Panaritium një person ka një sëmundje të rrezikshme


Panaritium personi është i rrezikshëm dhe është një inflamacion i indin nënlëkuror, periosteum, e indeve të eshtrave, por mund të jetë inflamacion i tërë gjymtyrët komplot apo pjesë të tjera të trupit dhe kriminel ndodh kur dëmtimin e indeve dhe, për këtë arsye, e futur atë mikroorganizmave.
Shpesh kriminel është një person i cili kryen disa lëndime në punë ose të këmbëve ose këto pjesë të trupit të ekspozuar ndaj veprimit irrituese të karburanteve dhe lubrifikanteve.
Këto kategori përfshijnë shofer, weavers, ngarkues, pastrues, punëtorët rrugore, locksmiths, plumbers, mekanikë dhe kategoritë e tjera që puna të lidhura plagosë duart. Të gjithë këta njerëz kanë pësuar lëndime të duarve, gozhdë sëmurë panarytsyem falangat e 12 dhe 3 gradë.


Ka panaritiums lëkurës, nënlëkurës, pjezë, artikulare, hyponychial, kockave, por nganjëherë ndikon në të gjitha indet e gishtit dhe një kriminel i quajtur pandaktylyt.

Në këtë rast, purulent situate e veshtire ekspozuar eshtra, joints, indeve të buta, tendons dhe gishtin merr shëmtuar dhe të parregullta në formë, dhe lëkura bëhet cyanotic, dhe në këtë mënyrë nuk mund të lëvizë një gisht.
Trajtimi është për të hequr gishtin kirurgjike. Panaritium një person është një sëmundje e rrezikshme dhe të zhvillohet në një sistem të dobësuar imunitar, dhe në pacientët me diabet dhe në pacientët me qarkullimin e gjakut. Pra, shpesh këta njerëz kriminel zhvillohet nga zeroja vogël, ndërsa të tjerët të jetojnë jetën dhe nuk e di se çfarë është ajo, edhe pse të plagosur duart vazhdimisht.


Kur indet është dëmtuar gishtin, duke hapur "dyert" për depërtimin e infeksionit dhe nuk depërtojnë Stafilokoket, ari të rrezikshme ose të bardhë, pasi ato janë shkaku më i zakonshëm i inflamacionit.
Në rastin kur lëkura është e dëmtuar, organizmi që ishte në sipërfaqe, në mëngjes, ku ai është zhvillimi i inflamacionit, i cili kthehet në një kriminel.
Shumica e elementeve kimike të tilla si bakër, krom, kobalt, zink, bie në mëngjes, të fillojë të ketë një efekt toksik mbi qelizat dhe kështu fillojnë të shtypur imunitetit qelizor, duke lejuar mikroorganizmave futur në inde dhe ka zhvilluar.


Për shkak të faktit se gishtat janë mekanizma shumë komplekse, ata kanë enët, tendons, mill fijor dhe synovial, nyjeve dhe indeve formën e tyre, plus indin nënlëkuror celulare, të cilat përshkuar ura fijor.
Në të gjitha këto struktura të depërtojnë mikroorganizmave dhe të shkaktojë inflamacion purulent përgjatë pjezë dhe kockave dhe aparatit kyçeve.
Kriminel fillon shumë shpejt dhe në fazën fillestare të zhvillimit, në vend të gjatë dhe të shpejt të ndryshuar për inflamacion purulent nekrotike, për shkak të faktit se grumbullimet e exudate (lëngu) në një hapësirë ​​të mbyllur, duke çuar në një problem të shpejtë të qarkullimit të gjakut, dhe kanë tendencë për të ishemike indet neurozë dhe pastaj ata purulent bashkim.

Inflamacion i gishtave, ose panarytsyem trifled me të dhe një herë ju ndjeni dhimbje, sidomos gjatë natës, e cila do të ju jap mundësi për të në mënyrë të sigurtë të fjetur, pastaj shkoni tek një kirurg në mëngjes dhe të marrë masa për të eliminuar panaritium.

Kriminel nënlëkurës, është forma më e zakonshme e lezioneve purulent ose falangave gisht dhe simptomat karakteristike, pra, të jetë në formën e ënjtje, skuqje, dhimbje të mprehtë kur lakimi Zgjerime gishtin.
Trajtimi konservativ ndihmon për aq kohë deri sa ju filloni purulent bashkim i indeve dhe kështu fillon një gisht të mprehtë kufizimin.

Trajtimi me antibiotikë është kryer në përhapjen e infeksionit, por vetëm para bashkim purulent e indeve, por progresion të inflamacionit, kryejnë kirurgji.
Gilcë shumë i rrezikshëm kriminel, dhe duket për shkak të trajtimit të pahijshme ose panaritiums nënlëkurës kur pacienti kërkuar për ndihmë me vonesë.
Gishti është i fryrë, e dhimbshme, ai gjithmonë prirje, dhe me rritjen e dhimbje papërkulshëm.

Prandaj, pacienti duhet të jetë në spital menjëherë, pasi ajo është veçanërisht e rrezikshme për shkak të faktit se nekroza mund të zhvillohet në 1 dhe 5 gishtin e dorës së celulitit.

Nëse pjezë është e mundshme, atëherë shpenzojnë kullimit e zonave necrotic, dhe pas operacionit kryhet imobilizimi në një pozitë funksionale e parakrah dhe dorë, dhe vazhdimisht kontrolloni plagë, për të shmangur infeksionin rinovohet.
Kur panaritiums kyçeve, ka ekzemë çanta kyçeve të përbashkët interphalangeal ndërsa ethe, me sindroma të rënda dhimbje, dhe gishtin kolboobrazno dhimbje fryrë dhe të mprehta të shfaqet kur përgjuar në boshtin e gishtit.
Në këtë rast pacienti në spital, sjelljen X-ray provim dhe të kryhen vetëm trajtim konservativ në fazat e hershme të sëmundjes, por sëmundja përparon, kryejnë kirurgji, kullimit e zgavrën e përbashkët dhe artrotomyey. Kriminel Bone tek njerëzit, gjithashtu një sëmundje e rrezikshme, e cila tregon kriminel, kockave, dhe kështu ka dhimbje të forta, gisht trashet.


Ekzaminim X-ray mund të shohin shkatërrimin e kockave, por ndryshimet e tilla janë vetëm 10-12 ditë.
Operative trajtim dhe në këtë mënyrë për të hequr fragmente praktike kockave shpenzojnë kullimit dhe kanalizimeve plagët. Pas operacioni është kryer përditshme salcë, dhe të bëjë studime periodike X-ray në këto sëmundje vuajnë funksionet gishtat.
Panaritium një person është një sëmundje e rrezikshme dhe të fillojnë trajtimin nuk mund në asnjë rast, pasi ju nuk mund të heqin qafe e gishtave, por edhe duart e mia.