Shkaqet e lëkurës puçrra fytyre


Ky inflamacion i gjëndër dhjamor lokalizimin veçantë: në fytyrë, mbrapa, qafën, décolleté (të paktën në ijet dhe shpatullat). Zakonisht sëmundja është gjata (muaj që zgjasin apo edhe vite), e zahostryuyuchys (rritur numri i qelizave inflamatore), pastaj shkon në një gjendje faljen. Klinikisht të dukshme "ëmbëlsi" të lëkurës, prania e comedones (blackheads "). Cilat janë shkaqet e lëkurës puçrra fytyre?
Shkaqet e fytyre
Ka tre shkaqet kryesore të puçrra fytyre puçrra fytyre ():
• mosfunksionim hormonale. Kjo është për shkak se gjëndra dhjamor të lëkurës së të dhënave janë shumë të ndjeshme ndaj ndryshimeve në nivelin e hormoneve (testosterone, etj). Kur shuma e këtyre hormoneve rrit saloyidiv prodhimeve "dhe ndryshon pH e saj. Ajo mezi del kancerin dhe infeksionit formuar.


• Infeksioni. Lëkura e njeriut jo-sterile, por shumica e baktereve që jetojnë në të janë të sigurta. Në gjëndra dhjamor gjithashtu jetoj baktereve specifike: ata "ushqyer" sebum pa shkaktuar ndonjë dëm të personit - për sa kohë që nën ndikimin e disfunksionit hormonal nuk rritet numri i "yndyrë". Pastaj bakterieve të padëmshme të bëhet agresiv, dhe nuk ka inflamacion.
• lëkurë individuale imunologjike tipar. Kjo është, ndjeshmëria e gjëndra dhjamor në nivele të ndryshimit të hormoneve dhe prania e infeksionit.


Faktorët dhe shkaqet që përkeqësojnë aknet:
• Stresi. Kjo shkakton lirimin e adrenalin. Në të njëjtën hormoneve në gjak për më shumë testosterone. Por njeriu në metropol nuk mund të shmangë stresin, testosterone dhe pastaj fillon të veprojë në gjëndra dhjamor. Hulumtuesit vëzhguar për 2 muaj për puçrra fytyre studentëve stradavshymy. Ajo u gjet se gjatë periudhave të frekuencave të larta emocionale stresit të puçrra fytyre rritur me 23%. Studime të tjera kanë konfirmuar se stresi shkakton inflamacion.
• Agjërimi, kufizimin e proteinave në ushqim. Nivelet e testosteronit është dy shtete - të lirë dhe të lidhur (proteina). Ndikimi i tij në gjëndër dhjamor siguron testosterone kryesisht të lirë. Prandaj, në qoftë se një proteinë në trup është i vogël, pa testosterone - shumë.


Ritualet e produkteve të kujdesit të lëkurës pamjen e puçrra fytyre
• Pastrimi. Daily 2 herë xhel përdorimit dhe shkume përditshme. Ndonjëherë mjetet për larje shtuar komponentë terapeutike - triclosan, benzoylperoksyd. Ata pastrojë poret dhe për të parandaluar formimin e "pika të zeza", dezinfektoj dhe moisturize.
• Toning pamjen e puçrra fytyre. Përdorni tonics dhe kremra. Më parë u mendua se këto karakteristika duhet të përmbajnë alkool. Por alkoolit, duke shkaktuar një "lëkurë tanned, përfundimisht çon në lirimin e zgjeruar e gjëndra dhjamor yndyrë.

• Maska. Përdorni maska ​​që përmbajnë sorbents (balta, për shembull) dhe komponentëve inflamatore (squfurit, vajra esenciale), si dhe enzimat dhe acidet e frutave të rregullojë procesin e jashtëqitje dhjamor.
• Moisturize. Zgjidhni një krem ​​të lehta cilësi me një "nekomedohenno." Ato përmbajnë një numër të vitaminave (A, E, C), sunscreens dhe agjentët për rrezitje.