Problem thatë drejtat e lëkurës


Lëkura e thatë e njeriut shkakton siklet, ngushtësi, acarim, dhe nganjëherë dhimbje. Lëkura bëhet e shurdhër dhe të duket e lënë pas dore. Në lidhje me këtë, një problem i njeriut të lëkurës të thatë?
Lëkura e thatë është shkaktuar nga shumë faktorë: ndikimi i jashtëm, si trup, trashëgim. Për shumë njerëz, nuk ka asnjë problem për thatësi si një shenjë të ndonjë sëmundje, dhe si një reagim ndaj sapun, një dush apo veshje të bërë të pëlhurave sintetike. Ndonjëherë ajo është rezultat i marrë medikamente ose sëmundje të tilla si psoriasis, diabet, hypothyroidism. Arsyet për lëkurë të thatë përfshijnë dietë të njeriut dhe të sëmurë. Përveç kësaj, lëkurë të thatë - ajo hapi derën ndaj infeksioneve, baktereve dhe viruseve që mund të shkaktojnë sëmundje më serioze.Çfarë është quajtur lëkurë të thatë?
Të shëndetshëm, lëkura normale që mbulon një shtresë e hollë e sebum ose lipide natyrore. Ato janë prodhuar nga gjëndra dhjamor. Me epidermë hollë film bëhet elastike, parandalon dehidratim të lëkurës, ajo është e mbrojtur nga efektet negative të mjedisit. Nëse ka një shkelje e shtresës mbrojtëse, corneum shtrese fillon rozpushuvatysya shpejt dhe humbasin lagështi. Ky proces është përshpejtuar nga faktorë të pafavorshme mjedisore. Lëkura është e mbuluar me luspa dhe rrudhave formuar aty acarim, skuqje, inflamacion.


Pse ka një problem lëkurë të thatë ose kserosis? Fajtorët më të zakonshme janë faktorët e jashtëm të tilla si ujë të ngrohtë, sapun, ajrit të ngrohtë dhe të thatë, të privuar nga të lëkurës njerëzore shtresë mbrojtëse. Në raste të rralla, arsyet qëndrojnë në shëndetin apo predispozicion gjenetik.
Zonat shërohen, inatosur, kruarje të lëkurës mund të ndodhë në çdo vend, por shpesh ato ndodhin në këmbë, krahë dhe stomak. Nëse trajtimi nuk ka filluar në kohë, problemi i thatësi mund të zhvillohet në pezmatim i lëkurës, edemë e infeksionit. Për të shpëtoj prej tij, të mjaftueshme për të trajtuar lëkurën.


Aplikuar një krem ​​për të Drejtat e lëkurës të thatë
Shumë njerëz me lëkurë të thatë janë përpjekur për t'u marrë me këtë problem duke zbatuar hidratues ose krem ​​ushqyes. Sigurisht, ata janë pjesë e produkteve të kujdesit të lëkurës, por ekspertët thonë se ne nuk do të gëzojnë gjithmonë këtë kozmetike duhur.
Gabimi kryesor është duke aplikuar krem ​​në lëkurë të thatë. Efekti i tij në këtë rast është minimal. Krem duhet të aplikohet për të lagur lëkurën për të mbajtur lagështi. Por një duhet të dini se kur do të ndalet: para se të aplikoni krem ​​të lëkurës duhet të jetë pak i lagësht, dhe disa minuta pas aplikimit të krem ​​- të hequr tepërt me një leckë të butë.


Po aq e rëndësishme është lloji i krem. Beauticians rekomandojmë të përdorni hidratues butë ose mjete ushqyes pa alkool dhe aromat. Krem i përsosur duhet të jetë i trashë, e guximshme, atëherë ajo do të përballen me detyrën e mbajtjes lagështi si lëkurë e nevojshme të thatë.
Shpenzimet e cilësisë mund të përcaktohet nga një test i thjeshtë. Për ta bërë këtë, të vënë një sasi të vogël të krem ​​në dorë, butësisht mbyllur dorën tjetër. Në qoftë se krem ​​shpërndan pika, ajo nuk është e mjaftueshme të trasha.
Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të krem. Njerëzit me lëkurë të thatë përdorni një mjet të mirë të acidit hammalynolyevoy, i cili është përgjegjës për ruajtjen e yndyrë dhe lagështi, dhe ure, e cila ndihmon lëkurën të barazuar. Gjithashtu, Mos neglizhimi dhe natën krem, sepse ndërsa gjumi formimin intensiv të qelizave të reja.


Ajrit të thatë
Mjeshtre konsideruar Englishwomen më të mirë të lëkurës. Ata jetojnë në klimë të lagësht britanike. Por ajrit të thatë, në të kundërtën, privon lagështi lëkurës tonë. Në dermatologists është edhe një term të veçantë për gjendjen e lëkurë të thatë në dimër - kruarje zyyazykay. Natyrisht, temperaturat e ulëta dhe era e ftohtë - nuk ka ndihmëtarë për lëkurën tonë. Një ajër të thatë dhe të ngrohtë në shtëpi vetëm përkeqëson situatën.
Për të rregulluar situatën, e mirë për të përdorur një humidifier në dhomë gjumi. Në sezonin e ftohtë që ju duhet të veshin një kapelë, shall, dorashka apo dorashka. Ata të mbrojtur lëkurën tonë nga efektet e dëmshme të acar dhe era.


Rrezet e diellit
Sipas ekspertëve, rrezet e diellit janë armiqtë kryesorë të lëkurës, sepse ata ndikojnë në shtresat e thella të epidermë dhe shkatërruar komponentët e tij celular. Rezultati është radikalet e lira që, nga ana tjetër, të shkatërruar enzimat dhe proteinat e lëkurës. Si rezultat, lëkura jonë overdried, depozitimin e rrudhave të hershme.
Dermatologists Këshillë - kujdesshëm ndaj diellit dhe për rrezitje Salons, dhe mos harroni të aplikoni sunscreen me një faktor mbrojtjen e të paktën 8.


Ujë të ngrohtë
Hot dush ndihmon të përkryer të ngrohtë, por ndikon negativisht në lëkurë, duke eliminuar vajra e saj natyrore mbrojtëse. Çfarë duhet të bëni? Banjë preferojnë dush, kufizojnë trajtimet me ujë kohë, zgjidhni temperaturën optimale e ujit, jo shumë të nxehtë, por jo të ftohtë. Pas një dush nuk fshij lëkurën dhe butësisht fshij me një peshqir të butë dhe menjëherë përdorni krem ​​hidratues.

Përdorni sapun
Shkaku më i zakonshëm i lëkurë të thatë është që të përdorin smыvayuscheho sapun njerëzor të lëkurës filmin e saj mbrojtëse. Dermatologists këshilluar të mos përdorni xhel për shpirtin shumë të bollshme. Shumë e trupit, përveç fytyrës, duart, këmbët dhe sqetullat gjirin ku bakteret e dëmshme mund të shumohen, ju duhet të larë me ujë me një sasi të vogël xhel. Një larë është më mirë që të preferoni të naftës spastrimit.

Për shkak të larjes shumë e shpeshtë dore lëkura mund të thahet rrudhat e saj mund të duket. Kjo do të rrisë mundësinë e gjetjes së infeksioneve në trup. Përdorni sapun antibacterial nuk është e nevojshme. Sigurisht, ajo ofron një ndjenjë të pastër, por së bashku me të baktereve të dëmshme dhe të heq mbrojtjen e lëkurës. E njëjta gjë vlen edhe për scrubs begatshme. Gjendje e lëkurës, ata vetëm përkeqësohet.