Shkaqet e kruarje


Kruhet - kjo ndjenjë të pakëndshme të lidhura me acarim nervore e lëkurës, ku dëshira për të zeroja. Lëkurës itchy nuk është vetëm e pakëndshme, por është një nga shenjat e çrregullimeve në trup. Shkaqet e kruarje mund të jenë të ndryshme. Pasi një person merr shpëtoj i sëmundjeve, kruajtje shkon larg. Konsideroni disa nga sëmundjet që kontribuojnë në shfaqjen e rritur excitability e mbaresa nervore të lëkurës.
Dermatit atopic - një shkak mjaft i zakonshëm i lëkurës kruarje. Simptomë kryesore është acarim neurodermatitis në mes të këmbëve, në vende të fshehura stolitë ose veshje: në unaza, rrathë, jakë qafë ose zinxhir në gjoksin e tij gjatë varëse, një byzylyk në dore tuaj ose nën pranga. Më pas, këto vende epidermë coarsens, të mbuluara me të përafërt, tubercles vogla. Kur neurodermatitis kruajtje duket më afër natës. Dermatitis atopik - një sëmundje nervore që është trajtuar me medikamente dhe ndikimit psikoterapeutik për pacient. Nëse personi i sëmurë nuk është trajtuar këtë sëmundje të vuajnë nga ajo, atëherë ajo mënyrë periodike do të për vite me rradhë.



Sëmundjet alergjike provokojnë kruarje. Ka disa lloje të sëmundjeve alergjike nga të cilat ka acarim të lëkurës.
Kontakt dermatit manifeston kruarje si të theksuar lokale, skuqje të zonës së prekur të lëkurës, blisters, pas zbulimit të cilat shfaqen ulçerë. Sëmundja zhvillohet në shumicën e rasteve në duart pas kontaktit të zgjatur të lëkurës me alergjen.

Pezmatim i lëkurës atopic. Në këtë sëmundje lëkura është e kuqe, ka një kruarje, korja në zonën e prekur. Pezmatim i lëkurës atopic është shpërndarë në qafë, fytyrë, gjymtyrë, sipërfaqe bark. Sëmundja shfaqet në fëmijëri. Shkaku kryesor i dermatit atopic - alergjik ndaj ushqimeve të caktuara dhe bakteret rritje e jashtëzakonshme.

Urtikaria - një tjetër lloj alergji. Simptomat: skuqje dhe ënjtje të lëkurës, të shoqëruara me kruarje. Ajo mund të shfaqen në çdo pjesë të lëkurës. Trajtohen me antihistamines. Gjendja më e rëndë alergjik - Angioedema, shfaqet në fillim të një kruarje të fortë.
Sëmundjet fungale: kore, qere, këmbë, mëllenjë atleti dhe të tjerët shoqëruar me kruarje lokale.

Parazitoza - një problem mjaft të zakonshme. Llojet e parazitëve janë futur në trup shumë. Sëmundjet parazitare të shpeshta janë një nga simptomat - kruarje konsiderohet qenët me morra, zgjebe.

Morrat - një infeksion flokë insekt morrat e trupit dhe vezët e tyre. Ka dy lloje kryesore të morrat dhe pubike. Nëse ka një kruarje fitorja, e cila e rrit si një raschesыvanyy rezultat.
Zgjebja shfaqet si rezultat i mite kruar lëkurës. Sëmundja karakterizohet me kruarje mes gishta, wrists, në ijë dhe bark. Kruhet theksuar dhe të përforcohet gjatë natës. Infeksioni kruar mite ndodh nëpërmjet kontaktit me pacientin dhe sendet e tij. Sëmundja fillon me kruarje të butë në një zonë të kufizuar të lëkurës, e cila gradualisht rrit kap fusha të tjera.


Mos harroni se mushkonjat dhe insektet tjera të ashpër (mushkonjat, Grerëzat, mushkonjat, bletët, bugs, merimangat, marimangat, grerëza, bletët) janë të shoqëruara me kruarje shumë të fortë, ënjtje dhe skuqje në vendin e kafshimit.
Psoriasis - një sëmundje kronike inflamatore të lëkurës, shkaku i të cilit është ende i panjohur. Simptomat: Shfaqja në lëkurë e kufizuar ndjeshëm ishujt e skuqje të venitur dhe peshore në sipërfaqe. Kruhet mund të shkojnë përtej zonave të dëmtuara veshje e guaskës.
Në dritën e shkeljes së të gjëndra dhjamor, lëkura bëhet e thatë. Në këtë rast edhe atje kruarje, e cila bëhet pas efektet lehtësuese mbi krem ​​të lëkurës. Nëse funksioni dhjamor gjëndër e njeriut është shumë e keqe, sidomos në kokë, qelizat epidermik shpesh vdesin, nuk është zbokth dhe kruarje. Mjetet trajtohen të veçanta për t'u kujdesur për lëkurën e kokës të thatë dhe shampoos jo agresive. Në rastet më të rënda, ka seborrhea thatë, trajtim i cili është nën mbikëqyrjen e dermatolog.


Sëmundjet e tëmthit dhe mëlçisë, e cila u rrit bilirubin dhe biliare acide - substanca që shkaktojnë acarim të mbaresa nervore që ndodhin me të fortë, kruajtje të padurueshme.
Kur sheqerit në gjak fillon të zhvillohet candidiasis është një sëmundje fungale, shkakton organet gjenitale itchy në gratë.
Disa sëmundje mendore dhe nervore të shkaktuara nga stresi i shoqëruar nga ngacmim i mbaresa nervore, si rezultat i të cilit nuk është kruarje.
Kruarje anale, në të cilin ka një thirrje papërmbajtshëm për krehër lëkurën anusit. Kjo kruajtje nuk është e lidhur gjithmonë me sëmundje dhe, në shumicën e rasteve, për shkak të mungesës së kujdesit higjienike në këtë fushë. Një tjetër shkak i zonës anal kruarje, ka disa sëmundje.

Hemorroide - zhurma venave në rektum dhe zgjatje, jammed zonat përmes anusit. Sëmundje e dhimbshme hemorroide të cilat janë simptomat kruhet.

Çarje anusit, duke shkaktuar kruarje dhe gjakderdhje - është pasojë e kapsllëk, e cila rezultoi në lëkurën e dëmtuar të butë të kanalit anal.
Enterobiasis ose humbjen krimb zorrësh krimba të rrumbullakët. Pinworms Residence - zorrët ku piqen. Megjithatë, Pinworms vë vezë në folds e anusit dhe perineum, të cilat zvarriten gjatë natës se sa të shkaktojë kruarje të rënda. Trajtimi i sëmundjes me ilaçe rritur higjienën totale e trupit, dhomë veshje.

Kjo nuk është një listë e plotë e sëmundjeve që shkaktojnë kruarje. Të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të shëndetshme.