Ushqimi i duhur për lëkurë të bukur


Më saktë që ju hani, më të mirë lëkura juaj duket. Kjo e vërtetë i pandryshueshëm për çdo grua. Besnik është deklarata kundërta: më pak ju do të paguani vëmendje për dietën e tij, lëkurën e më problematike. Ushqimi i duhur është e nevojshme për lëkurë të bukur çdo i seksit të drejtë.
I butë, i rrudhosur, lëkurë të thatë - një rezultat i natyrshëm i uria. Shpesh dietë humbje peshe përjashton përdorimin e produkteve që janë të nevojshme për lëkurë të bukur. Sëmundje edhe të rënda të tilla si ekzema, janë të lidhura me faktin se një person nuk është duke marrë ushqimin e duhur.


Ushqimi për ruajtjen e të rinjve dhe bukuri lëkurës, dhe përfshin yndyrna në sasi të vogla dhe shumë fruta dhe perime ngopur si ato të ndihmojë për të përmirësuar pamjen e lëkurës, të zvogëlojë rrezikun e kancerit të lëkurës. Acidet yndyrore Omega-3, apo yndyrna të shëndetshme të ndihmuar lëkurën të prodhojë yndyrë natyrale mbron kundër humbjes së tepërt të lagështisë dhe e bën lëkurën të rinj dhe të qetë.
Duke menduar përmes dietë e duhur, shikoni për produktet që përmbajnë vitamina, antioksidantë omega-3 yndyrna.Vitamina B2 të pasur qumësht, vezë dhe disa drithëra.

Vitamina B6 është gjetur në pule, peshk dhe arra.
Vitamina B12 mund të merren nga mëlçisë, butak, troftë, dhe drithërat fortifikuara.
Vitamina C përfshijnë speca të kuq, frutave agrume dhe brokoli.
Vajra Vitamina E pasur, arra, drithërat.
Selen marrim nga cod, mish gjeldeti, dhe arra Brazil.
Omega-3 gjendet në peshk salmon familjes, fara liri, arra.Vitamina D për lëkurë
Për lëkurë të bukur është e rëndësishme për të marrë vitaminë mjaftueshme D. Me eshte zhvillimi normal të kockave, rregullimin e metabolizmit mineral. Përveç kësaj, vitamina mbron kundër zgjerimit të strukturës kockore.

Sipas shkencëtarëve të fundit kërkimore, vitaminë D gjithashtu ka veti antioxidant dhe anticancer, dhe mungesa e saj e përdorimit mund të çojë në shfaqjen e problemeve me rritjen e qelizave të organeve të ndryshme dhe të lëkurës.
Prodhimin e vitaminës D në trup është nën ndikimin e rrezeve ultravjollcë, të cilat, megjithatë, ndikojnë negativisht në lëkurën tonë. Si për të zgjidhur këtë kontradiktë? Për lëkurë të bukur marrë këtë vitaminë brenda. Kjo do të eliminojë efektet e dëmshme të rrezatimit UV dhe për të ndihmuar të kontrollojë sasinë e vitaminës D. Për çdo moshë ka dozë e saj të rekomanduara. Kështu, njerëzit e duhura të ushqyerit e moshës 19 në 50 vjeç duhet të përfshijë 200 IU e vitaminës D në ditë. Nëse një person 51-70 vjeç, doza duhet të dyfishohet, në 400 IU. Dhe pas 70 vjet - deri në 600 IU.

Rritja në shumat e rekomanduar e vitaminës D nga mosha, sepse gjatë viteve që vetë aftësia jonë për të prodhuar vitaminë D zvogëlohet. Në mesin e ekspertëve, besohet se doza ditore duhet të jetë rreth 1,000 IU. Por, ju lutem vini re se vitamina D tepërt shpesh çon në rritjen e depozitave kalciumit. Është më mirë që të mos marrë më shumë se 2000 IU në ditë.

Përfitimet e vitaminës A
Një vitaminë që është e nevojshme për një fytyrë të bukur dhe trup - vitaminë A. Kjo jep shëndetin e qelizave të lëkurës. Sasi të mëdha të vitaminës A që gjenden në produkte të ulët-yndyrë qumështit, si dhe fruta dhe perime të tilla si kajsi, panxhar, karrota. Megjithatë, duke përdorur këto produkte, duhet të marrë parasysh se vitamina të përfshira në formën e beta-carotene, se ai ka ende për të kthehet në vitaminë A. Ndonjëherë trupi është në gjendje për të kthyer beta-carotene në vitaminë A. Përveç kësaj, carotene nuk është zhytur pa yndyrë. Burim natyror i vitaminës A, e cila është zhytur me lehtësi nga çdo organizëm janë produktet e qumështit.


Antioksidantë për rininë dhe bukurinë
Një element i rëndësishëm i të ushqyerit e duhur për lëkurë të bukur - antioksidantë. Ata janë një numër i madh i këtyre "manave molodylni" si boronica, manaferra, kumbulla, luleshtrydhe. Rezultatet janë botuar në "Journal of bujqësore dhe ushqimore Kimi" Studimet tregojnë se këto manaferrat kanë pronat antioxidant maksimale në krahasim me ushqime të tjera.
Raspberries Vlera, boronica, kumbulla, luleshtrydhe nuk mund të overemphasized. Fakti është se ADN-ja për shkak të radikalëve të lirë në membranat qelizore të lëkurës mund të jetë dëmtuar është e dëmshme për qelizat. Antioksidantë të parandaluar dëmtimin e qelizave të lëkurës. Dhe çfarë është statusi i çdo qelizë individuale, lëkura më mirë tonë në përgjithësi. Prandaj, të hahet këto manaferrat shijshme dhe të shëndetshme jep të rinjve, bukurinë dhe elasticitet.

Të larta në antioksidantë si karçof ndryshme, kumbulla të thara, pecans dhe të kuqe, të zezë dhe me pika fasule.