Parandalimi i akneve adoleshente


Trupi i çdo të riu është duke kaluar nëpër ndryshime hormonale. Rezultati i tyre është paraqitja e akneve. Çka e shkakton reagime të tilla në procesin e rritjes? Mund parandalimin e puçrra fytyre të mitur? A ka mënyra për të "luftuar" me këtë sëmundje? Për t'iu përgjigjur të gjitha këto pyetje në qoftë se qasje sistematizuar për shëndetin e tyre.
Ndryshimet që ndodhin me lëkurë.
Gjatë pubertetit, gjëndra dhjamor dhe djerse vendosura në lëkurë, të punojë më shumë se zakonisht. Si djersitje poret e hapur, yndyrë nënlëkurës lehtë vjen në sipërfaqe. Neutralizon mjedis acid, ajo krijon uyazyka favorshme për mikroorganizmave të të gjitha llojeve. Këto mikroorganizmave shumohen, janë shkaku kryesor i ulçerës dhe puçrra fytyre.Rekomandime për parandalimin e akneve në adoleshentët.
1. Mos harroni të larë siç duhet.
Lëkurën e fytyrës duhet gjithmonë të pastrohen edhe me faktin se puçrra fytyre të parë shfaqet në personin umыtom keqe. Në ndotjen më të madhe i tendencës, lëkura adoleshent është shumë e ndjeshme. Ai vijon se ne duhet të zgjedhin me kujdes kujdes për të. Gels përshtatshme ose shkume. Ato përfshijnë acidet hydroxy që janë në gjendje të lehtë të shpëtoj lëkurën e ndotjes së llojeve të ndryshme yndyrë të tepërt dhe. Për të normalizuar funksionimin e gjëndra dhjamor duhet të përdorni phytocomplex përmban urtë, Calendula, limon, gëlqere, kafshët. Ata gjithashtu mund të kontribuojnë në heqjen e yndyrë të tepërt dhe të shkëlqejë, duke e ngushtuar poret.


2. Përzgjedhja e ujit për t'u larë.
Uji është thelbësore kur larë. Ajo do të jetë mjaft e mirë për të larë me filtruar ftohtë, shkrihet apo ujë mineral. Pronat e saj për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, forcimin e imunitetit, për të përmirësuar tonin e lëkurës, forcon sistemin nervor.

3. Sigurimi tonin e lëkurës.
Jo të gjithë ndotja mund të hiqet nga lëkura gjatë larjes. Bilancet dhe gjëndra dhjamor janë hequr tonik të butë freskuese. Pra, nëse tonik është pjesë e përbërjes së vajra esenciale, ajo promovon rigjenerimin dhe dezinfektimin. Fitosomy e aloe, limoni dhe xhensen zbutur dhe e bëjnë lëkurën të butë. Për të rinj duhet të zgjidhni tonik me përmbajtjen më të ulët të alkoolit. Të vogla, aq më mirë. Alkooli ka aftësinë për të thatë lëkurën. Me përdorimin e shpeshtë ndërprerë gjëndra dhjamor. Lëkurës ka për të kompensuar për thatësi, rritjen e gjëndra dhjamor. Prandaj, rezultati është pastrimit kundërta. Pra, harrojmë për kozmetikë me një përmbajtje të lartë të alkoolit!


4. Clear jo vetëm që duhet të përballen.
Ballafaqohen me probleme adoleshente të lëkurës, mos harroni për të monitoruar pastërtinë e trupit, jo vetëm individin. Gjithashtu pastër dhe duhet të jetë individualisht peshqir, liri krevat (pillowcases nevojë për të ndryshuar shumë shpesh), të brendshme. Ju nuk mund të prekin fytyrën e saj shpesh.

5. Aplikoni krem ​​duhet të jetë e saktë.
Pasi lëkura është pastruar, ajo është e përkryer për krem ​​projektuar posaçërisht për adoleshencë. Apliko ajo ka nevojë për një natë. Ajo përmban vajra esenciale, në mënyrë efektive rregullon gjëndra dhjamor dhe funksionimin e tyre normal gjatë gjumit. Nën ndikimin e tyre, të ngushta poret, lëkura bëhet mat.

Në sezonin e ftohtë, vjeshtë dhe dimër, duke e lënë shtëpinë, pas larjes duhet të aplikoni në fytyrë normalizimit xhel ose krem ​​- rehati. Ato përmbajnë glicerinë, ajo krijon një mbrojtje në lëkurë si një film. Ky film mbron nga faktorët e dëmshëm të mjedisit të tilla si të ftohtë dhe era. Përbërësit bimore aktive ndihmojë të lehtë të hequr qafe kontakt me yndyrë, forcon poret, mbron lëkurën nga infeksionet, irritations. Vitaminat e përfshira në krem ​​dhe gels, barazuar tonin e lëkurës, skuqje të shëndetshme.


Çfarë këshillojë profesionistë.
Kujdes Bukuri - kjo nuk është e gjitha që është e nevojshme për parandalimin e akneve në adoleshencë. Zgjidhja e problemit duhet të ketë një qasje gjithëpërfshirëse. Kjo është për shkak të faktit se shprehja në fytyrën e problemit ka origjinën në ndryshimet e brendshme në trup. Është e nevojshme të mendoni për të ushqyerit e duhur dhe rutinë e përditshme.
Ajo seriozisht për të fjetur. Gjumi duhet të jetë i 7-8 orë në ditë. Kështu ajri në dhomë gjumi duhet të jetë i freskët.

Në mëngjes, një efekt të mirë është në gjendje të bëjë një dush kontrast. Nuk lënduar për të praktikuar forcim. Opsioni më i mirë për të parandaluar aknet është duke marrë banja ajri, rubdown lagësht peshqir, derdhje ujë të ftohtë.
Gëzuar kushtoj vëmendje për dietën. Ne duhet të përpiqemi për të ngrënë sa më pak yndyrë dhe i skuqur. Mbajeni mirë i kripur, djegëse dhe të ëmbël. Është e këshillueshme për të ngrënë ushqim të ftohtë, nuk përpiqet për të pirë pije të gazuara. Në dietën tuaj të përfshijë shtojcave të rinj të mira dietike dhe vitamina. Ato ndihmojnë për të përmirësuar tretje, përmirësimin e imunitetit. Ajo duhet të hani shumë fruta të freskëta dhe perime.

Në mbrëmje do të ketë lavazheve vagjinore panevojshme. Nëse është e mundur, duhet të vijë në banjë çdo javë. Në banjë është një masazh efektive me vajra përmbajnë bergamot, limon ose bajame. Masazh aktivizon pronat qarkullimi i gjakut, vajra esenciale janë shëruese. Bergamot, për shembull, ka një numër të anti-inflamator, efektet tonik, ndriçon lëkurën, duke e lënë atë të butë, të freskëta dhe të pastër poret. Lemon rikthen mjedisin acid të lëkurës, kështu parandalon riprodhimin e mikroorganizmave. Ajo zbut lëkurën, zbardh atë.


Në fakt, për të qenë një adoleshent - nuk është e lehtë, puçrra fytyre vetëm përkeqëson seriozitetin e adoleshencës. Gjatë kësaj periudhe, prindërit duhet të jetë veçanërisht i vëmendshëm ndaj fëmijëve të tyre. Këshillojnë sa më të mirë të merren me probleme të lëkurës. Të ndihmuar të zgjedhin përbërjen teen, të mësojnë të përdorin atë siç duhet.