Këmbë dhe probleme të lëkurës në gratë


Drithërat - një nga problemet më të zakonshme të ndaluar. Së jashtmi, ata ngjajnë lëkurë trashë që nuk kanë përshkruan qartë. Gradualisht vdes qelizat e lëkurës, por nuk zhduken, dhe spresovuyutsya një shtresë të ngurta. Arsyet kryesore për këtë janë të veshur të ngushta, këpucë të pakëndshme, në të cilat pesha është shpërndarë siç duhet, ndërsa në këmbë, dhe lëkura është vazhdimisht e irrituar dhe e sheshtë. Drithërat më mirë të mos hiqem në mënyrë agresive duke përdorur shtuf dhe sigurisht jo të prera me gërshërë. Për të zgjedhur metodën e ka hequr nga drithërat më të mirë për të parë një dermatolog i cili do të rekomandojë zbutjen veçantë fonde (keratolytic). Le të flasim për këmbët dhe problemeve të lëkurës në femra.


Zakonisht ato përmbajnë përqendrime të ndryshme të oksid salicili, vajrat bimore, glicerinë dhe trashje ndihmojë të zbutur lëkurën. Është e rëndësishme që mjet shërimi nuk është në kontakt me lëkurë të shëndetshme. Prandaj, antibiotiku i parë në banjë natoptysh steamed, atëherë ajo është ngjitur patch, e cila është një vrimë e vogël madhësia e drithërat. Kjo është, rezultati duhet të ndodhë për të natoptysh ishte plotësisht e hapur dhe lëkura rreth tij vulosi me shirit. Pastaj natoptysh imponuar ilaç, dhe të lartë të zakleyuyetsya suva për 6-8 orë, atëherë është i hiqet lehtë me një furçë ose një rende për një pedikyr. Drithërat kronike pothuajse gjithmonë një shenjë e një banesë në rritje, kështu që është e dobishme për të vizituar një mjek ortopedike, i cili do të zgjedhë metodën e duhur të korrigjimit për gratë.


Kallo
Këto lëkurës vula ndodhin në këpucë me majë dhe këmbë, ndryshe nga drithërat kanë kufij të qartë dhe të rrumbullakosura, zakonisht e dhimbshme. Drithërat janë të lagësht dhe të thatë. Në callouses lagësht akumuluar lëngu që tregon se një grua ka dëmtuar shtresat e thella të lëkurës; nganjëherë del gjak. Me kalimin e kohës, blisters kthehet në lagësht dhe të thatë, e cila është thelbi. Në asnjë rrethanë nuk duhet të zbulojë misri i lagësht, sepse ajo është lëngu mbron faqen plagë, duke kontribuar në shërimin gradual.


Shkaku i drithërat femrave - fërkime të gjata ose presion në lëkurë që ndodh kur i veshur me të ngushta, këpucë të shtrënguar apo çorape Mismatched dhe triko. Treat corns duke agjentët keratolytic; në disa raste, kur ka acarohet, ata duhet të hiqet kirurgjike. Edhe në qoftë se një person është i infektuar, virusi nuk mund të zbulohet, por në qoftë se sistemi imunitar është ulur dhe këmbët janë microtrauma (gërvishtjet, shkurtime, blisters), ekziston rreziku i lythat. Së pari, ajo shpesh nuk shkakton ndonjë siklet dhe pothuajse pa u vënë re: një të vogël vulë 2-5 mm në diametër.

Por përfundimisht lez mund të fillojnë të rriten, ose ata mund të bëhen më shumë. Rritet lez në madhësi, nëse lëkura në vendin e paraqitjes së saj vazhdimisht inatosur - për shembull, ju fshij këpucët e saj të pakëndshme. Ndonjëherë lythat shputës të rritet deri në një centimetër ose më shumë, duke shkuar në gishta të gjithë vetëm. Vetë lez nuk sjell dëm për shëndetin, por për aq sa ajo mund të nxit përhapja bëhet e dhimbshme; një person ndjen siklet kur ecin.

Gabimi më i madh paraqitja e lythat në këmbë - të përpiqen për të hequr atë vetë. Rozparyvshy dhe u përpoq për të shtrydh ose të shkurtojë një lez, ju mund të dëmtojë vetëm vetes, duke provokuar rritjen e saj ose duke shtuar për problemin origjinal përsëri dhe ekzemë. Fakti që në kontrast me të njëjtat lythat drithërat nuk janë në sipërfaqe të lëkurës dhe të thellë në shtresat e saj. Dhe detyra kryesore është për të hequr lythat është rrënjë. Me këtë problem duhet të kontaktoni dermatolog. Ajo do të dermatoscopy - Shqyrtimi i lëkurës pas rritjeve të përsëritura, saktësisht përcakton këtë lez apo diçka tjetër, do të vendosë në nevojën për heqjen.


Në qoftë se një e mirë përgjigje imune lythat vogla zhduken vetë. Nëse dëshironi të hiqni, duke përdorur një nga metodat: heqjen kirurgjikale, kryodeshruktsyya (duke përdorur azotit të lëngshëm), kirurgji valë radio dhe heqjen lazer. Metoda e zgjedhur në varësi të problemit specifik. Heqja kirurgjikale është aktualisht kryhet rrallë, për shkak se ajo është shumë traumatike. Kryodeshruktsyya kërkon trajtime të shumta. Tani ekspertët janë gjithnjë e preferoni heqjen valë radio - kjo është noninvasive, "pa gjak", kryhet nën anestezi lokale. Është shumë e rëndësishme, pasi heqja e lythat të kryejë hetimin e saj për të përjashtonte mundësinë e keqdashje. Avancuar kryer terapi antivirale që ndihmon trupin për të zvogëluar pamjen e papillomavirus. Por një duhet të kuptojnë se kjo është një sëmundje kronike që në fund të fundit nuk mund të shërohet. Prandaj, në mënyrë që të lytha nuk u kthye, ju duhet të përputhet jo vetëm me rregullat e higjienës, por edhe vazhdimisht të mbajtur të arsyeshme dhe për të forcuar imunitetin.


Këmbë kërpudhat
Llojet e kërpudhat që shkakton lezione të lëkurës në këmbë, shumë, por simptomat e infeksionit janë të ngjashme: Shfaqja e vija të kuqe, dhe të çara në lëkurë në mes të këmbëve. Lëkurë të thatë në mes të gishtave, lëkurë, përhapet në pjesët e tjera të këmbës. Djegia, dhimbje në këmbë. Trashje e lëkurës një shkëlqim i sëmurë. Të ndryshojë ngjyra e lëkurës në zonat e prekura nga kërpudhat; zakonisht skuqje. Formimi i ndaluar flluska të lëkurës nga të lëngshme. Kur këto simptoma duhet të kontaktoni menjëherë një dermatolog, sepse kërpudhat nëse nuk trajtohet, mund të përhapet në gishtat e tjerë, të gjithë këmbën, thonjtë. Shfaqja e çara të thella rrit mundësinë e infeksionit.