Shkakton edemë e lëkurës tek njerëzit


Pacientët me sindrom fryrë mund të gjenden në terapist, kardiolog, nephrologist, gastroenterologist dhe profesionistëve të tjerë. Ku për të drejtuar? Kush të kontaktoni? Njohja e mekanizmave themelore të edemë dhe njohin aftësinë e tyre për të ndihmuar të zgjedhin mjekun dhe për të parandaluar gabime. Flisni për shkaqe ënjtje të lëkurës në njerëz.
Shpesh shkaku i ënjtje të lëkurës në njerëz nuk është lokalizimin e qartë dhe e përhapur në të gjithë trupin. Një shembull i mrekullueshëm - ënjtje në infarkt në zemër që ndodhi në sfondin e sistemit kardiovaskular: hipertension, ishemi miokardi, etj Zemra e sëmurë nuk mund të pompojë gjakun në mënyrë adekuate, duke rezultuar në atë stagnon në periferi, ku lëngjeve të tepërta shtyrë nga anijet. Zemra, zemrës ose ënjtje në njerëzit është zakonisht lokalizuar të gjymtyrëve të poshtme, bark, bel. I shoqëruar nga shtim në peshë, dyspnea dhe takikardi. Rajoni edemë shpesh të ftohtë në prekje, në kushte të caktuara të lëkurës mund të pikturuar në një ngjyrë kaltërosh. Ënjtje të tilla shpesh rritet deri në fund të ditës.Në të kalojë së pari personi të gjakut të plotë për të përcaktuar shkakun e ënjtje dhe të bëjë elektrokardiogramë (EKG) tjetër. Nëse mjeku kjo mund të duket e pamjaftueshme, ai mund t'ia referojë pacientit për эhonardyohrafyyu - ultratinguj diagnozë që tregon ndryshimet patologjike të organit qendror të sistemit të qarkullimit të gjakut - zemrës. Venat Përfundimisht mbushur me njerëz të gjymtyrëve të ulëta zhvendosë lëngjeve të tepërta në indet përreth.
Kur venat me variçe ënjtje të lëkurës shpesh shfaqen në të tretën e poshtme të këmbës mbi - dhe zonat okololodыzhechnoy. Të shtohet këmbë janë të rralla.


Së pari, një ënjtje e tillë shoqëruar nga një ndjenjë e shurdhim në këmbë, dhimbje dhemb, më vonë mund të bashkohet me kruarje dhe skuqje. Të tilla ënjtje më e theksuar në mbrëmje dhe gjatë natës janë ulur. Diagnostifikimi ultratinguj Complete - Skanimi i dyfishtë i ekstremiteteve të ulëta. Vetëm pas një studimi të hollësishëm të kirurg venoz sipërfaqësor dhe të thellë të enëve të gjakut do të jetë në gjendje për të bërë diagnozë të saktë dhe trajtim. Ciklike dhe shkaqet e saj ënjtje shkaktuar nga pabarazitë hormonal tek gratë, përkatësisht mungesa e estrogjenit të tepërta dhe progesterone. Besohet se një raporti i hormoneve seksuale nuk ndikojnë pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut, por edhe të çon në një vonesë të natriumit dhe ujit në trup. Në gjymtyrët më të ulët, me ICP mundur ënjtje e mishrat, si dhe marramendje periodik që mjekët shpjegojnë ënjtje e strukturave veshit të brendshëm. Që nga fillimi i menstruacioneve të gjitha këto fenomene të pakëndshme misterioze zhduket.


Ka shumë mënyra për të lehtësuar ditët kritike manifestimet e pakëndshme prag: aspirina nga banale në terapi të hormoneve. Përveç ilaçeve, mjeku rekomandon kënduar këngash para menstruacioneve të përjashtojë ushtrimin e rëndë, të kufizojë konsum të alkoolit dhe ushqime të kripura. Një nga shkaqet e ënjtje të fytyrës, sidomos në pranverë, mund të bëhet sëmundje të veshkave, të tilla si glomerulonefriti, pamjaftueshmëri renale, dëmtimin e veshkave në diabet, etj Kjo edemë renale mund të gjetur në pjesë të tjera të trupit. Nëse një person shumë të ecën apo ulet në këmbët e tij qëndron - në shpinë dhe bark.


Ka disa mekanizma të formimit edema:
• Shkelja e metabolizmit me ujë kripë. Pas veshkat ngadalësimit sekretim të ujit në trup është ekuilibrit shqetësuar e elektroliteve - natrium dhe kalium, i cili rrit lëngun jashtëqelizor.
• proteina të ulët në gjak, të quajtur hypoproteinemia, ul presionin oncotic e plazmës, duke provokuar shfaqjen e të ashtuquajturës edemë uritur. Në dyshimin më të vogël të problemeve të veshkave pastaj i referohen nephrologist. Për të konfirmuar diagnozën, një mjek do të ngjarë të rekomandojë që të kalojnë një test urina të matur proteina, dhe të kryejë kërkime mbi nivelet e gjakut të aldosteronit - një hormon i veshkave gjëndra dhe një tregues i rëndësishëm i metabolizmit ujit e kripës në trup.