Pastrimi i lëkurës fytyrës makiazhi


Lëkura e fytyrës kërkon një pastrim shumë të plotë, për shkak se ajo është në kontakt të drejtpërdrejtë me mjedisin. Mjetet për mbartës make-up duhet të xhiruar jo vetëm kozmetike, por edhe ndotjes. Nëse ju do të injorojë këtë procedurë, lëkura bëhet e vështirë për të marrë frymë, bllokuar poret, aknet mund të shfaqen, çehre të zbehtë. Dhe e gjithë kjo çon në rrudhave. Në mbrëmje dhe në mëngjes pastrimi është e rëndësishme. Lëkura e përditshme mbulojnë shtresë e pluhurit, yndyrat, djersën dhe kozmetikë në mëngjes ju duhet për të pastruar lëkurën e sebum akumuluar për një natë dhe të përgatisë për t'u përballur me kozmetikë. Një pastrim ditor të trupit mund të bëhet jo vetëm higjienike, por edhe meditues dhe madje ritual rinovimin. Ky artikull do të flasim për pastrimin dhe përbëjnë lëkurën mbartës fytyrës!


Para se blerjen e pajisjeve për larje, nevojë për të përcaktuar llojin e lëkurës. Siç e dini, lëkura mund të jetë me vaj, e thatë ose normale. Prodhuesit moderne prodhimin e mjeteve spastrimit që marrin parasysh gratë lloj të lëkurës.

Lëkurë të thatë
Ajo kërkon trajtim delikat. Zgjedhja e një agjent sqaruese, shikoni për diçka që përmban përbërës hidratues, sepse lëkura e thatë mund të dëmtojë edhe ujë çezme. Nuk ka nevojë për të blerë xhel për fytyrë projektuar për të lëkurës me vaj ose normale. Kjo do të thotë vetëm të shtoni plotësisht lehtësojë thatësi dhe lëkurës shtresë mbrojtëse.


Lëkurë normale
Nëse ju e keni këtë lloj të lëkurës, atëherë ju me të vërtetë me fat. Ju mund të blej të ekuilibruar fytyrën e kujdesit. Por zakonisht, në varësi të lëkurës sezonit normale mund të ndryshojnë: në verë bëhet pak më shumë yndyrë në dimër kanë tendencë për thatësi. Prandaj xhel për pastrimin e fytyrës duhet të ndryshojnë. Në verë, kur gjëndra dhjamor janë aktive, ju duhet të zgjidhni xhel për pastrimin e thellë dhe dimër të përdorimit të aditivëve hidratues qumësht.

Lëkurë të ndjeshme

Lëkurë të ndjeshme mund të jetë çdo lloji: normale, kombinim, e thatë, më pak vaj. Ndjeshmëri e lëkurës manifestohet në tolerancë të ulët ndaj një alergjen të veçantë. Në përgjigje të pranisë së substancave të tilla dalin kruarje, skuqje, ënjtje, koshere, ndjenjë e ngushtësi dhe njollave të lëkurës. Të gjitha këto problemet - përgjigja jonë imunitar sistemi të një stimuli të jashtëm. Lëkurës inflamacion mund të reagojë ndaj çdo gjë: në surfactants, alkalet, acidet, shije dhe madje edhe ujë çezme.

Nëse paketimin e mjet spastrimit është emërtuar "hypoallergenic" do të thotë se ai përmban një minimum prej aditivëve kimike dhe të gjitha input në përbërësit e tij përbërjen testuar për allergenicity. Poradsya shitësi në një dyqan ose me beautician tuaj që Locion ose xhel cleanser pastron lëkurën më të mirë, pa mbingarkesat atë. Por ndjeshmëri në rritje mund të rezultojë nga kujdesit të lëkurës të pahijshme. Shpesh përdorimi i tepërt i peels dhe scrubs në duke u përpjekur për të hequr qafe blackheads çon të mbindjeshmërisë. Në një situatë të tillë duhet të preferojnë cleanser xhel delikate për të lëkurës me vaj me intensive efekt rivendosjen.


Lëkurës me vaj
Për pastrimin e lëkurës me vaj është shumë e rëndësishme. Rritja ekskrementeve dhjamor provokon ndotjen e shpejtë të lëkurës. Grimcat e pluhurit, kozmetikë, qelizat e vdekura merrni mbërthyer në film me vaj, clogging poret, përkeqësimi çehre dhe duke i dhënë lëkurës një shurdhër, hije sëmurë. Output sa më shpesh të jetë e mundur lëkurën yzbavlyay e tepërt leckë sekrecion promakivaya dhe gjithmonë të aplikojnë fonde seborehulyuyuchi - të paktën dy herë në ditë. Mjetet për të lëkurës me vaj përmbajnë aditivë që shkrijnë sebum, por nuk thatë në sipërfaqe. Nëse lëkura ka një vështrim të shurdhër dhe ajo ka një shumë të comedones, atëherë zgjedhja juaj - xhel për larjen e mikropjesezave për lëkurë të problemit. Në këto automjete janë granula sintetike lëmuar harmonishëm forma që nuk dëmtojnë lëkurën dhe butësisht ripërtërirë shtresa e lartë. Personat e tillë make-up mbartës gel mund të përdoret në një ditë ose disa herë në javë. Seria kozmetike Makeup Remover dhe lëkurë pastrimin e fytyrës replenished përmirësuar vazhdimisht dhe produkte të reja. Me risi e kujdesit ditor jo vetëm siguron rehati dhe pastërtinë e lëkurës, por edhe jep një ndjenjë të këndshme. Produkte përshtatur për të gjitha llojet e lëkurës, në dispozicion në forma të ndryshme dhe textures.


Fytyrës make-up mbartës
Makeup Remover qumësht - një klasik i cili është gjithmonë i rëndësishëm. Në ditët e sotme ajo është vlerësuar nga amatorë dhe textures kreyazykah qumësht. Ky mjet duhet të hiqet me një shtupë pambuku të lagur me ujë ose një locion të veçantë ose tonik. Për të kanë lëkurë të përsosur, të përpiqet të shmangë gabimet e zakonshme.
Hiq make-up nga qepallat shkumë apo xhel cleanser është rreptësisht e ndaluar! Hiq bojë, nuk nashkodyvshy lëkurën delikate rreth syve, e smyvki pushtet bifaze. Shtresa e lartë përbëhet nga dritë do të thotë vajra dhe grimcat obvolakyvayuschyh otsoedynyayuschyh të rëna bojë për vetulla. Pastrimi personat sapun tualet thaj me forcë lëkurën dhe shkakton inflamacion. Fytyrës mbartës make-up përdoret në dy faza. Së pari, lëvizjet e shpejta të ndotjes sipërfaqësore dhe të hequr dorë, atëherë hiqni leckë pelte, aplikoni masazh përsëri minutë dhe fshij locion fytyrë.