Lulëzim për të hequr qelizat e vdekura


Spryatavsheesya për dielli dimrit retë e dëborës - jo një arsye për të qenë ëndrrat e trishtuar e mot të ngrohtë, dhe të deklarojë program një transformim të përgjithshëm dhe rinovimin. Vetëm diçka dhe nevoja për të shtuar në bukuri ritual procesit tuaj lulëzim të lëkurës. Çfarë duhet të zhvishem për të hequr qelizat e vdekura?
Lëkurë, apo lulëzim, kozmetike - Hiq shtresa e sipërme e keratinizuara e lëkurës. Qëllimi i kësaj procedure - për të përmirësuar pamjen e lëkurës duke hequr qelizat e vdekura. Çdo ndikim i jashtëm fillon në mekanizmat mbrojtëse të punës - të prodhuara në mënyrë aktive qelizave të reja. Kështu, lëkurë - ". Agresion t mirën" një procedurë kozmetike bazuar në vetitë riprodhuese të lëkurës, një lloj Megjithatë, procesi përditësim në trupin e njeriut ngadalëson me moshën. Lëkurë është në gjendje për të kandiduar rigjenerimin, duke promovuar prodhimin e elastin dhe kolagjenit, të cilat formojnë indet e reja. Ndryshon lëkurës. Teknologji popullor tani është përdorur si një metodë përtëritje në dispozicion më shumë se 5000 vjet më parë banorët e Egjiptit të lashtë. Se efikasiteti i procedurës nuk kërkon prova shtesë. Por si për të përcaktuar se kur për të rifreskoni të peels lëkurës mjaft lehtë, por kur ju keni nevojë për një ndikim të thellë?Thellësia e ndikimit për të hequr qelizat e vdekura të përcaktojnë rezultatin. Nuk janë llojet e mëposhtme të peels:
- Sipërfaqe të ndikojë vetëm shtrese (pajetë) shtresë e veshje e guaskës së. Ata nuk shkaktojnë reagime negative, ata mund të bëjnë edhe në shtëpi, sepse zgjidhjet e dobëta të acideve dhe alkalet janë të gjitha frutat dhe produktet e qumështit. Veçanërisht, rezultat i një lëvozhgë sipërfaqësore (çehre të shëndetshme) në shtëpi pak më të ndryshme nga sallon.

- Mesor për të hequr qelizat e vdekura të ndikojë në të gjitha qelizat epidermale në membranën bodrum. Këto peels kryhet vetëm në aspektin mjekësor. Rezultati i kësaj procedure - duke u shpëtoj prej gjurmëve të puçrra fytyre pas rrudhave të para. Lloji peels medianes duhet të emërojë një mjek, si lëkura e çdo personi është e ndryshme dhe lëkurë duhet të zgjidhet në mënyrë individuale. Nëse peels mes të sipërfaqësore mund të mbajë dhe infermiere, në mes të thellë - vetëm cosmetologist.


- Thellë për të hequr qelizat e vdekura që prekin qelizat e dermis - shtresën e brendshme të lëkurës nën epidermë. Kjo është procedura më radikal: gjatë ajo hiqet corneum shtrese, veshje e guaskës dhe shumë e dermis. Peels thellë mbajnë valët e radios, lazer ose acide kimike. Kjo lëkurë - një operacioni të rëndë procedurë e ngjashme. Personi pas shërimit të gjatë dhe "sillet" si të djegur plagë. Peels thellë treguar vetëm kur theksuar ndryshimet e lidhura me moshën.

Lulëzim javore e lëkurës me scrubs në shtëpi - një procedurë të detyrueshme. Gommazh dhe scrubs janë aplikuar me majë të gishtave (kombinuar me masazh kozmetike fytyrës), furçë apo sfungjer. Përdorni para lëkurë hidratues, ushqyes maska. Qelizat e lëkurës do të thithin përbërësit aktiv. Lëkurë, si çdo kujdes, duhet të zgjidhet në varësi të llojit të lëkurës suaj. Për lëkurë normale përdorni një pastrim ose më gommazh 1 herë në javë. Pastrim të fytyrës që përmban grimca të vogla gërryes - perime (fara copëtuar kokosit, kajsi, krunde gruri) ose (topa silikoni) origjinën artificiale. Këto të fundit janë të përkryer rrumbullakët dhe nuk heq lëkurën. Ju jeni gjithashtu peels përshtatshme enzimë - ata prishen thekon lëkurës vdekur. Lëkurës pjekur veçanërisht keq duhet pastrimin e rregullt e duhur dhe përtëritje. Para së gjithash, ne rekomandojmë që të zgjidhni produktet që përmbajnë acide frutash - ata janë anti-plakje dhe përmirëson efektin çehre. Lëkura javore nga acidet e frutave të butë dhe delikate "larë" peshore pista dhe me brirë të epidermë, përveç me kujdes "zakyslyayut" sipërfaqen e lëkurës dhe jo të thatë.


Për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme duhet të përdorni pastrim ose gommazh jo më shumë se 1 herë në javë. Mbani në mend se lëkura e thatë reagon keq ndaj kontributit të microgranules scrubs ose grimcat e farës - ata janë shumë të "mprehtë" për të. Gommazh - fjalë me origjinë franceze që do të thotë të njëjtën gjë si pastrim. Por në cosmetology moderne ata morën një vend - për kujdesin efekt në lëkurë. Aksioneve gjë: zakonisht morën pjesë në vajra aromatike. Lëkurës me vaj me poret zgjeruar dhe comedones, pa lëkurë elemente nxitëse të rekomanduara të paktën dy herë në javë. Ata që përdorin scrubs tre herë në javë - nuk ka rrezik. Është krejt e mundur, nëse lëkura është shumë e ndritur.