Ekzemë seborrheic


Ekzemë seborrheic (ose dermatit) quhet një sëmundje që karakterizohet nga përçarje e gjëndra dhjamor. Në përgjithësi, ajo mund të shihet në lëkurë e kokës, sqetull, gjoks, rajoni interscapular, povikh, folds pranë veshët dhe buzët. Megjithatë, sëmundja nuk shkakton humbjen e flokëve.

Përshkrim ekzemë seborrheic

Ekzemë seborrheic është një nga varietetet e seborrhea që ndodh si rezultat i çrregullimit të gjëndra dhjamor të lëkurës. Shumica e ekzemë seborrheic prek njerëzit me rritjen ekskretet dhjamor. Sëmundja përhapet nga zona të lëkurës ku shumë gjëndra të naftës.Ky lloj i pacientit ekzemë jep shumë probleme dhe vështirësi. Para së gjithash, ata janë estetike në natyrë - të lëkurës që vazhdimisht peels, flokët që nuk duket shumë i zoti, nuk shtojnë atraktivitetin e personit. Kur një fëmijë është i ekspozuar ndaj kësaj sëmundjeje, është jashtëzakonisht e vështirë për të marrë atë për të mos krehër plagët seborrheic. Shpesh kaq kjo sëmundje tek fëmijët shoqëruar nga një infeksion bakterial.

Shkaqet e ekzemë seborrheic

Deri tani, mjekët nuk kanë arritur të gjejnë shkakun e vërtetë të ekzemë seborrheic. Por disa janë të njohur irritues që kontribuojnë për këtë sëmundje. Për shembull, ekzemë kontribuojnë në faktorëve të tillë të jashtëm si përdorimin e detergjenteve të caktuara, produkteve të pastrimit, detergjenteve. Të ballafaquar me lëkurë në duart e tyre, ata mund të shkaktojnë sëmundje. Por kjo varet nga reagimet individuale të trupit të njeriut.


Kjo ndodh se shkaku i ekzemë seborrheic janë ushqimi, veçanërisht drithëra, miell, ëmbëltore, të përgatitur duke përdorur ngjyra kimike dhe aditivëve. Sidomos nga ata që vuajnë njerëz të cilët janë përballur shpesh me këto duar të ushqimit. Kimikatet më keq që janë të njohur të jenë të dëmshme për shëndetin.

Ndonjëherë ky lloj i ekzemë mund të ndodhë në njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e mëlçisë, stomakut, veshkave, çrregullime nervore. Në qoftë se një person ka një sistem të dobësuar imunitar, ajo është e aftë të progresit seborrheic ekzemë.


Simptomat e ekzemë seborrheic

Zhvillimi i ekzemë karakterizuar nga pamja e nodules të vogla në trup, të cilat janë nuancë rozë e çelët-verdhë. Rritet gradualisht, ato janë të lidhura, duke formuar një pllakë diskor. Ato mbulojnë peshore dendur yndyrë. Nëse ju strip off një nga shkallët, mund të shihet nën lagështi sipërfaqe.

Vendet ku "live" ekzemë seborrheic, është në mënyrë të qartë të kufizuara, vendi i tyre, zakonisht kthesa. Në fazat e hershme të vatrave ekzemë sëmundjes dhe të thatë, por me kalimin e kohës, në qoftë se nuk trajtohet, ata bëhen "yndyrë". Ai pothuajse nuk bother kruarje pacientit. Gradualisht pllaka diskor të marrë formën e unazave apo harqeve. Trajtimi i duhur i kësaj sëmundjeje ju lejon të plotësisht të shpëtoj pacientin e mëngjesit në lëkurë, duke e lënë absolutisht asnjë gjurmë të saj.


Skuqje e shkaktuar nga sëmundja, mund të gjenden në kokë - ku në rritje flokët rreth syve, në ballë, hundë dhe buzët, veshët. Kur manifestimet e sëmundjes janë të fokusuara në kokë, ata mund të rritet, gradualisht duke lëvizur në ballin e tij. Zonat e prekura të lëkurës kanë një të kuqe të theksuar. Në anën e pasme të kokës së ekzemë seborrheic gradualisht ndikon qafa folds prapa veshëve. Sëmundje rruzull shkrihen, duke formuar një zonë të madhe të shkatërrimit, e cila është formuar si një helmetë.

Ky lloj i ekzemë është në gjendje të ndikojë në qepallat dhe lëkurën. Si rezultat i kësaj, pacienti zhvillon nje blefarit, nje karakterizohet nga ënjtje të rënda dhe skuqje e qepallat. Vonë ciflat dhe të çara formuar në pjesën e jashtme të syrit. Ato mund të shoqërohen me konjuktivit, sepse në mëngjes pacienti mund të jetë e qepallë e vështirë në fatkeqësi.


Në sëmundje të butë të lëkurës mund të shihet në të xhades blades, kërthizë, hollows axillary, në kërrabë e gjymtyrëve. Lezionet me tehe të parregullta, ata janë më të larta se lëkura rritet shpejt.

Kur sëmundja shfaqet në lëkurë e kokës, karakteristikat e tij karakteristike është hyperpigmentation e lëkurës, ajo formoi peshore si krunde. Kur ata janë plagët e lagësht, ekzemë pacientit flokët gjithë kohës ngjitur këto plagë. Me një shumëllojshmëri të tillë të lezioneve të sëmundjes shpesh i kufizuar.


Gjithashtu, sëmundja mund të ndikojnë në lëkurë folds janë në vend Bending gjymtyrë. Si rezultat i kësaj, duart dhe këmbët të çara, dhe lëkura bëhet e kuqe dhe i fryrë.

Trajtimi i ekzemë seborrheic

Për të hequr qafe këtë sëmundje, ju duhet të jenë të durueshëm, për shkak të trajtimit duhet të jetë shumë e gjatë dhe të plotë. Ndodh që njerëzit që vuajnë nga ekzema, nuk qëndrojnë dhe vullnetarisht trajtim të ndaluar, pa ndihmën e mjeteve juridike popullore. Por kjo nuk është e rekomanduar, sepse shumica e ilaçe bimor dhe përbëhet nga bimë që janë në gjendje për të provokuar një reaksion alergjik në pacientit. Prandaj, përdorimi i mjekësisë tradicionale mund të përkeqësohet vetëm gjendjen e pacientit.


Periudha e trajtimit duhet të vidyazykatysya përdorimin e skuqur, yndyrore, ushqimet pikante dhe e ëmbël, nga vizita sauna, banja, është më pak se sa në një dhomë ku ka temperaturë të lartë, lagështia e lartë. Pacientët duhet të përdorin mjete të caktuara për t'u kujdesur për lëkurën dhe flokët.

Kur trajtimi lokal i sëmundjes rekomandohen antibiotikë: vaj të bardhë merkuri, MASH sulfurik, vaj salicili. Droga të destinuara për përdorim të brendshëm, duhet të përbëhet nga vitamina B1, B6 dhe riboflavin. Ndihmon për të hequr qafe e ekzemë seborrheic dhe trajtimit duke përdorur lazer, cryotherapy, magnetike, darsonvalization, cryomassage. Në qoftë se shtohet ekzemë dhe madje edhe infeksioni sekondar, pa antibiotikë sistemike, përdorimi i ointments antibacterial është e nevojshme.


Zbatimi i masave të trajtimit duhet të jetë në të njëjtën kohë me lirimin e vatrën e infeksionit dhe terapi ekzemë seborrheic shoqërojnë sëmundjet.

Parandalimi ekzemë seborrheic

E rëndësisë së madhe është parandalimi i kësaj sëmundjeje dhe përmes të cilit ju mund të shpëtoj prej tij dhe të zvogëlojë simptomat e jashtme. Pacienti duhet të ndjekin rregulla të thjeshta: çdo ditë për të dush, lani flokët tuaj, do të përpiqen që gjithmonë të mbajtur lëkurën tuaj të pastër. Gjetur veten në ndonjë sëmundje, apo janë fungale alergjik në natyrë, duhet menjëherë të vazhdojë të trajtimin e tyre.


Pacientët gjithashtu duhet të shohim dietën tuaj të zakonshme, vidyazykavshy veten në përdorimin e agrume, yndyror, aromë, i kripur, ushqimi i tymosur. Është më mirë për të ligët në produktet e qumështit, perimeve dhe bimëve.

Për qëllimin e parandalimit është vlerë një kontakt të ndaluar me detergjenteve, pastrues, pastrues, të cilat përfshijnë kimikate, nuk veshin rroba të leshit dhe sintetike.

Ekzemë seborrheic kërkon trajtim të zgjatur. Megjithatë, koha filloi të kryejë masat terapeutike mbrojtur veten nga patogjene sëmundja, pas rekomandimeve dermatolog, ju mund të shpëtoj prej tij.