Rol të pigment në trupin e njeriut


Pigmente quhet substanca ngjyrë që kanë një strukturë të ndryshme. Ata janë në gjendje të marrin pjesë në indet e frymëmarrjes e mekanizmave, oksidativ dhe reduktimin e proceseve, si dhe të kryer dhe të grumbullojë oksigjenit dhe dioksidit të karbonit. Disa pigmente janë provitaminat. Më të famshme të tyre - hemoglobinës, të lokalizuara në eritrociteve. Melaninës, një njeri i njohur si një verë tan, mbron trupin nga rrezet e dëmshme UV dhe temperatura të tepruar në vende të nxehta.


Për indeve të lëkurës ngjyrë personi përgjegjës i cili në kuadër të strukturës së tyre, transparencës dhe sasia e pigmentit të gjakut, e cila mund të ndryshojë si pasojë e faktorëve të ndryshëm të jashtëm dhe të brendshëm. Rol të rëndësishëm në pigmentim lëkurës luan racën njerëzore dhe uyazyka klimatike. Në mënyrë tipike, banorët e vendeve tropikale jugore ka një sasi në rritje të pigment, dhe banorët e veriut janë hije shumë të lehta të lëkurës.
Roli i pigment në trupin e njeriut është mjaft i madh. Për pigmentim bazë të lëkurës takohen qelizat specifike - melanocytes. Funksioni i tyre është që të prodhojë pigment bazë të errët - melaninës. Shpesh, si pasojë e faktorëve të ndryshëm, numri i melaninës në masë të madhe mund të tejkalojë normën që shkakton formimin e spote moshës ndryshme. Kjo quhet hyperpigmentation dhe nxitur nga ardhjen e trupit dhe fytyrës Moles, Freckles, chloasma, Lentigo dhe pika të tjera të errëta.


Shkaqet hyperpigmentation:
- trashëgim gjenetik;
- sëmundjet e organeve të brendshme, veçanërisht të mëlçisë;
- puçrra fytyre dhe sëmundjet tjera të lëkurës;
- dritë ultravjollcë;
- Përgatitjet abuzimi exfoliating;
- antibiotikët tetracycline pritje.

Rritje e tillë në lëkurë si një pendë, shpesh nuk përfaqësojnë asnjë rrezik për njerëzit, por ajo gjithashtu ndodh që ata të paraqesin një sëmundje shumë serioze. Moles që shfaqen në lindje, janë spote beninje vetë-ngjyrë kafe të errët, dëmi që mund të shkaktojë formacionin malinje. Hiq birthmarks mund vetëm me lejen e mjekut dhe pastaj, në qoftë se ka arsye të mira për këtë.

Birthmarks shpesh ngatërrohet me moles, pasi ata kanë tumoreve pigment. Birthmarks janë formuar në fëmijëri dhe pleqëri, ata kanë tendencë të zhduken pa ndonjë problem të dhënë. Por ajo gjithashtu ndodh që një person fillon të ndjehen kruarje apo dhimbje në vendin e nishan, ajo mund të tregojë degjenerimin e saj të mundshme në formacione malinje. Në raste të tilla, ju duhet të kërkoni onkolog emergjente që nëse është e nevojshme, hiqni problemin rrezikshme. Nëse një mol është në një zonë të hapur të trupit, është e nevojshme për të kufizuar depërtimin e diellit duhet të shmangur vizituar dhomë me diell dhe rregullisht aplikohet në lëkurë krem ​​mbrojtës.


Llojet kryesore të pigmentim lëkurës
Nishan atipike mund të shfaqet në trupin e njeriut vetëm ose pjesë e nishan. Shfaqja e pigment është më e zakonshme në adoleshentët, edhe pse në moshën e rritur ajo gjithashtu mund të ndodhë. Këto birthmarks një numër të dallimeve nga moles normale dhe të mbajnë rrezikun e melanoma të lëkurës.
Ky lloj i pigmentim si Freckles, mund të ndodhin në fëmijët dhe të rriturit. Shpesh njerëzit dritë-skinned priren të saj me flokë të kuqe, si ata vëzhgoi rritur prodhimin melaninës. Fshin Freckles duke përdorur peels dhe kozmetike zbardhues. Në një masë parandaluese është e rekomandueshme për të mbyllur nga veprimi i drejtpërdrejtë i rrezeve ultravjollcë zona të trupit të ekspozuara apo të përdorin një mjet shumë efektiv të mbrojtjes, e cila në këtë rast të luajë një rol të rëndësishëm.


Të rinjtë mund të shfaqen pika të vogla, të cilat janë shumë të ngjashme me birthmarks. Arsimi i tillë pigment janë të mirë dhe janë quajtur Lentigo. Ato zakonisht ndodhin si rezultat i shpërndarjes në rritje të melaninës pas djegien nga dielli që mund të çojë në melanoma. Djegia rregullt i lëkurës në diell shkakton plakjen e saj të shpejtë, dhe ndryshime të thella në strukturën e lëkurës.

Chloasma - një tjetër lloj njolla të errëta. Ata kanë formë kafe dhe të përafërt, janë më të zakonshme në njerëz të errët-skinned, si pasojë e rritjes së pigmentim. Provokojnë fenomen mund hormonal drogës, ekspozimit të zgjatur në diell dhe shtatzënisë. Rol të rëndësishëm në luftën kundër luajnë chloasma sunscreen se rekomanduar për të parandaluar shfaqjen e spoteve të tilla.

Pigmentim Normal të lëkurës mund të ndryshojë si rezultat i ndjeshmërisë në rritje të dritës, duke marrë medikamente të caktuara dhe të ngrënë ushqime të tilla që përmbajnë lipohromy. Ajo është gjithashtu e mundur manifestim i pigmentim pleqërie, e cila shpesh pengon njerëzit mbi 45 vjet.
Për të përcaktuar shkakun e saktë të pigmentim lëkurës mund të jetë një mjek. Mjaft shpesh mbështeten në terapi të tilla si Mezoterapia me zbardhjen dhe lëkurë të arritjeve të fundit në cosmetology.

Parandalimi i spote moshës

Për të ruajtur të brendshme femrash beauticians lëkurës rekomandojmë dhallë përditshme larë ose qumësht i thartuar. Para se të vendosni krem ​​duhet të fshijë tonik përballet me një përzierje e lëng limoni dhe majdanoz. Nëse lëkura është e thatë, ju mund të trajtojë vetëm njolla të errëta dhe Freckles. Para krem ​​përdorimi zbardhues duhet të jenë tërësisht të lyej lëkurën me vajra bimore. Gjithashtu përdorimi efektiv të vetë-bërë zbardhjen maskë me kastravec ose fruta të tjera të dobishme.