Reagimi i lëkurës në të ftohtë


Besohet se të ftohtë - bukuri aleat. Megjithatë, në dimër shpesh shohim të kundërtën. Lëkura jonë është e ndjeshme për të surpriza të motit. Ndryshime të papritura në temperaturë, me ajër të thatë e apartamenteve dhe zyrave, përmbajtje të ulët të oksigjenit në atmosferë kanë pasoja. Si dimrit për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshëm dhe të rinj? Reagimi i lëkurës në të ftohtë - tema e artikullit.
Në fakt, pse kanë nevojë për kujdes të veçantë në person Skin dimrit? Fakti që sezonin e ftohtë reduktuar veprimtarinë e gjëndra dhjamor, ul sasinë e sekrecioneve, ndryshon dendësia e saj. Kjo çon në një shkelje të së ashtuquajturës mantel hydrolipid, e cila mban lagështi, mbron lëkurën nga toksina, alergeneve dhe mikroorganizmave. Lëkura është e thatë, ajo bëhet e ndjeshme, të prirur për skuqjen e ndryshme dhe puçrra fytyre. Problemi më i zakonshëm zyyazytsi - skuqje, lëkurë, butësi. Por mos u shqetësoni shumë. Që këto simptoma lehtë mund të trajtojë në qoftë se duhet të kujdeset për lëkurën tuaj.Larja reagimin ndaj të ftohtë
Kjo politikë mbetet e pandryshuar. Lëkurë të qartë në dimër duhet të jetë në mëngjes dhe në mbrëmje. Vetëm në mëngjes duhet të larë të paktën një orë para se të shkojnë jashtë, dhe në ngricat e rënda (temperaturave - nën -20 ° C) më të mirë fshij fytyrën qumësht kozmetike.

Pastrimi mekanik i reagimit të ftohtë
Scrub dhe gommazh duhet të jetë gjithmonë në dorë. Me ndihmën e tyre ju lehtë mund të hiqni qelizat e vdekura të lëkurës dhe të pastër poret. Aplikoni ata mjafton 2 herë në javë, dhe nëse lëkura është e thatë - 1 në çdo 10 ditë. Me lëkurë me vaj dhe e problemit mund të bëjë peels kimike, duke përfshirë të mesëm dhe të thellë. Për më tepër, këto procedura janë të domosdoshme edhe në dimër. Si dielli ishte, dhe për këtë arsye rreziku i dëmtimit të lëkurës ultravioletë përditësuar shumë më pak se në sezonet e tjera.


Kujdesi në përgjigje të ftohtë
Objektivi kryesor (kjo vlen për pothuajse të gjitha procedurat e kujdesit) - për të rivendosur mantel hydrolipid, i cili ruan integritetin e corneum shtrese. Baza e saj është e ceramides - komponentët natyrore që mbështesin të rinjtë dhe shëndetin e lëkurës. Sot, çdo vetë-respektuar kompani kozmetike prodhon krem ​​me ceramides, dhe disa nga prodhuesit e mjeteve përfshin komponentët që stimulojnë sintezën e ceramides lëkurës vet. Një nga këto substanca - niacinamid ose vitamina PP, funksion pengesë me të cilën dermis rimëkëmbet shpejt. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se zgjedhja e kozmetikës duhet të justifikohet vetëm nga ceramides në përbërjen. Më e rëndësishmja, të pajisur krem ​​për llojin e lëkurës.


Për lëkurë të thatë janë të rekomanduara mjete që mund të mbajë ekuilibrin natyror e lagështi, rigjeneruese të lehta dhe hydrating krem ​​që përmbajnë përbërës të tillë si proteinat e grurit, acidit Hyaluronic, tocopherol, glycogen dhe, natyrisht, vajra esenciale të jojoba, avokado ose kakao. Për kombinim të lëkurës nevojë për një peshë e lehtë, opsion Emulsion. Në ceramides formulë krem ​​duhet të përfshijë antioksidantë, vitamina, vajra të lartë në acide yndyrore polyunsaturated - linoleik dhe hammalynolenovoy dhe "kryesore" humidifiers - kolagjenit dhe acid Hyaluronic.


Për të lëkurës me vaj nevojë për një krem ​​jo vetëm mund të moisturize, por edhe mbrojtur nga ngrica. Më të mirë të përballen me këtë detyrë kozmetikë dhe tocopherol dhe kolagjenit, acidit Hyaluronic dhe Retinol. Lëkura e qepallat dhe buzët është shumë e hollë dhe veçanërisht të ndjeshëm ndaj të ftohtit dhe era. Kujdesi për sytë për të qëndrueshmëri të saj më të butë se zakonisht, përbërja mund të përfshijnë vajra natyrore, glicerinë, komponentet perime. Është e nevojshme për të përdorur një moisturizer në dimër? Për të lëkurës me vaj përgjigje të qartë - po. Për më tepër - e nevojshme siç është, siç kemi thënë, po përjeton dehidratim të rëndë. Por me lëkurë të thatë më të vështirë: Para së gjithash ajo ka nevojë për ushqim. Nga ana tjetër - wetting ajo gjithashtu nuk ka dëm. Nëse lëkura është shumë me luspa, ndihmon maskë proteina-mjaltë. Ajo është aplikuar në lëkurë pas një banjë me avull. Për të përgatitur për 1 proteina whipped, shtoni 1 lugë mjaltë. Pastaj gishtave butësisht fshij përzierje në lëkurë deri në maskë nuk do të rrinë në gishtat tuaja. Pastaj pije fytyrën me ujë të ftohtë dhe të aplikojnë një krem ​​ushqyes.


Për të përmirësuar lëkurën rreth syve dhe të vendosë mbi qepallat e kundërta kremra, të ngrohtë - qumësht, ftohtë - urtë (1 lugë çaji gjethe urtë derdh 1/2 filxhan ujë të vluar, të lënë për 2-3 orë, ikjen, ftohtë). Ndihmë e thjeshtë moisturize lëkurës maskë e lëngjet e frutave dhe perimeve. Ju mund, për shembull, mollë ose patate hekura para integruar tul dhe të aplikoni në fytyrën tuaj për 20 minuta. Pastaj pije zierje e nenexhik. Nëse skuqje ndihmë kundërta pako. Përgatitja e një zierje e Calendula 2 arti. lule pour 1 tbsp. ujë, të lënë për 20 minuta. dhe tendosje. Filxhan e gjysmë derdh në molds për akull kur ajo është e gatshme - procedurë të filluar. Në dorë duhet të jetë supë të nxehtë dhe akull. Mbani një kompresë të nxehtë për 2 min., Pas akull fshij fytyrën jo më shumë se një minutë. Pra 10-15 herë. Inflamacion shpejt largon vaj buckthorn detit (vendas ose farmaci). Oil aplikuar në lëkurë të dëmtuar nga ngrica, të hequr inde të tepërt. Procedura për të kryer mbrëmje. Vetëm mos të aplikojnë moisturizer para se ju do të dalë, ajo është më mirë për të bërë atë gjatë natës. Një orë para gjumit, aplikoni në fytyrë maskë hydrating intensive, ajo do të ndihmojë të rivendosur ekuilibrin e ujit dhe për të përmirësuar rigjenerimin.


Mbrojtja nga ngrica
Nëse jeni duke shkuar në shesh patinazhi, udhëtim të skive ose vetëm bredhin Winter Park, kujdeset për lëkurën e fytyrës u mbrojtur nga ngrirja dhe obvitryuvannya. Përdorni krem ​​të veçanta mbrojtëse ose sportive që shiten në farmaci. Ata kanë izolues pronat dhe janë vënë në kozmetikë të lartë.