Kujdesi i duhur i lëkurës ndryshon me moshën


Normalisht gjëndra dhjamor të punojnë në mënyrë të qetë. Nuk rrudhave, lëkura shkëlqen, ka një ngjyrë të mirë dhe pamje të freskët. Por shkoj me vite. Gradualisht fillon të zbehet funksion ovarian, prodhuar hormonet pak femër - estrogjenit. Këto ndryshime pasqyrohen në lëkurë - trup hormonozavysymom. Reduktohet shkalla e ndarjes së fibroblasts - qelizat e indeve lidhës përgjegjës për kolagjenit dhe elastin (substanca që ofrojnë të rinj në kërkim të lëkurës). Shto një mani cirk dhe dhomë me diell, që jetojnë në zonat e pafavorizuara mjedisin, duke punuar në kompjuter, "miqësi", me ajër të kondicionuar dhe ngrohje pajisjet kështu krijon një "jastëk nisjen" për formimin e rrudhave. Le të flasim për kujdesin e duhur e ndryshimeve të lëkurës me moshën.


Pastrimi i duhur në ndryshimet e moshës
Është e nevojshme për të zgjedhur mjetet më të pakët për pastrimin e lëkurës. Vidyazykatysya nga sapun agresive alkaline dhe kaloni për të varieteteve të butë, në qoftë se ju nuk e keni tashmë.

Mbrojtja dhe lagështi në ndryshimet e moshës
Në luftën kundër faktorëve të dëmshëm të jashtëm (të lehta ultravjollcë, rrezatimi elektromagnetik, tymi) lëkura humbet lagështi të shpejtë. Kozmetikë për kujdes të duhur duhet të jetë cilësi dritë dhe efekt hidratues. Provoni kozmetike me aloe. Blej një krem ​​të veçantë për lëkurën e qafës dhe gjoksit. Si një beautician duhet të kuq buzësh ose balsam me efekt sunscreen.

Kushtoj vëmendje të veçantë për zonën rreth syve, qafës dhe buzët - zonat ku pothuajse nuk ka gjëndra dhjamor. Kjo do të thotë për të marrë një lëkurë xhel-si rreth syve. Ata punojnë shumë dhe, për fat të keq, shpesh të privuar nga mbrojtja nga dielli dhe substancave të dëmshme. Lista e kujdesit ditor përfshin krem ​​duhur dore ushqyes.

Frekuenca e vizitave tek specialisti rritet si ata rriten. Pastrimi i detyrueshëm higjienike çdo dy muaj (edhe në qoftë se ju nuk keni dhe kurrë nuk kishte lezione): gjëndra dhjamor të çdo, madje edhe lëkurën më të përsosur të bllokuar. Injections e bukurisë në atë moshë zakonisht nuk është e nevojshme. Mjaft maska ​​profesionale hidratues. Femrat e reja janë shprehje veçanërisht ekspresive të fytyrës ndonjëherë rekomanduara Botox - thjesht per qellime edukative të largoj veten një thartoj.


Për shëndet të mirë të lëkurës kërkon një seri të plotë të ushqyesve. Numri i estrogjenit vazhdon të bjerë, të rritur procesin e plakjes. Këto metamorfozë natyrore imponuar "punë" agresorë të jashtëm të përmendura tashmë - diellin, gazrat.

Ndryshimet e lëkurës me moshë janë tokës, rrudhat formuar. Megjithatë, ka shanset duke shmangur shfaqjen e tyre. E gjitha varet nga gjenetik "diferencë të sigurisë", shëndetin e përgjithshëm, dhe shkrim-leximit dhe kujdesin e duhur. Këto vite janë microcirculation shpesh më keq, cila është arsyeja pse lëkura humbet edhe një ngjyrë të bukur. Disa mund të jenë shenja mashtruese e rinisë së tij të shkëlqejë mbi hundë dhe mjekër, skuqje, comedones. A është duke u bërë pika të zeza dhe pimples - rezultat i ndryshimeve të lidhura me moshën.

Në qoftë se në një moshë të re ne mund të përballojë për të ndonjëherë harrojmë për përbërjen dhe procedurat, tani amnezi e tillë është e papranueshme. Për të vazhduar duke u kujdesur për lëkurë të rinj duhet të jenë të rregullta. Veçanërisht të ndjeshëm ndaj dështimit zonë sy dhe qafës: Përdorni serum për parandalimin e rrudhave të hershme në këto zona çdo mëngjes dhe mbrëmje.

Fondet e nevojshme që përmbajnë Moisturizers, ushqyesve, vitamina. Rezervat e mirë e acidit Hyaluronic, aloe ekstrakt. Por mos harroni se çdo, madje edhe më progresive, kozmetike vepron vetëm në sipërfaqe të lëkurës. (Me përjashtim të automjeteve me substanca të veçanta ynhanseramy - "përçuesve" të komponentëve të dobishme në shtresat e thella të lëkurës). Pra, të jetë realiste: nëse paraqitja e rrudhave të hershme nuk mund të shmanget, disa krem ​​nuk janë të mjaftueshme. Kanë nevojë për metoda më efektive.


Manipulimi shtuar ish rrjedhën e rregullt të masazh për fytyrë, dhe të shtëna Bukuri - biorevitalization, Mezoterapia. Për të luftuar rrudhat treguar detectives dhëna dhe injeksione të botulinum drogë toksina-bazuar. ndiqni një dietë të shëndetshme. Dhe mos harroni: gruaja vjetër - të vogla madhësia e pjesëve të saj.