Procedura për lëkurë të shëndetshme të lëkurës


Nëse jeni nisur ndonjëherë një gju ose bërryl, atëherë vënë re: në bruises vend formuar letër parë, pastaj të rinj, rozë dhe lëkurën delikate. Lëkurë - është në thelb e njëjta ngjarje shkatërruese, vetëm më të butë. Qelizat e moshës janë shkatërruar, dhe në vendin e tyre të rriten të re - të rinj dhe të freskëta, kështu që rrudhat janë zbutur, gunga të zhduket, lëkura bëhet ndriçim të rinj dhe forcë. Megjithatë, lëkurë - këtë shkatërrim. Çfarë ndodh nëse ju merrni lodhur e lëkurë lëkurë dhe rigjenerimin vidyazykatsya? Për të shmangur këtë, ne duhet të ndjekim një bandë e rregullave dhe procedurave për të zgjedhur në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale. Për fat të mirë peels në botën e sotme - një shumëllojshmëri të madhe. Çfarë duhet të jetë procedura për lëkurë të shëndetshme të lëkurës?


Lloji më i zakonshëm i lëkurë - kimike. Përgatitjet në bazë të acideve të ndryshme prish qelizat e vdekura që shkatërrojnë zinxhirin e qelizave dhe kështu e bëjnë lëkurën të përditësuar. Lloji i dytë i lëkurë - mekanike. Ajo është quajtur gjithashtu "mikrokristaline dermobraziya." Procedura është një lëkurë rishfaqet feta të vogla të aluminit që përbëjnë drogës. Grimcat brushat shtresa e lartë e qelizave të vdekur. Avantazhi në lulëzim kimike mekanike që lëkura nuk pengohet acid dhe pastruar natyrisht.


Kjo është përgatitje, mekanikisht pastruar lëkurën, shitur shpesh në farmaci nën emrin "lëkurë". Indikacionet e këtij lloj lëkurë të njëjta si në kimike, pigmentim, rrudhat, postacne, pabarazisë. Ultratingull ose hardware, lulëzim - më e butë. Ai punon si vijon: lëkura trajtohet me ultratinguj, duke e bërë atë një lloj i masazh, i cili tonet e lëkurës dhe eliminon qelizat e vdekura. Nga një lëkurë rrudhë vështirë të shpëtuar, dhe vështrim të ri të lëkurë të lodhur lehtë mund të sigurojë. Në aspektin e efikasitetit dhe peels mekanike hardware më neutrale dhe shpesh më pak të efektshme se kimike. Por ato janë të sigurta.


Peels kimike janë të ndarë në sipërfaqësore, të mesëm dhe të thellë. Sipërfaqësore lëkurë - më e butë, ajo është bërë duke përdorur acide frutash natyrore. Ata janë quajtur edhe AKSH-acid. Ata shpërndajë pjesën e sipërme të epidermë, corneum shtrese exfoliating lëkurës. Ky lloj i zhvishem është i përshtatshëm për heqjen e defekteve të lëkurës të vogla - rrudhave dhe parregullsive. Pasi artileri beteja serioze po hyn në lëkurë mesatare. Nëse lëkurë sipërfaqësore guximshme zonjat ndonjëherë në rrezik për të bërë në shtëpi (edhe pse ekspertët rekomandojnë fuqimisht eksperimente jo të ngjashme), mesatare kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku-cosmetologist. Sepse acidi, i cili bën peels - një gjë e ndërlikuar. Nëse ju kujtohet mësimet e kimisë, molekulat e acidit janë shumë të vogla, dhe ata janë në gjendje të depërtojnë shumë të thellë. Është e rëndësishme të mos humbasë një moment dhe për të parandaluar molekulave të merrni për të, ku ne nuk duhet.


Mid-lëkurë bërë kështu: tryhloruksusnaya acid depërton në shtresat e mesme e dermis, dhe disa seanca të tilla zhvishem lëkura fillon të zhvishem off, duke u shpëtoj të metat. Peels më pak mesatare që ajo nuk mund të zbatohet për masat e rëndësishme, dhe në të vërtetë pas kësaj procedure në njerëzit është më mirë të mos paraqiten - lëkura kthehet e kuqe për disa ditë. Dhe së fundi, lloji më i rëndë i lëvozhgë kimike - lulëzim të thellë, e cila është kryer duke përdorur acid fenolin.

Peels fenol bëhet vetëm në një spital. I vendosni në një gjyq mund të jetë vetëm nëse rezultati do të justifikonte efekte anësore. Peels fenol - nuk është asgjë, por një e treta-shkallë vullnetar djegiet e lëkurës, e cila mund të çojë në pasoja tragjike, duke filluar nga dhëmbëza të lëkurës dhe duke përfunduar sulm në zemër, dështimi i veshkave dhe aritmi. Përveç kësaj, acidet fenolike dhe toksike në doza të mëdha në përgjithësi fatale. Procedura e thellë lëkurë është shumë e dhimbshme dhe është bërë nën anestezi. Para lëkurë rezultatet do të jenë të dukshme për të nënshtrohen një rehabilitim të gjatë. Pas kësaj lëkurë lëkurë të përhershme të humbasin aftësinë për të prodhuar pigment, kështu që personi që vendosi në procedurë deri në fund të jetës do të keni për të përdorur sunscreen dhe për të shmangur rrezatimit ultravjollcë.


Sigurisht, me ndihmën e të zhvishem plotësisht mund të shpëtoj e rrudhave të thella (të tilla si folds nasolabial shëmtuar), por ajo ia vlen? Në mënyrë tipike, kjo procedurë e rrezikshme drejtuar në raste emergjente - për heqjen e plagët, shënon shtrirje, "Koleksioni" pas mamoplastyky. Lidhur me numrin e peels të mundshme kimike, gjëja kryesore këtu është të mos e teproj. Numri i saktë varet nga lloji i zhvishem dhe llojin e lëkurës tuaj të shëndetshme. Për shembull, acidet e frutave procedurat e kryera kanë nevojë për jo më shumë se katër, dhe ata duhet të bëjnë me një interval prej një jave, atëherë lëkurë jo më herët se një vit duhet të përsëritet. Mangësitë në mes të lëkurë mesatare duhet të jetë më shumë - lëkurë të shëndetshme duhet të arrijnë për t'u çlodhur. Procedura e thellë lëkurë është kryer vetëm një.


Indikacionet për lëkurë mund të jenë faktorët e mëposhtëm: rrudhat, spote, postacne, Freckles, defekte të ndryshme lëkurë të shëndetshme. Beauticians nuk e rekomandojmë lëkurë në lëkurë të rinj, kështu që nëse ju jeni nën tridhjetë, ju mund të harrojmë për lëkurë. Nëse dekadë katërt tregtohen në fytyrë është një rrjet gjobë prej rrudhave, vrazhdësi dhe pabarazi mund të përgatiten për procedurën. Në një moshë të re shumë vajza janë duke u përpjekur të heqin qafe e puçrra fytyre dhe postacne. Në peels rastin e parë të pafuqishme, puçrra fytyre edhe një contraindication për procedurën. Por me plagët nga aknet, lulëzim mund të trajtojë, por për ta bërë këtë është shpesh e kërcënuar. Procedura e tepruar mbushur me hollimin pakthyeshme e lëkurës - ajo thjesht lodhur nga ngacmimi pafund.