Sekretet e zgjedhjes së një sunscreen


Ekspozimi i gjatë në diell, në fëmijëri mund të ndikojnë në shëndetin e ardhshëm. Nga tetëmbëdhjetë trup mjaft të ndjeshme ndaj diellit, kështu që 80% e humbjes bie mbi shëndetin e kësaj moshe. Për mbrojtjen e fëmijës dhe për të mbrojtur atë nga dielli, ju duhet të përdorni sunscreen.
Por duhet gjithashtu të marrë parasysh moshën minimale, në qoftë se fëmija nuk është gjashtë muaj, krem ​​e vidyazykatysya më të mirë. Në këtë rast, të mbuluar kokën me Panamasë, apo do ta mbulojë kur mbulohet nga rrezet e diellit direkte.


Sunscreen mbron nga rrezet ultravjollcë që mund të shkaktojnë djegie të kompleksitetit të ndryshme dhe kancerit të lëkurës. Megjithatë, nëse ju jeni i gjatë në diell, atëherë ajo nuk mund të garantojë mbrojtje të plotë. Sunscreens janë jashtëzakonisht të dobishme për njerëzit me Freckles, fëmijët dhe të rriturit. Të gjitha dermatologists thonë se një numër i madh i moles në trup mund të shkaktojë zhvillimin e kancerit të lëkurës, për shkak se këta njerëz vetëm duhet të përdorni sunscreen. Nëse një fëmijë fëmijë rrezatuara rëndë në diell, ajo mund të jetë një shumë e moles. Gjithashtu rrit rrezikun e sëmundjeve të lëkurës. Është e rëndësishme që të jenë në gjendje të zgjedhin sunscreen. Sekretet e zgjedhjes së sunscreen është shumë e thjeshtë. Është e nevojshme që të konsultoheni me një dermatolog dhe të gjetur se cilat përshtaten krem ​​të lëkurës të mirë.


Efektet e diellit në trupin e njeriut
Rrezatimi nga rrezet e diellit të përmbajë dy lloje - A dhe B, të cilat janë të rrezikshme dhe mund të shkaktojnë djegie. Lloji i parë - A - paraqet një rrezik të madh. Produkte absorbohet kryesisht nga shtresa e ozonit. Por edhe si lloji i parë mund të shkaktojë dëme të rënda të lëkurës.
Rrezet ultravjollcë mund të kalojë nëpër xhami, rrezet më të dëmshme edhe në mot me re arrin në tokë, kështu që ajo duhet të mbahet mend se në mot të ftohtë intensiteti rrezatimi nuk është ndryshuar.


Sekretet e zgjedhjes së sunscreen
Kur të blesh sunscreen duhet t'i kushtojë vëmendje faktor mbrojtjen e diell. Ky informacion tregon tub. Niveli i faktorit dielli-mbrojtje duhet të jetë nën 15. Kjo shifër tregon se sa kohë ju mund të qëndroni në diell pa djegur.
Gjatë djerse në diell dhe rrezet e dobësojnë efektin e sunscreen, kështu sunblock duhet të zbatohen çdo dy orë.
Në qoftë se ju mori një dush ose duke notuar, gjithashtu duhet të jetë i ri sunblock namazatysya. Shumica e sunscreen ose absorbuar apo të reflektojnë rrezet e diellit. Disa madje mund të veprojë si blockers rrezet e diellit.

Sekretet e zgjedhjes së sunscreen është se, siç e keni zgjedhur krem ​​duhet të mbrojë kundër dy llojeve të rrezatimit: A dhe B.
Sot në sunscreens të përdorin komponente të ndryshme, disa prej të cilave, të tilla si acid P-Aminobenzoic (PABA) mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Nëse një person ka lëkurë të ndjeshme, ju duhet të njihen nga afër me strukturën e treguar në paketën dhe zgjidhni krem ​​që nuk përmban substanca të tilla. Këto përfshijnë: tsynnamat, Benzophenone, antranylat për të mbrojtur kundër të dy llojeve të rrezeve ultravjollcë. Tani lëshuar një numër të madh të mbrojtjes anti-ndizet kundër një gamë të gjerë të rrezatimit diellor të ndryshme.

Duke ditur sekretet e zgjedhjes sunscreen, mos harroni në lidhje me rregullat për zbatimin e saj.

Si të përdorni një krem?
Së pari, përdorni sunscreen me SPF e të paktën 15. Duhet të aplikohet në lëkurë me një shtresë e hollë e gjysmë ore para se të hyjnë diellin. Pastaj krem ​​ka kohë për të absorbuar në lëkurë. Çdo dy orë një ide e mirë për të ri-aplikoni krem.
Nëse notuar gjatë apo djerse shumë, është më mirë për të aplikuar një shtresë e sunscreen pasi ju keni përfunduar trajtimin e ujit. Ka krem ​​dhe i papërshkueshëm nga uji, ata vënë më pak çdo gjysmë ore.

Përdorimi sunscreen në ditët e re, ju të mbrojtur veten nga djegiet. Në ditët e nxehta për të shmangur rrezet e diellit në mesditë.
Nëse keni lëkurë delikate, krem ​​duhet të zgjidhet në përputhje me llojin e saj. Është gjithashtu e rekomanduar për të përdorur krem ​​me bazë alkooli ose locion.
Duke vënë krem, mos harroni më të rrezikuara në pjesë rrezet e diellit të trupit të tilla si hundë apo shpatullat.
Krem me vitamina shumë të mira për shëndetin. Për shembull, një krem ​​me vitaminë C vetëm rrit mbrojtjen nga rrezet e diellit.

Studime të pavarura tregojnë se duke përdorur një sunscreen me një faktor i veprimit është nën 15 vjeç ndihmon lëkurës shërohet nga djegiet. Gjithashtu provoi se lëkura bëhet më e zhdërvjellët dhe elastik.
Në përfundim, ne mund të sigurtë të pretendojnë të mirën e sunscreens. Gjëja kryesore që ju duhet të mbani mend se sa kohë ju jeni në diell, dhe në zgjedhjen e krem ​​lexoni me kujdes se çfarë përbërësit që përmban për të parandaluar reaksione alergjike.

Mos harroni mbrojtjen tuaj nga rrezatimi diellor dhe djegie - përdorni sunscreen.