Përmirësimi i lëkurës fytyrës


Moshë pa ndryshim të ndikojnë në lëkurë, dhe të gjithë trupin e njeriut. Shtoni në këtë ndikimin e mjedisit dhe të radikaleve të lira, është e lehtë për të kuptuar pse rreziku i lartë i inflamacion të lëkurës, dëmtimin e qelizave dhe përfundimisht - e kancerit.
Edhe pse deri më sot nuk është shpik agjent magjike, e cila do të garantojë një përmirësim të ndjeshëm të lëkurës dhe përtëritje e tij për 20 vjet megjithatë, të zgjeruar fuqinë e rinisë çdo grua. Tre mënyra më e mirë - mbrojtja e lëkurës fytyrës nga dielli, ndërprerjen e duhanit dhe të ushqyerit.Vitamina dhe antioksidantë Ndihmë
Përmirësimi i lëkurës së bashku me një mënyrë jetese të shëndetshme të sigurojë vitamina dhe antioksidantë. Disa prej tyre të ndikojë në lëkurën tonë nga brenda, të tjerët - out. Ato ndihmojnë për të eliminuar efektet e dëmshme të rrezatimit të diellit dhe për të luftuar radikalet e lira.
Për t'u kujdesur për lëkurën tuaj, ju mund të merrni vitamina në këshillën e mjekut tuaj apo konsultimit të bëjë një "koktej" e vitaminave C, E, B12 dhe selen antioxidant. Këto substanca mund të bëjë lëkurën të bukur dhe të qetë. Rezultatet e disa vitamina dhe antioksidantë të ofruara për të reduktuar rrudhat, përmirësojnë gjendjen dhe pamjen e lëkurës, mbrojtje nga rrezatimi diellor.

Ne mësojmë më shumë për vitamina më efektive dhe antioksidantë në lëkurën tonë.

Vitamina C, E dhe selenium
Studim mbështet faktin se këto vitamina dhe selen për të ndihmuar të mbrojtur lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit. Këto substanca mund të eliminojnë spote moshës dhe madje edhe rrudhat e shkaktuara nga plakja. Përveç kësaj, ata mund të përshpejtojë proceset natyrore të rinovimin e qelizave të lëkurës dhe të pengojnë dëmin. Të gjitha këto substanca që ju mund të marrë së bashku me krem ​​për lëkurë, por përqendrimi i tyre në këto automjete është shumë i vogël. Për më tepër, efektiviteti i tyre është reduktuar kur ekspozohet në dritë dhe ajër. Kjo është arsyeja pse dermatologists këshilluar që të fillojnë marrjen e shtesave që përmbajnë 1000-3000 mg vitaminë C, 400 IU e vitaminës E dhe selen 100-200 mcg. Kjo do të sigurojë përfitimin maksimal.

Në qoftë se ju përdorni forma të përziera të këtyre antioksidantë bukur nëse ato përmbajnë 15-20% të vitaminës C, 2-5% e vitaminës E dhe selen 002-005%.

Përfitimet e Q10 coenzyme
Coenzyme Q10 - një antioxidant natyror, e cila është formuar në trup, ndihmon qelizat tona të rriten dhe i mbron ata nga kanceri. Me kalimin e kohës, një rënie nivelet natyrore të Q10 coenzyme e cila ndikon në procesin e plakjes së lëkurës. Studimet tregojnë se përdorimi i kësaj substance zvogëlon shfaqjen e rrudhave.

Pronat e alfa lipoic acid
Acid alfa-lipoic është gjithashtu një antioxidant që mbron lëkurën nga rrezatimi diellor. Ekspertët kanë studiuar efektin e krem ​​me një koncentrim prej acidit nga 3% deri 5%. Ajo u gjet se fondet e tilla në fakt mund të parandalojë zhvillimin e ndryshimeve në lëkurën tonë. Megjithatë, aplikimi lokal i alfa-lipoic acid të përqendrimit të lartë mund të ketë efekte negative.

Acid retinoic
Acid retinoic është forma aktive e vitaminës A, komponenti kryesor i mjeteve më efektive për anti-plakje të lëkurës. Krema që përmbajnë acid retinoic, të sigurojë përmirësimin e lëkurës duke i hequr asaj spote moshës dhe rrudhat dhe thellësisht moisturizes. Ekspertët Korean Instituti i Kërkimeve gjetur se acid retinoic mund të rivendosur fibrave elastik dhe kështu të ruajtur tonin e lëkurës.

Përveç kësaj, acid retynoevuyu përfshira në xhel dhe krem ​​të destinuara për figurën e modelimit. Ato duhet të zbatohen një herë në ditë. Një përdorim më i shpeshtë i këtyre mjeteve mund të shkaktojë efekte anësore, të tilla si skuqje, lëkurë, thatësi e lëkurës. Beauticians janë të këshilluar që të fillojnë me përqëndrime të ulëta të acidit retinoik, nga 001% në përbërjen e xhel dhe krem ​​për 01% dhe përdorimin e tyre në 1-2 ditë.

Flavonoids lëkurës
Flavonoids çokollatë dhe çaj jeshil gjithashtu ndihmon për të përmirësuar pamjen e lëkurës. Sipas hulumtimit, të përfshira në flavonoids çaj jeshil mund të mbrojtur lëkurën nga kanceri.

Ekspertët gjermanë zbuloi se ato gra që janë brenda tre muajve të pijshëm kakao me përmbajtje të lartë të flavonoids ishin më lëkurën elastike dhe të qetë se ato të seksit të drejtë që preferuar për të pirë me një përqendrim të ulët të flavonoids.
Sipas një studimi të kryer Amerykansoky Akademia e Dermatologists, lëkura e atyre grave që rregullisht pinë çaj jeshil janë më pak të ndjeshme ndaj diellit. Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha këto rezultate nuk kanë vendosur ende sasinë e çajit të gjelbër dhe çokollatë, ju duhet të lëkurës shkëlqeu rininë dhe shëndetin.


Pronat e dobishme e vitaminave B
Në B vitamina kanë nevojë për të gjitha qelizat e trupit tonë, duke përfshirë edhe qelizat e lëkurës. Prandaj, ne kemi përdorur ushqim duhet të përmbajë këto objekte. Dieta duhet të përfshijë vezë dhe mish pule. Përndryshe mungesa e vitaminave B mund të shkaktojnë thatësi dhe iritim. Studiuesit gjetën se disa vitamina janë aplikuar edhe në lëkurë. Për shembull, vitaminë B6 zvogëlon rrudhat gjobë dhe shëron të çara.

Kërkesat kozmetike të konsumit

Kompanitë kozmetike shpesh pohojnë se ata prodhojnë produkte mund të bëjë lëkurën tonë të ri për një duzinë vjet. Megjithatë, ajo nuk është. Cosmeceuticals, produktet dmth që kombinojnë përbërësit farmaceutike dhe kozmetike janë testuar për sigurinë. Kjo dëshmi të efektivitetit të tyre nuk është e detyrueshme.
Shumë produkte kozmetike tregon se ato përmbajnë vitamina C dhe E, por e di se numri i tyre është pothuajse e pamundur.