Produkte të dëmshme për shëndetin e lëkurës


Ju keni provuar shumë kozmetike për të përmirësuar lëkurën, duke u përpjekur për të shpëtuar të rinjtë e saj. Megjithatë, ju nuk jeni duke u përpjekur për të sugjeruar se shkaku i problemeve të lëkurës mund të qëndrojnë në proceset e brendshme të trupit që janë të prekur nga dietën tuaj. Konsideroni produkte të dëmshme për shëndetin e lëkurës.
Kripë
Kardiologët amerikan ka konstatuar se marrja e tepruar kripë (më shumë se 150 gram në ditë) ndikon negativisht në shëndetin e lëkurës. Salt mund të rrisë presionin e gjakut, e cila, nga ana tjetër, ndërhyn me procesin e formimit të kolagjenit. Si rezultat, lëkura gradualisht humbet elasticitetin e tij natyrore. Gjithashtu, përdorimi i kripës mund të shkaktojë ënjtje nën sytë.Alkool
Është e njohur se ekstraktet alkoolit lagështi nga trupi, shton shëndetin tonë të lëkurës. Efekti negativ i rritet në përdorimin e alkoolit me produkte të tilla si patate të skuqura, biskota, arra. Por çfarë dëmi është kripë, kemi biseduar më herët. Për të shmangur dehidrimit duhet një gotë pije alkoolike gotë shtesë e ujit të pastër.

Sheqer
Ndikojnë në shëndetin e enëve të gjakut dhe lëkura mund të mbi-konsumit të ëmbëlsirat. Vidyazykavshys sheqer, ju mund të shihni të përmirësuar gjendjen e lëkurës, ajo do të jetë më elastik dhe do të gjeni ngjyrë të shëndetshme. Mundohuni të zëvendësojë ëmbëlsirat me fruta apo arra.


Uji carbonated është e ëmbël
Një tjetër e produkteve të tij më të dëmshme të lëkurës janë sode. Këto pije çdo gjë e dobishme për fytyrën dhe dhëmbët nuk do të bëjë. Sode kontribuon në shkatërrimin e smalt dhëmbit. Dhe bukuria e të cilit është në rrezik në qoftë se ju nuk keni dhëmbë. Përveç natriumi çon në plakjen e parakohshme të lëkurës, në mënyrë më të mirë për të preferojnë lëngje natyrale apo komposto.

Kafe
Përdorimi i kësaj pije jo vetëm njollë dhëmbët, por edhe të thahet lëkurën, duke e lënë atë të lirshme dhe të palakueshëm. Lëngu Deficiti në trup, kryesisht ndikon në lëkurën rreth syve, ajo është e mbuluar me rrudha të vogla. Për ne, kafe është një pjesë e pandarë e jetës së përditshme. Ne pije atë në mëngjes, gjatë pushimeve për të pirë e të ngrënë. Por për të mbajtur lagështi, të përpiqen për të pirë çaj më jeshil.


Mish Fried
Si mjekë të përcaktuara, konsumi i rregullt i produkteve të mishit të skuqura shkakton rrudhat e parakohshme. Kjo është për shkak të përmbajtjes së lartë të carnitine (proteina të kafshëve), e cila dobëson muret e enëve të gjakut, duke rezultuar në rrudhat shfaqen në lëkurë. Përkundër faktit se mishi është i mirë për trupin, edhe pse ajo është më e mirë për të zëvendësuar peshkut dhe produkteve të qumështit.

Karbohidratet shpejte
Makarona, bukë, miell pjekje e cilësisë më të lartë me një indeks të lartë glycemic. Dhe përdorimin e produkteve të tilla aktivizon proceset oxidative, duke shkaktuar dëme serioze në shëndetin e lëkurës. Këto procese janë shkatërruese për të kolagjenit, e cila është arsyeja pse lëkura humbet elasticitetin e tij, dhe tregon linjat e bukura. Mundohuni të hani më shumë bollgur dhe drithëra. Ata janë të tretet ngadalë, e cila nuk shkakton ndryshime në nivelet e insulinës.


Ushqime pikante
Përdorimi i sasive të tepërta të ushqimeve me erëza, mund të dëmtojë disa lloje të lëkurës në disa ushqime të mprehtë mund të shkaktojë vasodilatation. Nëse nuk abuzojnë me erëza, capillaries nuk do të rritet jashtë. Megjithatë, kjo në masë të madhe varet nga predispozicion gjenetik. Nëse ju nuk e keni atë, ushqimi me erëza nuk do të bëjë një ndikim të madh në shëndetin.

Yndyrë trans
Formuar gjatë gatimit skuqura frengjisht, pies tjetër yndyrë ushqim të shpejtë shkaku clogging e arterieve. Për shkak të kësaj, lëkura fillon të moshës para kohe. Refuzojnë plotësisht nga yndyra nuk duhet thjesht të përfshihen në dietën e ullirit, vajrat e kokosit që parandalojnë efektet e dëmshme mbi radikalët kozhusvobodnыh dhe për të ndihmuar për të ruajtur të rinjtë.