Shkakton skuqje të lëkurës pubike


Skuqjen e lëkurës të shkaktojë shumë parehati: kruarje, lëkurë, duke shkelur estetikë. Skuqja mund të jetë një simptomë e shumë sëmundjeve, kështu që nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj, dhe menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Nëse skuqje të lëkurës u shfaq në vende intime, të tilla si pubike, ato mund të jenë një shenjë e sëmundjeve veneriane. Vonojë këtë rast në asnjë rast nuk mund të, sepse çdo ditë sëmundja do të përparojë. I vetmi vendim i drejtë në këtë rast - një udhëtim në një dermatolog, i cili mund të i imët skuqje të lëkurës pubike dhe trajtim.


Çfarë është sëmundja shkakton skuqjen e lëkurës pubike duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë?
Natyra e nxituar mund të jenë të ndryshme: spote, patches, papules, crusts, ulcerat, qërim (shkelje e integritetit të lëkurës), blisters ose thekon.
Por, në fakt, sëmundja më e - shkakton lezione në pubis.

Skuqjen shkaku lëkurës - pezmatim i lëkurës seborrheic.
Kjo sëmundje mund të prekë çdo sipërfaqe prej lëkurës. Ky pezmatim i lëkurës pubike shfaqen njolla të krisur verdhë ose pllaka që i ngjajnë lezione në psoriasis. Në pjesë të tjera të trupit puçrra duket si njolla të kuqe, të cilat zhvishem. Në mënyrë tipike, skuqjen e lëkurës ndodhin në vende të gjëndra dhjamor, kokë e flokëve, gjoks, mollëzat, krahë hundë.


Shkaktojë skuqjen pubike të ftyryaz.
Ajo morrat pubike. Vendi skuqje mbresëlënëse të rritjes së qimeve pubike, scrotum, perineum. Të morrat pubike dëshirore janë morrat pubike (ploshytsa). Pas kafshimit të saj në lëkurë shfaqen njolla cyanotic që nuk zbehet kur të ngutshme. Këto spote janë shumë itchy, por në qoftë se e vështirë për të krehër kafshoj duket эkskoryatsyya (scratches), të cilat formuar pas zhvishem.
Në rast të infektimit lind pyoderma - formimin pustular në lëkurën ose ku rritjen e flokëve.


Scars arsye - psoriasis.
Kjo sëmundje ndikon në lëkurë dhe mukozës. Ajo është një sëmundje kronike e autoimune zhvillimit mekanizëm iyazytsirno. Në psoriasis, puçrra ndikon jo vetëm lëkurën e pubis, por mukozës e organeve gjenitale, ijë lëkurës. Shpërthimet kanë pamjen e pllakave të verdhë me kufijtë mirë obrysovannыmy. Psoriasis Rash shoqëruar gjithmonë nga Deskuamimi. Nëse sëmundja është në rritje, njolla bëhet e kuqe.
Në qoftë se njolla e goditi membranat mukoze gjenitale, simptomat e psoriasis janë shprehur dimly. Sëmundja është ngatërruar lehtësisht me balanoposthitis ose vulvitov.


Shkaku i nxituar mund të jetë Tinea.
Kjo lëkurës fungale. Kjo sëmundje është e njohur si qere, trichophytosis. Lezioni shkaktuar kërpudhave të gjini Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton. Çdo dëmtim të Tinea pubike mund të jetë dy forma: sipërfaqësore dhe infiltrative.
Kur sipërfaqja e lëkurës molë duket xhepat rrumbullakosura trëndafili me përshkruan qartë. Kërpudhat shkakton lëkurë të rënda të lëkurës rreth lezioneve.
Hyperemyrovannыh Infiltrative Tinea karakterizuar nga lezione që ngrihen mbi lëkurë. Qelizat përcaktuar qartë, të shoqëruar me ënjtje dhe bubbles qelb.

Gjithashtu, kur molë thyejnë qimeve pubike.

Arsyeja skuqje pubike - zgjebe.
Kjo sëmundje parazitare prek lëkurën e trupit. Në trup ka flluska lidhur me pasazhe. Skuqja itches, veçanërisht i fortë në mbrëmje dhe gjatë natës. Periudha e inkubacionit të sëmundjes - 1-2 javë.
Identifikimi zgjebe mund të arrihet me flluska pikturë. Ata vënë jod, ngjyrë ose anilinë ngjyra dhe të shikojnë lëvizjet e ekranit (kur pikturë këto vende janë bërë të errët). Pastaj një gjilpërë thekshëm fundin verbër e kursit dhe të tërheqë deri në qindarkën femër për studime të mëtejshme nën mikroskop.


Shkaku i pubike nxituar jetë molusk ngjitëse.
Kjo sëmundje virale mund të ndikojnë në pjesë të ndryshme të lëkurës, duke përfshirë bigëzim. Sëmundja ka një periudhë të gjatë inkubacioni - 3-6 javë. Sëmundja nuk transmetohet vetëm nga kontakt të drejtpërdrejtë me pacientët, por edhe me anë të përditshme përmes objekteve të kontaminuara. Kjo sëmundje fëmijët shpesh të sëmurë të rinj.
Skuqjen e lëkurës kanë një formë sferike, nuk shkaktojnë kruarje dhe dhimbje dhe ngjyra nuk ndryshojnë nga ngjyra. Madhësia e lezioneve varion nga 1 deri 10 mm brenda flluska nxito përmban të lëngshme dhe kanë një formë sferike me vtysnennyam mes. Breshëri ATE flluskë, skuqje përhapet në zona të mëdha të lëkurës.


Kjo nuk është një listë të plotë të shkaqeve të lëkurës skuqjen pubike. Në çdo rast, ju me gjasë nuk do të jetë në gjendje të njohin vetë sëmundja dhe të marrë masa urgjente. Prandaj, shfaqja e lezioneve të dyshimta menjëherë kontaktoni një dermatolog.