Kushtet e bazë kujdesit të lëkurës


Çdo vajzë moderne me qumështin e nënës është pothuajse e zhytur vërtetat nga kujdesi kryesore lëkurës: spastrimit, hydration, të ushqyerit. Por për të vendosur se në çfarë moshe duhet të fillojë "të sjell në mendje" mbi pamjen e tyre dhe se si të mos jetë i gabuar me zgjedhjen e mjeteve të duhura - detyrë e lehtë. Pas konsultimit me ekspertë, ne kemi hartuar rregullat bazë për fytyrë që gjithmonë të duken të rinj dhe të bukur. Të gjitha këto dhe më shumë rregulla përfshijnë kujdesin themelor të lëkurës.
Merrni shënim: ju duhet gjithmonë të pastër lëkurën tuaj, pa marrë parasysh nëse ju përdorni kozmetike dekorative apo jo. Do të thotë mbartës kozmetikë lejon lëkurën të marrë frymë, duke i liruar atë, jo vetëm nga grimcat kozmetikë, por edhe nga ndotesve tjera. Vetëm një pastrohen mirë në gjendje të thithin substanca aktive të përfshira në kujdesin kryesor mëposhtme masiv.Detyra e një krem ​​dite - të ndihmuar lëkurën të mbajë lagështi në shtresën epidermë. Është mirë të lëkurës hydrated reziston kohë më të mirë. Pick produktet në varësi të llojit të lëkurës: krem ​​të lehta për lëkurë normale ose të kombinuar, fatter - për të thatë ose të ndjeshme. Në verë, përdorni "ajër" cilësi dimër - më të dendura. Kriteri kryesor është se krem ​​është e drejtë për ju: ai tërheq lëkurën, duke lënë jo i yndyrshëm, nuk shkakton acarim. Një tjetër funksion i rëndësishëm i krem ​​ditë - për të mbrojtur lëkurën nga ndikimet e jashtme, dielli, shter duhanit. Duke filluar me 25 vjet të përdorimit të thotë e filtrave 5RR dhe antioksidantë aktive (vitamina E, C, polyphenols bimore). Ata janë në gjendje për të kufizuar ndikimin negativ të mjedisit.


Në shumë që adoleshencës mund të përjetojnë probleme me lëkurën - acarim apo akneve. Për shkak të rritjes së aktivitetit të gjëndra dhjamor, lëkura bëhet me vaj dhe të bëhet një terren ushqyes për këto "ndërhyrës". Në raste të tilla rregullat për kujdesin, përdorni krem ​​me anti-seborrheic (duke luftuar me yndyrë të tepërt, të lëkurës) dhe komponente anti-inflamator. Gjithashtu për të lëkurës me vaj mat kostum me shkëlqim (rregullimin yndyrë) krem. Ai përmban përbërësit aktiv që veprojnë si mini-sponges, thithjen e yndyrë të tepërt. Olihoelementy - bakrit ose zinku - ndihmon në rregullimin e prodhimit të yndyrës.


Për qëndrueshmëri, elasticitet dhe freski e rregullave të kujdesit të lëkurës është përgjegjës për kolagjenit. Në 20 vjeç përmbajtja në lëkurë është maksimumi, por 40 vjet është pothuajse gjysma e asaj që ishte 20 vjet. Procesi i plakjes natyror nuk mund të ndalet, por mund të ngadalësohet - si duhet të kujdeseni për lëkurën tuaj. Është e vështirë për të përcaktuar moshën e saktë se kur do të fillojë duke përdorur produkte anti-moshë. Të gjitha individualisht - si ligjet e gjenetikës nuk është anuluar. Shih në pasqyrë: lëkura juaj është shumë përgjigje për këtë pyetje.


Rreth 25 vjet duke përdorur rregulla të përshtatura për t'u kujdesur, për të parandaluar rrudhat e para dhe të stimuluar rigjenerimin qelizor. Shikoni në përbërjen e ure, vitamina A, E, C, peshë të ulët molekulare acidit Hyaluronic (më të vogla molekulë, aq më e thellë që depërton në lëkurë) dhe molekulat antyhlykana, "mbrojtur" kolagjenit. Mos përdorni ilaçe për lëkurë më të pjekur, duke shpresuar për të parandaluar plakjen e saj. Rezultati do të jetë e kundërta: lëkura merr përdorur për një mbështetje të tillë të fortë dhe të ndaluar që punojnë më vete. Pas 30 vjetësh, me shfaqjen e rrudhave të thella, fito-estrogjene (rrisin elasticitetin e lëkurës dhe lagështi) dhe polipeptide (të stimuluar prodhimin e kolagjenit dhe elastin) përdorin të bazuara.


Në qoftë se krem ​​siguron lëkurën me lagështi dhe të ushqyerit, palme takon në përditësimin serum lëkurës. Është e nevojshme gjatë stresit, lodhje ekstreme, gjatë ndryshimeve sezonale - sidomos kur lëkura është dobësuar dhe mezi përditësuar në mënyrë të pavarur. Nëse ju mendoni se krem ​​tuaj të rregullt "punon" nuk efektivisht lidhë "armët e madhe" dhe të shtoni në dietën e hirrë. Kjo është përqendrimi më i lartë i substancave aktive shpejt depërtojnë në lëkurë dhe janë rritur ndikimin. 30 vjet mjaft formula serum "rrudhat e para", që përmban Retinol, peptides dhe vitaminë C. Për lëkurë të pjekur mjete të përshtatshme, brenda së cilës nuk janë të përforcuar (ekstraktet e maja që bën birrë dhe algat) dhe zbardhues (ekstrakt jamball dhe gështenjë kali) komponente. Pas 45 vitesh, të aplikojnë serum në qafë, dekoltin dhe duart.


Shpesh kjo "kampion i bukurisë" është parë agjenti ynë anti-plakje. Pas lëkurën në këtë fushë delikate, më të prekshme dhe të lëvizshme, vuajnë parë. Efektive Kujdesi për sytë Kujdesi përfshin vitamina. Retinol (vitaminë A) jep efekt të fuqishëm antioxidant. Vitamina C - stimulon sintezën e kolagjenit. Vitamina K - është duke luftuar me qarqe të errëta. Në qoftë se krem ​​primar misionit - mbrojtëse, natën - rinovueshme. Atë natë lëkura rifreskohen dhe duke fituar forcë në ditë për t'i bërë ballë stimujve të jashtëm. Me moshë aftësinë e lëkurës për rigjenerimin ul, kështu që ajo duhet të inkurajohen që të mos lënë pas dore krem ​​nate. Të rëndësishme: natën (23-4 orë) lëkura humbet 4 herë më shumë lagështi se gjatë ditës. Si rezultat, rrit pėrshkueshmėrisė e lëkurës, kështu që është më mirë thith përbërësit e dobishme që përmbahen në "snajperat natës". Për rezultate më të mira, beauticians këshilluar për të kombinuar kujdesin në shtëpi me trajtimet sallon. Kjo profesional është në gjendje të zgjedhin kujdesin parësor kompetent, duke marrë parasysh karakteristikat individuale të lëkurës.