (duke përfshirë ari), kërpudhave dhe viruseve. Ata janë autorët e proceseve inflamatore.


Lëkura e një të rrituri më shumë strukturën e dendur se lëkura e një fëmije, për shkak se fëmijët shpesh të lëkurës të prirur për të lëndimit. Ne duhet të monitorojnë me kujdes ata me të cilët fëmija luajtur me lodra dhe zgjedh. Çdo prerje të vogël ose zeroja duhet të trajtohet me barna antiseptik (chlorhexidine, Myramistin, peroksid hidrogjeni 3% furatsillina). Kjo do të parandalojë shfaqjen e proceseve inflamatore në fëmijët formë panaritiums.
Disa fëmijë të vegjël janë të varur të bëj gishtat. Gjysma e tyre brejtje thonjtë, pjatë duke travmyruyu vazhdimisht gozhdë. Të gjitha këto zakone mund të shkaktojë panaritium subungual ose okolonogtevogo.

Ndonjëherë panaritiums paraqitjen dhe fëmija i porsalindur. Në thelb është një formë e zhvillimit të okolonogtevogo panaritium. Arsyeja për zhvillimin e saj është nehyhyenychnaya përfunduar thonjtë në fëmijë.
Në trupin e procesit infektive të fëmijëve përhapet mjaft shpejt. Prandaj, një nevojë urgjente për të treguar kirurg fëmijës ose të marrë një qendër trauma. Ju gjithashtu mund të telefononi një ambulancë. Panaritiums vetë-trajtimin e një fëmije të mos angazhohen rekomanduar, pasi ajo vetëm mund të përkeqësojë rrjedhën.


Trajtimi PanaritiumTrajtimi panaritium duhet të bëhet vetëm nga një kirurg i kualifikuar. Kirurgjia për forma të rënda ose të komplikuara panaritium duhet të kryhet në një departament kirurgjikale. Terapi në kushte ambulatore në vendin e caktuar vetëm purulent përqendrohen në sipërfaqen e panaritiums nënlëkurës ose subungual. Nëse keni nevojë për të përsëritur kirurgji, pacienti duhet të hospitalizohen në departamentin e infeksionit kirurgjikale.
Terapi konservative është e mundur vetëm në lëngshëm-infiltrative panaritium fazë. Përdorur me sukses: hipotermi lokale, kripë dhe sode banja, FA SHAT napivspyrtovyy, terapi UHF, elektroforeza e drogës, me ultratinguj, radioterapi.

Antibiotikët efektive dhe mund të jetë enzimet proteolitike. Roli i madh Immunotherapy (gama antistaphylococcal globulin toksoid streptokoksike, hyperymmunnaya antistaphylococcal plazma etj). Panaritiums zhvillimit me fazën lëngshëm-infiltrative në fazën purulent konsiderohet tregues absolut për kirurgji urgjente.
Ndërhyrje operative në panaritiums duhet të sigurojë mundësinë e necrectomy kompetent duhej të jetë traumatike, worktops këmbimi gishtat për të parandaluar shkelje të ndjeshmërisë dhe të lëvizjes Rumen kontraktimet karakter.

Kirurgjisë është hapja e lezione inflamatore, heqjen e indeve nonviable, postoperative zgavrën kullimit plagë. Në disa raste, mund të përdorin lloje të tjera të anestezi (vnutrykostnuyu, rehyonarnuyu intravenoz, explorer në të përbashkët radio-i kyçit të dorës) ose anestezi të përgjithshme.
Për të parandaluar gjakderdhje në fushën operacionale të rekomandojë kapëse për ndaljen e gjakut imponim mbi parakrah ose bazën e gishtit. Kirurgjia kullimi i plotë i mykroyrryhatoramy plagë zgavër. Pas necrectomy plotë dhe plagë kullimit zgavër mykroyrryhatoramy rekomanduar qepje fillestare imponimi në sipërfaqe plagë, e cila në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon kohën e trajtimit.

Kur imobilizimi postoperative konsiderohet thumb thelbësore dhe dore në një pozicion të caktuar, terapi antimicrobial me drogë gjerë spektrit.
Trajtimi i panaritium lëkurës bazuar në heqjen e plotë të epidermë dhe otsloyvshehosya akumulimin e qelb nën, pa anestezi është përdorur. Pas përpunimit sipërfaqen e zgjidhjeve antiseptik gisht (p.sh. chlorhexidine), veshje e guaskës exfoliated hiqet me kujdes me gërshërë kirurgjikale, sipërfaqe plagë trajtohet me një zgjidhje të peroksid hidrogjeni 3% dhe për të prodhuar salcë me drogë antiseptik. Para se të aplikoni një fashë për të kryer një studim duhet të prishet me kujdes sipërfaqe, sepse, në disa raste, ajo mund të identifikojë kursin fistulous që të çon thellë në indin nënlëkuror, ku është kryesor celular vendndodhjen pyoinflammatory. Në këtë rast, akumulimi i qelb nën epidermë paraqitur rezultatin e nxitojnë të tij të papritur nëpërmjet dermis me indet e thella të shtrirë. Ky inflamacion është definuar si kriminel nga mansheta lloji. Trajtimi i saj është i ngjashëm me trajtimin e panaritiums nënlëkurës.

Trajtimi Panaritium shtëpi
Kur panaritiums nevojë urgjente për të parë një specialist, sepse depërtimi i mundshëm i inflamacion purulent e shtresat e thella të indeve, kërcënuese pasoja trishtuar për pacientin (deri në amputim të një gisht). Por mund të ketë disa raste kur aksesi tek një mjek nuk është i mundur në momentin e ndezjes. Kjo ndodh se kriminel është në një fazë të hershme të zhvillimit dhe nuk të japë bezdi e madhe për pacientin dhe pacienti dëshiron të mbajë jashtë në duke shkuar te mjeku. Kjo është në një rast të tillë, çdo person në kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet të amonit bituminosulfonate ose Balm lemynent Vishnevsky, të cilat janë të efektshme vetëm në fillim të sëmundjes apo pas lindjes. Në fazën e inflamacionit akut në çdo rast nuk do të përdoren medikamente të dhënave për shkak se ata mund të çojë në procesin përkeqësim. Prandaj, në qoftë se pacienti ndjen rënda natyrën derhayuscheho dhimbja dhe gjendja e keqe e përgjithshme me ethe, ju duhet të thërrisni një ambulancë apo të shkojnë në qendrën e traumës (sidomos në qoftë se këto simptoma ndodhin gjatë natës).

Mjetet juridike popullore për trajtimin e të panaritium paraqitur decoctions si bimor dhe fasha rajonin inflamatore.
Aloe gjithashtu ndihmon në trajtimin e panaritium. Për të njëjtën houseplant prerë gjethe me mish. Pastaj me kujdes prerë zhvishem gjemba off anën e lartë të gjethes. Pulp fletë aloe duhet të pure formimin e një slurry lëngshme, të ngjashme me lëng nga tul. Grimcuar fletë duhet të aplikohet në zonën e përflakur. Ose njomet top pambuku steril në lëng aloe dhe të zbatohet në kriminel. Aloe edhe zvogëlon manifestimet e proceseve inflamatore.

Në trajtimin e kumak hyponychial panaritium përdorur tretësirë ​​alkoolit e kësaj bime, e cila është shtuar në një banjë të ngrohtë, pasi ajo uli gishtin impresionuar panarytsyem. Ora trajtimi është rreth 10 minuta.
Kur panaritiums gishtin terapi celandine mund të japë rezultate të mira. Ju duhet të thirrni herbs lugë çaji dhe derdh 1/2 litër ujë të zier në temperaturë dhome. Tjetra, vënë këtë kapacitet me bar në furrë, të sjellë një çiban, pastaj ziej për pesëmbëdhjetë minuta. Prisni për atë të ftohtë në 70 C. Pas kësaj, nuk ka filtrim lëngun e mishit, të përdorur si tabaka. Sëmurë të mbajtur një gisht në supë për rreth 15 minuta. Banja bërë 3 g. Per dite.

Kur panaritiums në trajtimin e këmbë ndihmon eukalipt. Ju mund të bleni në një tretësirë ​​të alkoolit farmaci e eukalipt dhe të aplikojnë atë si një banja terapeutike. Për ta bërë këtë, shtoni një litër ujë të nxehtë 2 teaspoons e tretësirë. Ju gjithashtu mund të thatë me supë bimor për të gatuaj. Merrni 2 lugë eukalipt dhe bimëve derdhur 0,5 litra ujë. Pas, vlim për ngrohje të ulët për dhjetë minuta. Kur supë ka ftohur pak, më të ulët se goditi gishtin panarytsyem dhe të mbajë për 15 minuta. Procedura përsëritet deri në tre herë në ditë.

Panaritium trajtim në shtëpi mund të sigurojë Permanganat kalium ose siç është quajtur gjerësisht, Permanganat kalium. Ajo ka veti të mira antiseptik. Kjo e bën dush.
Ju mund të aplikoni zgjidhje për tretësirë ​​të alkoolit të Propolisi. Në gjysmë litër ujë në dy teaspoons e tretësirë ​​dhe vendosni një thumb i lënduar në banjë përgatitur.
Mund të ndihmojë në trajtimin në panaritium shtëpi thekre rregullt bukë. Merr një copë bukë, kripë, dhe përtyp slurry rezulton është aplikuar në zonën e prekur. Në njerëz, kjo metodë është konsideruar shumë efektive. Por mjekët e mjekësisë tradicionale kategorikisht ndalojnë përdorimin e saj.

Gjithashtu, përdorimi i panxhar trajtimit panaritium në shtëpi mund të jetë shumë i dobishëm. Nga kjo kompresa bërë. Gisht pacienti steamed në vannochtsi e Permanganat kalium. Në panxhar paralele rubbed në rende gjobë. Tul panxhar është aplikuar në zonën e prekur dhe fix fashë. Pesë orë duke bërë një zëvendësim.
Fëmijët kriminel trajtohen me sode buke dhe kripë. Këto komponente duhet të përdoret për të përgatitur dush me temperaturën e ujit jo më të lartë se 70 gradë. Lëkura e fëmijëve është shumë delikate, kështu që ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm për të mos lejuar atë të djegur. Për një dush të mjaftueshme për një gjysmë litër ujë. Ajo shtoi një lugë gjelle sode buke dhe kripë. Përzierje mirë. Sode dhe kripë kanë shpërbërë plotësisht. Ul fëmijën përflakur gisht në banjë dhe për të vazhduar këtë proces për 10 minuta. Bëni dush dy herë në ditë.

Trajtimi panaritium hudhër ka një efekt pozitiv natyrë anti-inflamator. Të jetë i sigurt për të pastruar dhe të pres hudhër. Pas tul hudhër derdh një gotë me ujë të nxehtë, por jo edhe ujë të valë. Kapaciteti i mbuluar me kapak dhe të lënë për rreth pesë minuta. Pas, me një gisht zhytur në panarytsyem infuzion. Nuk mund të jetë një ndjesi e fortë djegie. Procedura është kryer për aq kohë sa infuzion fitilin poshtë. Kur duhet të filtruar ujin me hudhër. Hudhra është aplikuar në vend tortë lit dhe të fiksuar në mënyrë të vendosur byntovoyu fashë.

Kur trajtimi panaritiums thumb mund të aplikohet qepë. Ajo duhet të jetë e qartë nga husks qepë të madhësisë mesatare. Pasi ajo prerë në gjysmë dhe piqem në furrë në 200 ° C deri në pikën që të bëhet e butë. Nëse ju nuk mund të piqem në furrë, ju mund të gatuaj onions në qumësht. Pas përgatitja e saj vihet në zonën panarytsyem prekur dhe për të siguruar në mënyrë të vendosur të vë llapë në gisht duke përdorur një fashë. Kjo fashë duhet të ndryshohet çdo 4-5 orë. Onions promovon maturimin e shpejtë të flluskë purulent dhe samooporozhneniyu saj. Gjithashtu, kjo metodë është i përshtatshëm në trajtimin e vlon.

Panaritium trajtim duke përdorur vaj pluhur gjithashtu ndihmon për të shpejtuar deri panaritiums pjekur dhe myyazytsilnoho pjesën e tij. Para se të filloni duke përdorur kapacitetin pluhur naftës me të për të ngrohtë deri në një banjë me ujë. Pastaj, të marrë një shtupë pambuku steril dhe njomet atë në vaj të nxehtë. Apliko për kriminel shtupë dhe në mënyrë të vendosur të siguruar fashë. Pas rreth 2 orë kjo fashë duhet të zëvendësohen.