Fytyra itchy


Pyes veten a ka në tokë, të paktën një person që kurrë nuk e ndjeu një kruarje? Ndoshta ky mit. Ne të gjithë kemi diçka itches shpesh dhe ne madje edhe të përqëndrohet në atë kohë pas kohe nuk paguajnë. Por në qoftë se në mënyrë të përhershme dhe të rëndë itchy, të kuqe dhe të krisur personi, sidomos një fëmijë ose një grua, kjo është serioze, dhe ajo duhet menjëherë të hetojë.


Pse fytyra itchy?Arsyet pse fytyra itchy, shumë. Dhe në qoftë se njerëzit mund të mbyllë gërvishtjet shëmtuar, mustaqe vidrostyvshy të mjekrës, ne, gratë në çdo nevojshme ndiqni bukurinë dhe shëndetin e lëkurës. E pra, fëmijët dhe nuk thonë asgjë. Pas tyre sy dhe syrin e dëshiruar. Sepse ne, nënat duhet të jenë të vetëdijshëm dhe të vini re gjatë gjithë kohës dhe të jetë në gjendje për të zgjidhur ndonjë problem, veçanërisht ndërsa fëmijët janë të vegjël. Pra, çfarë të mendoj, në qoftë se lëkurën itchy në fytyrë?


Alergji
Nëse fytyra është e kuqe, të djegur dhe kruarje, gjëja e parë që vjen në mendje është alergjik. Ajo mund të shkaktojë ndonjë gjë. Në foshnjat shpesh kruhet lëkurës dhe trajton manifeston ushqim diatez për ëmbëlsirë, fruta të kuqe dhe perime dhe madje edhe qumështi i lopës, për shkak se ajo është shumë e ndryshme nga gjiri. Fëmijët e vegjël janë shumë më të mirë për të dhënë qumësht një dhi, ajo është më afër njeriut, dhe zakonisht nuk shkakton alergji.
Në vajzat adoleshente dhe gratë rritur janë shpesh të lëkurës itchy fytyrës për shkak të krahasohen në mënyrë të paligjshme kozmetike ose si një reagim për të krem ​​dhe kremra. Nëse të gjithë gjë është për të bërë këtë, ndryshimi në produktet kozmetike zgjidh problemin plotësisht.


Rritja e lëkurë të thatë të fytyrës
Një tjetër arsye pse luspa dhe fytyra itchy mund të jetë lëkura e thatë. Kjo ndodh në qoftë se gruaja apo vajza shumë të dua e alkoolit që përmbajnë mjete për trajtimin e lëkurës fytyrës nga kozmetika apo preferojnë të përdorin për larje me efekt zhyrorastvoryayuschym sapun. Sigurisht, film me vaj në fytyrë - jo një ndjenjë të këndshme, por edhe të privojnë lëkurën e mbrojtjes natyrale shumë budallaqe. Ajo mund të merrni nëpërmjet infektimit çarje, dhe pastaj problemet fillojnë rend krejt të ndryshme.


Reagim të ngrohjes dhe të ftohtë
Shumë gra dhe fëmijë të lëkurës itchy në fytyrë në përgjigje të lagështia e lartë dhe ngrohje. Ata janë të kundërindikuar banjot dhe sauna dhe verë për ta - një kohë të vështirë.
Ose, në të kundërtën, nën ndikimin e erës dhe acar në dimër. Ky fenomen quhet alergji të ftohtë. Më shpesh kjo ndodh në ata që vuajnë hypoterryozom dhe anemi.

Efekte anësore nga barnat
Disa medikamente janë gjithashtu në gjendje për të bërë efekt të pakëndshme në lëkurë. Ata shfaqen në formën e kruarje, skuqje, ënjtje dhe efekteve të tjera të pakëndshme anësore. Dhe ata nuk janë të siguruar as fëmijët e as të rriturit. E vetmja zgjidhje e drejtë për këtë problem - një ndryshim në drogës.


Kruhet lëkurës, si një simptomë të sëmundjes
Dhe së fundi, në qoftë se personi i fryrë dhe itchy, sugjeron praninë e një sëmundjeje. Për shembull, një fenomen i zakonshëm në verdhëz. Kur sëmundja do të shpërbëhet dhe kruarje.

Çfarë ndodh nëse fytyra itchy?


Së pari, të gjetur shkakun, dhe së dyti, për të hequr atë. Kështu, në qoftë se lëkura në fytyrë itches për shkak të disa produkteve, përjashtuar ata nga dietë. Arsyeja u kruhet kozmetikës ose disa pilula? Shmangur ato ose të zëvendësojë. E pra, në qoftë se një kruarje personi për shkak të lëkurë të thatë, provoni një nga maska ​​e mëposhtme të propozuara.


Maskë për lëkurë të thatë me bollgur
Merrni 2-3 lugë bollgur, derdh një sasi të vogël të ujit të ngrohtë zier dhe të lënë për 10 minuta pastaj përzierje çdo gjë, duke rezultuar slurry duhet të marrë konsistencën e krem ​​të trashë. Aplikoni maskë në fytyrën tuaj dhe të mbajë për 15-20 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë, të butë pat lëkurës peshqir tuaj të butë dhe të pastrohen me vaj ulliri. Kaloni këtë procedurë 2-3 herë në javë, dhe pas një kohe të shkurtër, fytyra juaj do të ndjehen më mirë.


Maskë thartë-gjizë për lëkurë të ndjeshme
Merrni 2 tbsp. l. djathë, 1 tbsp. l. 1 lugë gjelle salcë kosi. l. vaj ulliri. Të gjitha me kujdes Mix dhe të aplikoni në fytyrën tuaj për 15 minuta. Pastaj del me të larë maskë me ujë të ftohtë dhe të përballet pat me një peshqir.
Dhe më e rëndësishmja - nuk do të le duart. Personi Rozchuhy do të pikturoj dhe të bëhet një portë për infeksion. Dhe ajo që ju dëshironi?