Kujdesi i duhur këmbë dhe këmbë


Pak mund të mburremi këmbët të shëndetshme. Sot ju mund të takohen të rinj, të cilët ankohen për dhimbje në këmbë. Prandaj, këmbët dhe këmbët duhet të kujdeseni pa marrë parasysh sa jeni të vjetër. Në këtë artikull ne do të mësojmë se si të bëjnë kujdes të duhur këmbë dhe këmbë.
Shoes. Sot shet një përzgjedhje të gjerë të këpucë, por vetëm 5% të këtij këpucëve të vërtetë praktike dhe të përshtatshme për veshin e rregullt. Këpucë të varfër është ai që fasha joints, krijon tension në muskuj, duke kufizuar stop të trafikut. Në këtë këpucëve këmbët në mbrëmje patjetër do të dëmtojë.


Procesion e gabuar gjithashtu shkakton probleme të panevojshme gjurmët. Kur duke ecur këmbë nuk mund të prerë, sepse jo vetëm që do të vuajnë këmbë, por të gjithë shpinë, sidomos pjesa e poshtme. Kështu që ju duhet për të shkuar drejtë, saktësisht, dhe nuk lejojnë procesion hyrë në zakonin e gabuar e ndonjë zakone janë të vështirë për të harruar.

Shkaqet e përbashkëta të sëmundjeve të këmbëve. Një nga arsyet kryesore është e gabuar-zgjedhur këpucë. Pas të gjitha, këto këpucë ndihmon kompensuar kockave dhe DC këmbë.
Këpucë me takë të lartë. Veshur këpucë të tilla është e pakëndshme dhe madje edhe ndjesi të dhimbshme mund të shtrembërojnë këmbët dhe të thyejnë ekuilibrin e trupit. Mungesa e produkteve proteinike në dietë mund të jetë shkaku i sëmundjeve të këmbëve. Për shëndetin e këmbëve duhet të shikoni për atë që trupi erdhi rregullisht minerale, veçanërisht kalcium. Në aktivitet parregullt fizik si këmbë dhe këmbët mund të dhemb.


Duhet të ecin zbathur. Kjo këshillë duket shumë e thjeshtë, por shumë të efektshme. Për më tepër, ajo është e domosdoshme për shëndetin e këmbëve. Kjo duhet të bëhet sa më shpesh të jetë e mundur dhe më e rëndësishmja mos u bëni merak, ju mund të kapur një të ftohtë dhe për të marrë të sëmurë. Studimet janë kryer, dhe gjeti se në vendet ku njerëzit janë duke ecur zbathur, nuk kishte asnjë këmbë defekte, dhe nuk kishte asnjë sëmundje këmbët. Në qoftë se nuk ka mundësi që të ecin zbathur, ju duhet të veshin këpucë të lirshme që nuk janë të prangosur kockat dhe muskujt e këmbë. Sigurisht, kjo nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj dhe në qoftë se ka një sëmundje serioze, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.


Për këmbët nuk do të dëmtojë të heqin qafe e kripërave të grumbulluara në nyje. Ju mund ta bëni këtë duke përdorur ditë agjërimi, ushqime natyrale, stërvitje dhe masazh. Agjërimi ditë është një mënyrë e shpejtë për të hequr qafe e nxit në kockat. Sigurisht, presin rezultate të shpejta nuk duhet, sepse njerëzit gjatë viteve të akumuluar këto depozita dhe për këtë arsye kanë nevojë për disa kohë për të shpëtoj prej tyre.
Është gjithashtu e rëndësishme të dini se njerëzit që hanë mish dhe kafshëve të tjera produkte më shumë se 3 herë në javë këtu do të ndjeni dhimbje në këmbë për shkak të depozitave të kripës. Arsyeja pse pacientët këmbët nuk është mosha, dhe dietë të varfër. Nëse një person do të hani kryesisht ushqime me origjinë bimore, ai do të jetë në gjendje të vazhdojë shëndetin jo vetëm këmbët, por të gjithë trupin.


Ju duhet të lante këmbët e tyre. Ndoshta shumë do të mendojnë se ata janë atje dhe të larë dhe larë namыlyl. Por jo aq e lehtë sa duket në shikim të parë. Këmbët tona të vazhdueshme ose të shtrënguar këpucë ose çorape, sepse çdo natë ata duhet të lahen. Ju duhet të shkruani në një legen me ujë të ngrohtë dhe të mbajë ato atje për disa kohë. Ju mund të shtoni kripë deti apo ndonjë tjetër. Ju gjithashtu duhet një guri shtuf të fshij ato në veçanti vetëm. Higjiena e tillë do të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve kërpudhore. Pas procedurës, këmbët mund të shpifjeve naftës pluhur. Kjo ditor intereson një ndikim pozitiv në shëndetin e këmbëve dhe këmbët.


Çdo ditë të bëjë ushtrime për këmbët. Disa njerëz ulen shumë, shumë të tjerë të ecur, në të dyja rastet është e nevojshme për të bërë ushtrimet.
1. ushtrim. Stand up drejt, këmbët vënë së bashku. Ajo duhet të jetë deri në çorape dhe dip tërë këmbën. Për ta bërë këtë, 20 reps. Kjo është shumë e dobishme.
2. ushtrim. Ju duhet të vendosni një laps në mes gishtat e tij dhe të shkruani një fjalë në letër A4. Trajnimi për t'u nevojë deri bukur dhe nuk të mësojnë të shkruajnë lexueshëm. Ky ushtrim trajnon muskujt e gjithë këmbë.

3. ushtrim. Ju duhet të ecin nëpër dhomë në këmbë të tij, pastaj këpucë me majë. Tjetër në pjesën e jashtme të këmbës dhe në brendësi. A të gjitha ushtrimet duhet të jenë të zbathur.

Shumë i dobishëm për shëtitje këmbë zbathur mbi rërë, rrugë barit në park. Pabarabartë trenat sipërfaqen e tokës dhe forcon këmbët dhe këmbët. Dhe, ju mund valle, valle sjell jo vetëm kënaqësi emocionale, por edhe fizike, ata të forcuar muskujt e këmbë. Kryen kujdesin e duhur për këmbët tuaja duhet rregullisht dhe sa më shpejt një person fillon për të bërë atë, ata do të jenë të shëndetshme.