Nishaneve në trup


Moles (nevi) janë njolla në lëkurë që janë ngjyra pigment. Moles në trupin tuaj në lindje dhe gjatë gjithë jetës mund të ndikohet nga faktorë të ndryshëm. Numri i moles çdo person është i ndryshëm - porsalindur mund të ketë disa pjesë, por me kalimin e viteve, ne mund të mbështeteni dhjetra njolla të errëta.


Moles dhe shkakton formimin e trupit


Në një numër i madh i fëmijëve të vegjël nuk kanë moshës lidhur me ndryshimet në lëkurë, ata fillojnë të shfaqen vetëm pas disa muajsh. Çdo vit Moles në trupin tuaj mund të bëhet më shumë dhe dvadtsatypyatyletnemu mosha ata të ndaluar shfaqeshin. Formimi i nevi re në moshën e rritur është e rrallë, dhe në të moshuarit, ata bëhen të zbehtë dhe të padukshme. Afër visimdesyatylitnomu nën Moles në trup zhduket krejt, dhe në vend të shfaqen njolla pleqërie, të cilat nuk kanë lidhje me moles.


Shfaqja e numrit bazë të moles llogariten për adoleshencë, kur trupi i njeriut ndodhin ndryshime globale. Të gjitha nevi të ndryshme dhe gjatë gjithë jetës ata vazhdimisht ndryshojnë pamjen e tyre. Në çdo rast është individuale faktorë që kanë ndikuar në formimin e spote të reja, por vuri në dukje disa shkaqeve të përbashkëta.
Roli i madh i luajtur nga faktorët gjenetik - në këtë rast quhet birthmarks trashëguar dhe të përsëritura në gjeneratën e ardhshme. Këto nevi mund të kenë ngjashmëri në pamjen, ngjyrën dhe madje edhe lokacioni. Moles në numër të madh të trashëguar gjithashtu.

Një tjetër faktor kontribues - rrezet e diellit. Rritur prodhimin e melaninës, pigment është moles, fillon nën dritën ultravjollcë. Dielli shkakton formimin e pigment në numër të madh, duke çuar në Nevi. Rrezik për shëndetin paraqet një numër të madh të moles, të cilat janë në gjendje të zhvillojnë në një formacion malinje.
Disa shkencëtarë besojnë se paraqitja e spote moshës promovimin e procedurave të rregullta radiologjike. Është e mundur ndikimi i viruseve. Një version i infeksionit në trup - kafshimet e insekteve. Qelizat melanin mund të qëndrojë e fortë, nëse aksidentalisht dëmtojë një nishan dhe kjo çon në shfaqjen e spoteve të reja. Gjendja hormonale të trupit gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në pamjen e nevi. Për shembull, shtatzënisë ose adoleshencë, është një kohë e ndryshimeve të hormoneve në trup. Në këtë gjendje hormonet ndikojnë në formimin ose zhdukjen e spoteve.Simptomet e moles


Birthmarks mbi trupin është një vend i vogël, të cilat mund të jenë të sheshtë ose ngritur pak sipër lëkurës. Color moles edges uniforme dhe simetrike. Shumë më tepër vëmendje kërkojnë moles, ndryshuar pamjen e saj. Ju duhet të kontaktoni një mjek nëse:
· Mole në rritje në diametër, shfaq vula, një nga pjesët e saj të dal kundër pika kryesore;
· Ndryshuar ngjyra - kjo mund të jetë aq intensive dhe paler;
· Formuar një kore në sipërfaqe ose plas;

· Mole ishte e kuqe të ndritshme, apo ka pika të vogla të një tjetër ngjyrë në sipërfaqe;
· Siklet atje në vendndodhjen e një pendë;
· Ndryshimi konturet e moles - ajo pushoi të jetë ovale, edges ishin të pabarabartë;
· Ngjyra Uniform e një pendë, por ka hije të ndryshme;
· Nevus Size bë kalojë gjysmë centimetër.


Trajtimi i moles në trup


Nje metode per trajtimin mole në trup duhet të marr mjekun. Pas diagnostikimit ajo mund të përcaktuar se cila metodë për të hequr moles zgjedhur. Asnjëherë mos aplikojnë metodat e vetë në lidhje me nevus. Vetë mol heqjen mund të çojë në më tej edukimin dhe përhapjen e kancerit të saj. Nishan spital hequr kirurgjike hequr atë plotësisht nga lëkura. Me kujdes të madh trajtohen me birthmarks që pësuar asnjë dëm vydoyzmenyvshymysya ose janë në zona të rrezikshme të trupit. Të gjitha Moles janë dërguar për analizë.