Maska të ndryshme nga balta në shtëpi


Në materialin balte kozmetike industrisë për trajtimin dhe rehabilitimin e lëkurës, kjo është për shkak të numrit të madh të mineraleve të tilla si silic, alumini dhe mangan, të cilat ndikojnë pozitivisht veshje e guaskës. Maska të ndryshme me balte ndihmon normalizimin e metabolizmit lipidet, bëjnë enët e gjakut më shumë elastike, nxitur rritjen e flokëve, të kontribuojnë në formimin e kockave dhe kolagjenit.
Maskë të ndryshme nga balta janë jashtëzakonisht të dobishme, sidomos për lëkurën me vaj, si mund të thithin naftës tepërt dhe i poshtër që akumulon në sipërfaqe të lëkurës. Balta e bën lëkurën tuaj të freskët dhe të pastër, të përkryer forcon poret, heq pimples sëmurë dhe të bezdisshëm lip. Maskat me balte thahet në lëkurë për 15 minuta, pastaj të lajë me ujë, që merr larg nga një qelizat e vdekura dhe i poshtër.


Sot ka shumë receta të cilat mund të jenë të përgatitur një shumëllojshmëri të maska ​​nga balta në shtëpi. Pronat e shërimit të argjila varen nga përbërja minerale, por blu dhe të bardhë balte kozmetike përdoret më shpesh, e cila përpiqet për të prodhuar një zonat ekologjikisht të pastër të favorshme.

Argjilë
Balta e bardhë është përdorur gjerësisht në prodhimin e kozmetikës, jo vetëm për të rriturit por edhe për fëmijët. Është ky balta ka rigjeneruese dhe veprim antiseptik pastron veshje e guaskës, stimulon funksionet mbrojtëse të trupit, saturating atë me minerale të thithin ndotjen dhe toksina dhe stimulon proceset e ndryshme metabolike. Balta e bardhë është e rekomanduar për të përdorur në shtëpi për njerëzit me lëkurë problematike dhe të ndjeshme.


Blue balta
Kjo balta është përdorur si një maskë për fytyrën, trupin dhe flokët. Ajo mund të zbutur dhe ton deri në lëkurë puçrra fytyre të pastër, zbardhues, të qetë nga rrudhat dhe të sigurojë anti-celulitit, efekt anti-bakterial dhe anti-stres.

Balta e gjelbër
Balta Gjelbër përmban oksid hekuri, magnez, kripë potasiumi, kalcium, mangan, zink, fosfor, bakër, alumin, molibden dhe kobalt. Në cosmetology kjo balta është përdorur kryesisht për të luftuar zbokth dhe për lëkurë me yndyrë dhe flokët.


Balta e kuqe
Ngjyra e kuqe është për shkak të një kombinimi të balta në të bakrit dhe oksidit të hekurit. Balta e kuqe nuk është konsideruar si një adsorbent mirë të tilla si jeshile, dhe shpesh është përdorur në mangësi hekuri në trup.

Balta Pink
Rozë Clay përmban argjile të bardhë dhe të kuqe në përmasa të ndryshme dhe përbëhet nga elementët gjurmë që i japin një efekt qetësues dhe dezinfektimin në lëkurë. Balta Pink është aq i butë se ajo e rekomanduar për kujdesin e lëkurës të ndjeshme dhe si një shtesë në shampoos për restaurimin e flokëve.

Para se të aplikoni një maskë të veçantë në fytyrë duhet të heqë tërësisht përbërjen, të pastruar dhe të njomet lëkurën me ujë. Në prodhimin e maska ​​balta në shtëpi mund të shtoni për përzierje një sasi të vogël vaj ulliri. Maska balta nuk janë të rekomanduara për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të ndryshme të lëkurës.

Maska balte për çdo lëkurë
1 tbsp balte rozë përzier me ujë ose qumësht deri sa, deri sa ju keni një paste trashë. Kjo maskë duhet të zbatohet në qafë dhe fytyrë dhe del me të larë me ujë pas tharjes.

1 lugë miell misri përzier me 1 tbsp. l. balta rozë dhe kos i holluar deri në një masë të trashë. Maskë është aplikuar në fytyrë dhe qafë, pas tharjes del me të larë me ujë të ngrohtë.
Bardhë ekstrakt holluar balta e çajit të gjelbër për të marrë konsistencën e krem ​​trashë, shtoni 1 tbsp krem dhe llokoçis. Kjo maskë duhet të shpëlaj me ujë të ftohtë pas tharjes.
Integruar në një përzierje gjobë rende kastravec me 1 lugë gjelle balta e kuqe është aplikuar në lëkurë me një shtresë të hollë pas tharjes plotë larë me ujë të ngrohtë.


Maskë balta kundër lëkurës me vaj
Maska për lëkurë me vaj, e bërë në shtëpi, zakonisht përmban argjile të bardhë dhe të gjelbër me shtimin e përbërësve të tilla si kos, mjaltë, lëng portokalli, kos dhe miell tërshërë. Këtu janë disa prej tyre:
- një sasi e vogël e balta gjelbër holluar qumësht të ngrohtë, shtoni një majë e miell bollgur dhe përzierje mirë, pastaj të aplikojnë për lëkurë dhe të lënë të thahet plotësisht;
- 2 tsp balta e gjelbër për të shpërndarë një sasi të vogël kos ose qumësht, shtoni pak mjaltë dhe llokoçis deri në një masë të trashë që duhet të aplikoni një shtresë e hollë në fytyrë dhe qafë, dhe pas 12-18 minuta larë;

- 1 tbsp lule Calendula derdh një gotë me ujë të zier, gjysmë ore dhe tendosje, pastaj shtoni argjile të bardhë, përzierje deri në slurry dhe të aplikoni shtresën e mesme në të lëkurës me vaj.

Maska Shtëpi për lëkurë të thatë
Një hekura vogël kastravec në rende të mesme, shtoni një lugë argjile blu jo të plotë dhe pak vaj ulliri. Përzierje thinly aplikoni në fytyrë dhe qafë dhe del me të larë pas 12 minutave.
2 tbsp balte gri holluar qumësht të ngrohtë, shtoni një krem ​​pak dhe përzierje. Masë që rezulton mbajtur në fytyrë për 10 minuta, pastaj hiqni shtupë pambuku me lagështi.

Në një sasi të vogël të qumështit shtoni 1 tbsp balte gri, pak mjaltë, vaj bajame dhe disa pika lëng limoni. Përzierje rezultuar ishte vënë në fytyrë, dhe pas tharjes hequr me ujë.
Mos përdorni argjile të bardhë për lëkurë shumë të thatë, pasi ajo mund të çojë në më shumë thatësi.

Kujdesit në shtëpi për lëkurë të pjekur
Fshij vogël domate nëpërmjet një sitë, shtoni një lugë argjile rozë dhe një krem ​​pak. Aplikoni një maskë të hollë shtresë në qafë dhe fytyrë dhe del me të larë me ujë pas tharjes.

Një sasi e vogël e një balte të bardhë holluar qumësht të ngrohtë, shtoni vezë e verdhë veze, disa pika vaj bajame dhe një lëng të vogël boronicë. Kjo maskë është e rekomandueshme të durojnë 20-25 minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë.
Kozmetike dekorative nuk duhet të përdoret brenda dy orësh.