Shkaqet e kokës itchy


Quite një numër i njerëzve të njohur me problemin e kruajtje të kokës. Dikush përjetuar këtë vetëm herë pas here, dhe dikush bie vuajnë nga kjo dukuri të pakëndshme praktikisht një jetë. Natyrisht, ky problem nuk është vetëm e mundshme, por lufta është e nevojshme. Por ju duhet së pari të identifikojnë shkaqet e kokës itchy, të cilat ai u thirr.
Shkaqet e mundshme kreu lëkurës itchy
Ndikimi i kimikateve në lëkurë
Ndikimi në kapakët e kozmetikës të ndryshme kokës është një nga shkaqet më të zakonshme të kruarje. Këta faktorë të shkaktojë mund të përfshijnë shampoos, conditioners, maska ​​dhe conditioners flokët, mjete të ndryshme për pikturë dhe paketim.


Përveç kësaj, gratë e kokës itchy mund të jetë rezultat i shampooing shpeshta, përdorni një tharëse flokësh dhe pajisje të tjera për tharje dhe flokët styling. Kjo nuk është befasuese, sepse pak se temperaturat e larta kanë një ndikim negativ në flokë, ajo thaj lëkurën, pamja provokon kruarje dhe acarim.

Tensioni i muskujve
Jo shumë do të mendoj edhe se tensioni i tepërt e muskujve mund të shkaktojë kokë lëkurës itchy. Vlen të përmendet se çon në kruarje tensioni në grupet e muskujve të tilla si muskujt e supet, mbrapa, mbrapa. Mos harroni se në kokë, gjithashtu, ka muskujt të ndryshme që mund të jenë pezull.

Si muskujve tensioni mund të çojë në shfaqjen e kruarje kokat? Çdo gjë është e lehtë për të shpjeguar - tensioni i muskujve, kur ka përkeqësim të qarkullimit të gjakut në enët e gjakut të kokës. Përveç kësaj, kreu i vazhdueshëm tensioni i muskujve është thjesht e pamundur pa shfaqjen e mikro fibrave traumat muskulore. Si rezultat, zhvillimin e inflamacionit, i cili është shoqëruar edhe nga kruarje pothuajse të vazhdueshme dhe shumë intensive të lëkurës.
Për më tepër, lëkurë itchy në rast të tensionit tepërt muskujve është telash i madh. Nëse rasti është veçanërisht e vështirë, ajo mund të jetë dukuri e vërejtur nga kruarje në sfondin e humbjes së flokëve intensive. Në raste të tilla, një person mund të ndihmojë vetëm ekspert, aplikuar terapi intensive, e cila synon të relaksoheni fibrave muskulore të kokës. Si rezultat i kësaj terapie është zakonisht plotësisht të relaksoheni muskujt e kokës, inflamacion plagë dhe rikthen furnizimin normal të gjakut. Në përputhje me rrethanat, zhduket dhe kokës itchy.


Prania e parazitëve
Arsyet më të pakëndshme që mund të provokojnë një, kruarje të fortë pothuajse e padurueshme, është prania e insekteve parazitare në flokë (ticks, pleshtat dhe morrat). Pavarësisht nga niveli shumë të lartë të jetës moderne, shpesh ka problem - askush nuk është i sigurt nga infeksioni.

Faktorë të ndryshëm stresit
Ajo mori kaq shumë kohë që atëherë, kur, në përgjigje të ankesave të pacientëve kruhet për të mjaft të rënda të kokës, mjekët vetëm shrugged me habi pikturuar në pafuqi e tij. Aktualisht, megjithatë, shkencëtarët hulumtim tregoi se në mes të shfaqjes së lëkurës dhe stresi kruarje trupi i njeriut nuk është hallka më e drejtpërdrejtë.

Stresi si një shkaktojë kruamje - nuk është e pazakontë. Presioni psikologjik, njeriu mendore stresi për një kohë të gjatë, situata që kërkojnë përqendrim të veçantë vëmendje, paqëndrueshmëri emocionale. Rezultati i të gjitha këtyre stresit një - në trup rrit prodhimin e hormoneve të tilla si adrenalina. Tani u largua trupin e njeriut hormon kërkon një farë aktivitete fizike. Nëse nuk është, adrenalin mbetet në trup për një kohë të gjatë. Dhe kjo është përmbajtja e lartë e këtij hormoni në gjak shpesh çon në yzmatыvayuschemu, kokës itchy bezdisshëm.


Zbokth
Ndoshta nuk është e nevojshme për të shpjeguar se çfarë është zbokth. Megjithatë, jo të gjithë e kupton shkaqet e saj dhe pse zbokth shpesh shoqërohet me kruarje shumë të fortë. Cikli i jetës së qelizave të lëkurës në kokë një mesatare prej tridhjetë ditësh. Nëse ky proces është ndërprerë, zhdukja e tyre është shumë më e shpejtë, prandaj formuar të njëjtin zbokth.
Nga ana tjetër, zbokth mund të shkaktojë kruamje mjaft të rëndë të kokës. Rezultati është një problem - kreu itchy lëkurës në zbokth. Njeriu fillon të përdorë një shumëllojshmëri e mjeteve të dobishëm që nuk sjellin lehtësim adekuat. Një shkak i lënë pambikëqyrur. Në asnjë rast nuk duhet të përçmohet trajtuar zbokth. Pas formimit të saj lidhur me ndarjen e yndyrë normale, e cila është rreziku që si rezultat i zbokth normale fillon të zhvillojë një sëmundje shumë e rëndë, ekzemë seborrheic. Në rrethana të tilla, zgjidhja e vetme e saktë do të jetë vizita në kohë te mjeku - një dermatolog i cili mund të caktojë trajtimin e nevojshëm për të eliminuar sëmundjen.