Sikos - trajtim, shkakton, manifestimet


Sikos - akute ose kronike, shpesh relapsing inflamacion të lëkurës, zakonisht duke rezultuar në Stafilokoket depërtimit të follicles flokët. Mundësisht, sëmundja ndodh në meshkuj, sidomos nëse ata janë të pranishëm çrregullime funksionale të endokrine dhe sistemin nervor, dhe xhepat e infeksionit kronik (konjuktivit, rinitit etj).
Shumica holl sikos lokalizuar në lëkurën e hundës, në mjekër dhe / ose mustaqe. Shumë më pak e prekur vetullat, qepallat, sqetull dhe bigëzim.


Për të dalluar sikos streptokoksike apo normale (Staph është një lloj i pyoderma) dhe parazitare (shumëllojshmëri është forma nahnoytelno-infiltrative trihofitii).
Shkaqet kryesore të sikos përfshijnë faktorët e mëposhtëm të favorshme: endokrine dhe çrregullime nervore, microtrauma gjatë rruajtje, ndotje lëkurës, rinitit kronike, seborrhea. Pse sikos gjithmonë duket e gjatë dhe të vështirë për të, studiuesit nuk e kanë identifikuar.
Sëmundja gjithmonë fillon me një lokalizuar në gojën e pustules vogla gjëndër e flokëve rrethuar nga një bllokimet vogël shtrojë dhe përshkohet nëpër flokët e mesme. Dy - tre ditë shndërrohet në crusts pustules purulent se së shpejti do të zhduket, por në këtë pikë ka formacion i ri.

Për shkak të paraqitjes së vazhdueshme të pustules në të njëjtin vend, është zhvillimi bashkon infiltrat dendura inflamatore. Lëkura tronditur bëhet ngjyrë të kuqe dhe cyanotic, lezione të fillojnë të rriten në periferi dhe të shkrihen, duke formuar zonë të gjerë dëme. Pllakë formuar shënuar me të kuqe. Fshihet nga flokët plagë, ndërsa rrënja e tejdukshëm rrethuar me mëngë të tejdukshëm. Kore të trashë purulent është thurur shumë ngushtë me flokë. Në disa raste sikos mund të komplikojë sëmundje të tilla si impetigo dhe personi furunculosis.

Sikos streptokoksike mund të ndodhë për disa vjet, ndërpritet për periudha të gjata shlyerje.
Nëpërmjet vëzhgimit të gjatë të kësaj sëmundjeje është provuar se një sikos shpesh provokuar nga prania në pacientin e rinitit kronike (e vështirë të ftohtë), i cili si loosens lëkurën e buzës së sipërme, e cila promovon fërkim përmban mukusit në Stafilokoket vysyakuvanni shfaq.
Diagnoza e sëmundjes zakonisht nuk paraqet ndonjë vështirësi. Sikos streptokoksike duhet të dallohen nga parazitare, e karakterizuar nga expanses të mëdha të zonave të përcaktuara ashpër pyoinflammatory konsiderueshme zgjatet mbi sipërfaqen e lëkurës.


Për sikos natyrisht karakteristike të gjatë, tendenca për rikthim dhe u përhap në mënyrë progresive.


Trajtimi sikos


Trajtimi i sikos dermatolog kryer mbi një bazë pacient i jashtëm. Zakonisht tregon përdorimin e levomytsetynovoho ose syntomytsynovoho 1-10% zgjidhje të alkoolit vaj për fërkim e ngjyra anilinë ose Fukortsyna. Kur crusts eczematization dhe disponueshmërinë janë treguar për përdorim Hioksizon, Lorynden, Oksykort, bor-dehtyarna 2% vaj. Në të njëjtën kohë duhet të kryejë një heqjen e flokëve manual. Faza finale terapeutik përfshin 8-10 seanca e rrezatimit UV.

Terapi Gjithsej sikos përfshin aplikuar për 2-3 javë të antibiotikëve spektrin e gjerë apo natriumi fuzidin- në kombinim me toksoid streptokoksike, ose Methyluracilum splenynom. Gjithashtu tregon përdorimin e qetësuesve dhe modes normalizimit kohën e lirë dhe punën.
Moti sikos mjaft të favorshme. Parandalimi i sëmundjes është përpunimi me cilësi të lartë e traumave mikro dezinfektues, përputhje me rregullat e higjienës skincare. Gjithashtu e rëndësishme është trajtimi në kohë profilaktik i rinitit dhe konjuktivit si edhe, të cilat shpesh janë faktorët e rrezikut për zhvillimin e prag zakonshëm sikos e lëkurës dhe në qepallat hundë.

Për të parandaluar përhapjen e sikos zakonshëm, gishtat dhe lëkura rreth plagë duhet të fshihen 2% salicili ose alkool kamfor.