Kujdesi i duhur të lëkurës në diabet


Diabetes - një test të rëndë, jo vetëm për shkak tani të gjitha ëmbëlsira dhe çokollata ndaluar. Tani vëmendje të veçantë dhe kujdes tepër i përpiktë nevojat e lëkurës tuaj. Për shkak të Diabetes mbulon të gjithë trupit janë shumë të prekshme, plagët e infektuara të lehtë dhe të shëruar dobët. Por dermatologists thonë: edhe "sheqer" të lëkurës ka të drejtë të bukurisë dhe elasticitet. Kujdesi i duhur të lëkurës në diabet mund të bëjë mrekulli. Një nga pasojat e pakëndshme e diabetit - dehidratim.
Lëkura bëhet e thatë dhe të hollë si letër orizi. Shtresa e poshtme e epidermë gjeneron qeliza të reja pa ndonjë entuziazëm. Plus, qelizat nuk do të marrë lagështi të mjaftueshme. Dhe në fund shtresa e lartë e epidermë, të cilat ju shihni në pasqyrë është përditësuar shumë ngadalë, e cila e bën lëkurën të shurdhër. Në raste të avancuara të lëkurës etje fillon për të goditur, plas merr infektuar - dhe fundi i plagëve të tilla të shëruar shumë e vështirë. Çfarë duhet të bëni? Moisturize, moisturize, dhe moisturize. Shtresa e lartë e lëkurës - veshje e guaskës - nevojë për të mbajtur krem ​​hidratues. Ajo është e mirë në qoftë se ju të vini një të veçantë kozmetike dermatolog linjë specialist - duke marrë parasysh karakteristikat e lëkurës tuaj është.Rregullat e përgjithshme për përzgjedhjen e krem ​​duhura të kujdesit janë: krem ​​ideale duhet të vishen. Në qoftë se ajo formon një film në lëkurë, nën shqetësuar këmbimit oksigjen, ka skuqje pelenë dhe acarim. Në mënyrë tipike, këto probleme është glicerinë, e cila është një pjesë e krem. Përveç kësaj, diabetikët janë të kundërindikuar krem ​​përmbajnë oksid salicili dhe alkool. Këto substanca janë edhe lëkurën më yssushayut. Plus vidyazykatysya mirë e ngjyra të shumta, shije dhe preservatives. Ndonjë nga këto aditivëve kimike mund të shkaktojë një reaksion alergjik - dhe rezultati është i njëjtë acarim.


Në mjetet e kujdesin e duhur për kruarje (pruritit dhe lëkurës në diabet pothuajse e pashmangshme) shpesh gjenden steroid. Ointments dhe krem ​​tilla lehtësimin e kruarje, por steroid mund të ndikojnë në gjendjen e enëve të gjakut dhe zemrës. Dhe sistemi diabetik kardiovaskulare dhe pa atë është nën sulm. Përveç hidratues veshje e guaskës, e cila është e angazhuar në krem ​​dhe maska, mundësisht i aktivitetit të "drejtuar" shtresë më të thellë të lëkurës - dermis. Krem atje udhëtojnë për të punuar. Dhe kjo shtresë është në nevojë urgjente acid hyalouranovoy dhe kolagjenit, të cilat janë për shkak të diabetit gjeneruar më keq. Metoda më e zakonshme e dorëzimit "të këtyre substancave - injeksion. Por injeksione për diabetikët Bukuri padëshirueshme. Një anije dobësi "sheqer" të lëkurës bruises mbulohet lehtësisht edhe me kontakt pakujdesshëm. Dhe injeksione bruising gjerë e garantuar.


Substanca Prodhim Ideal thellë në lëkurë - hardware. Për shembull, duke përdorur electroporation. Kjo është absolutisht e pa dhimbje dhe netravmoopasnaya procedurë. Në vështrimin e kujdesin e duhur për drogë aplikuar përmbajnë acid Hyaluronic ose kolagjenit. Me makinë, e cila beautician butësisht stroking fytyrën e pacientit, lëkura hap kanalet e jon në shtresat e thella të lëkurës thith deri në 80-90% të ushqyesve të drogës. Nëse një krem ​​shpifjeve mbi fytyrë, shtresat e thella të lëkurës është 10% në fuqinë e ushqyesve. Një nga manifestimet më të zakonshme lëkurore e diabetit - xanthomatosis. Kjo tingëllon e tmerrshme, por në fakt - një telash më pak si një nodules bardhë-verdhë rreth syve. Ksantomы mund të duket si zhyrovychky të vogël ose në raste të avancuara formojnë arna bardha-verdha rreth syve. Kjo është vetëm çrregullime të lëkurës në diabetikët, e cila është e rekomanduar për të trajtuar kirurgjike. Ksantomы rrjedhin nga duke përdorur valët e radios, të cilat depërtojnë në lëkurë, largon kolesterolin depozituara nën lëkurë.