Seborrheic pezmatim - trajtimit, shkaqet, foto


Pezmatim i lëkurës seborrheic është një sëmundje e gjëndra dhjamor, dhe termi do të thotë salotechenye seborrhea. Dermatitis manifeston si inflamacion të lëkurës nga ekspozimi ndaj stimujve të ndryshme ajo mekanike, kimike, termike, bimë, të lehta, të kafshëve. Sëmundja karakterizohet nga skuqje, ënjtje, ënjtje, dhe ethe me djegie dhe kruarje të lëkurës.
Reddened tej lëkura duket e vogël, dhe shprehu blisters të mëdha të mbushura me lëng të qartë. Me hapjen e qarë vezikulave lëkurës. Ndjeshmëri dermatitis në njerëz është e ndryshme. Ajo varet mikrobeve patogjene dhe kërpudhave, nga gjendja e trupit dhe sistemit nervor në kohën e sëmundjes.


Gjëndra dhjamor janë të përbërë nga kolesterolit, acidet yndyrore, të lartë alkooli, karbohidratet, hormonet, kripëra, agjentët baktericid. Gjatë javës, sipërfaqja e lëkurë të shëndetshme njerëzore jep 5 gram sebum. Kjo shtresë e lëkurës në kombinim me ujë pastaj krijon shtresë të hollë yndyrë, e cila mbron flokët dhe lëkurën nga tharje. Uji dhe shtresa yndyrë rrit elasticitetin e lëkurës dhe ka veti antibacterial, por dita e shtatë është e humbur tiparet antibacterial e sebum, yndyrna tretem, dhe pacienti duket kruarje, e cila është shkaktuar nga produktet e dekompozimit.

Prandaj lani flokët tuaj dhe të lëkurës me sapun duhet të jetë vetëm një herë në 5-7 ditë. Restaurimi yndyrë vajosje kryhet brenda 4 orëve pas larjes.
Sebum përmban në përbërjen dhe yndyrore të lirë acideve të saj, nukleotidet, proteina, e cila nga ana ofrojnë një mjedis të favorshëm për zhvillimin e mikrobeve comedones. Utvoryuyuchys, për shkak të tepërta poret sebum bllokoj comedones. Hormonet e hipofizës, gonads, veshkave, endokrin dhe të sistemit nervor rregullon funksionin e gjëndra dhjamor.Seborrheic pezmatim i lëkurës - Shkaqet


Një arsye për zhvillimin e dermatit seborrheic është dhënë streptokokeve, Stafilokoket dhe bakteret tjera që janë në kanalet e gjëndra dhjamor. Nëse kushte normale të trupit të njeriut, kërpudhat Spore janë duke pritur. Për rritjen e tij në zhvillimin e fungale microflora përdorur sekrecionet e gjëndra dhjamor, e cila çon në pezmatim i lëkurës seborrheic.
Shumica dermatit seborrheic theksuara në zonën flokë kokë duke u fokusuar në vendin e një numri të madh të follicles flokët dhe gjëndra dhjamor. Megjithatë, simptomat e dermatit seborrheic mund të zbulojë veten e tyre kudo që ka gjëndra dhjamor. Sam kërpudhat Malassezia furfur fokusuar në pjesën flokë, por Pityrosporum orbicuiare lëkurën mbresëlënëse të qetë.

Trupi i njeriut reagon ndaj uyazyka pafavorshme dhe humbet kontrollin e rritjes pytyrosporovыh mëtejshëm të kërpudhave. Pastaj, si më poshtë: shqetësuar funksionimin e lëkurës, duke ndryshuar përbërjen e saj dhe rrit sebum, e cila nga ana vepron si një shkas i dermatit seborrheic.
Veçanërisht e vështirë për dermatit seborrheic është vërejtur në sëmundjet e traktit gastrointestinal, dhe infeksionet kronike (otitis, grykët, sinusit, kariesit të dhëmbëve).
Pezmatim i lëkurës seborrheic e lëkurës provokojnë puçrra fytyre.

Shpesh dermatit seborrheic fillon pas stresit, aktiviteti fizik dhe ndryshimet klimatike. Nëse pacientët pasur një histori të patologjive kurrizore, paraliza dhe parezë, incidenca yyazytsirnist është më i lartë. Për shembull, sëmundja e Parkinsonit është i shoqëruar nga gjithmonë dermatit seborrheic. Gjenetikisht shtet të prirur janë faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundje. Incidenca e lartë ndodh, ku të afërmit vuajtur nga ekzema dhe / ose seborrhea.


Llojet e dermatit seborrheic
Nuk janë të lëngshme (vaj), të trasha (e thatë) dhe të përziera seborrhea. Lëngshme (vaj) seborrhea ndodh në pubertet. I njohur gjerësisht për rreziqet e rrezatimit elektromagnetik në lëkurë, dhe thekson se në mënyrë dramatike ndryshojnë cilësi, përbërjen kimike, sekrecion lipidet.

Kur lëngshme (yndyrore) duket vizualisht flokët me vaj ngjitur edhe pas larjes, ata rrinë bashkë, shpesh bie jashtë, që shpesh çon në baldness.
Trashë (e thatë) seborrhea karakterizohet nga rënë sekretimit të sebum, e cila nga ana krijon vështirësi për lirimin e yndyrë në sipërfaqe dhe promovon gjëndra dhjamor inflamacion. Kjo çon në komplikime të tilla si zbokth, atheroma, comedones puçrra fytyre.
Formë e përzier e seborrhea kombinon tiparet e lëngshme të trasha dhe me vaj.


Seborrheic pezmatim i lëkurës - SimptomatSimptomet e dermatit seborrheic është se lezione të lëkurës është i ngadalshëm, gradual, por progresiv. Pacientët i shqetësuar në lidhje me kruarje, shpesh intensiv. Shumë e lëkurës me njolla të kuqe, të cilat paraqiten pllakë me kufij të fortë, të mbuluara me peshore yndyrë. Lezioni lëkurës është simetrike, dhe forma bëhet unazë hyrlyandopodobnыe ose imazheve. Procesi shpesh shoqërohet moknenyem, atëherë ka etiketat lëvore dhe plas.


Pezmatim i lëkurës seborrheic e kokësShumica simptomat e dermatit seborrheic e kokës përfshijnë lëkurë pabarabartë dhe formimin e crusts dendur. Shpesh në studim mund të shikojnë zbokth, dhe peshore të bardhë ose të verdhë bashkangjitur vazhdimisht në bosht e flokëve. Kjo hedh lëng flokët, hedh lëng në krye të ardhmen për areata alopecia (shpërndarë).
Nëse dermatit seborrheic e kokës vonuar, sëmundja është në gjendje të përparojë. Kjo është granatime më të shpeshta dhe thekon trash. Në gjendje të bashkohet infeksion sekondar në dukje ngjan crusts mjaltit-verdhë. Skuqje, dhe flaking rritet në madhësi me erythroderma. Në një rast të tillë kërkon një monitorim mjekësor të përhershëm dhe të kontrolluar më shumë teste.Pezmatim i lëkurës seborrheic në fytyrë


Për sëmundjet e lëkurës fytyrës karakterizohet nga shpërthimet në vetullat, folds nasolabial. Nëse procesi është shtuar lëkurës qepallë, në këtë rast, dermatit seborrheic në fytyrë rrjedh sipas llojit të peshore pranimit blepharitis bardhë dhe crusts verdhë.
Pezmatim i lëkurës seborrheic në fytyrë është një problem i jo vetëm natyra estetike. Shpesh ai mund të shkojë në ekzemë seborrheic, dhe më vonë në erythroderma me komplikime pasuese pyoderma.


Pezmatim seborrheic në fëmijëtShumica e fëmijëve dermatit seborrheic fillon të tregojë deri në 6 muaj dhe deri në përfundimin ushqen simptomat zbehet. Moshës madhore nuk ka të bëjë me paraqitjen e dermatit seborrheic në moshë të re. Shkaku kryesor i sëmundjes në foshnjat vepron përmbajtjes mbivlerësuar e hormoneve në qumësht të gjirit.
Pezmatim seborrheic në fëmijët manifestohet klinikisht si lezione të kuqe me kufij të qartë dhe lezione shpërndara të lëkurës, të shprehura në peshore cortical. Eritematoze vezikular skuqje, fëmijët zhvishem, por nuk e mërzit ata kruar dhe gjumi mbetet e pandryshuar.

Pezmatim seborrheic fëmijët ka një prognozë të favorshme të trajtimit. Përshtatja lejon ushqim për fëmijë shërohen brenda disa muajsh. Megjithatë, në qoftë se njolla nuk zhduket, është e nevojshme që të dallojnë sëmundjen nga dermatit atopic, e cila reflektohet në kruarje të fortë dhe rifillimi.


Seborrheic pezmatim i lëkurës - trajtim


Getting shpëtoj e dermatit seborrheic? Në nivel lokal duke përdorur trajtim shkakësore që përfshin drogë antifungal, të cilat përfshijnë Miconazole dhe Nizoral. Është vënë re se shtresa e trashë të peshore antifungals nuk janë të plotë. Kështu që përdorin së pari aplikacionet nga vajra bimore ose ointments keratolytic dhe pastaj të fillojë terapinë.


Gjatë gjithë periudhës së trajtimit të dermatit seborrheic të lëkurës, rekomandohet shampoos, të cilat përfshijnë zink është keratolytic dhe mjete. Në rast të dështimit të drogës antifungal përdorura hormonosoderzhaschee vaj, dhe në rastet e komplikuar - agjentë antibacterial. Ju duhet të dini se përdorimi i drogës pa një recetë nuk është e pranueshme. Që nga antibiotikëve, duke vepruar në të gjitha microflora të aftë për të provokuar pytyrosporovыh kërpudhave kolonizimin, dhe përdorimin zgjatur e hormoneve të çojnë në atrofi e veshje e guaskës.

Incidenca e dermatit seborrheic tenton në një rritje të vazhdueshme dhe në trajtimin e gabuar çon në baldness. Prandaj është e rëndësishme për të bërë mënyrë jetese e duhur dhe korrigjimin kohë të zbokth, seborrhea çon si fillimin.
Trajtimi i seborrheic lëkurë dermatit fokusuar para së gjithash, për të eliminuar shkaqet e sëmundjes. Është e rëndësishme për të sjellë përsëri në normale traktin gastrointestinal, mëlçisë, eliminimin e sëmundjeve kronike. Pacientët me cholecystitis rekomanduar për të pirë ujë numrin Essentuki 417 dhe në mjekim pas ngrënies allohol kohëzgjatje prej një muaji. Pacientët me rralle (në theksuara) seborrheic dermatit rekomandohet për trajtimin e klorur kalciumi, bromine, vitamina B, B2 tretësirë ​​të Leonurus, sanëz.

Pacientët rritur me dermatit seborrheic thatë me mosfunksionim hormonal tregohet për trajtimin e barnave hormonal. Efektive këmbimit pi larg 3 muaj vitaminë A ne 20 pika tre herë në ditë.


Ushqimi për dermatit seborrheic


Ushqimi i duhur në çelës dermatit seborrheic drejt rimëkëmbjes. Recommended sistematikisht administruar në dietë të mishit të zier, perimet, produktet e qumështit, fruta, dhe ushqime të fortifikuara me vitamina A, B, C, zink dhe selen.
Ushqimi për përjashton seborrheic pezmatim i lëkurës nga të hahet çokollatë, mjaltë, ëmbëlsirat, sheqeri, karamele, jam, djegëse dhe ushqime pikante.

Nëse pacienti në fjalë kapsllëk, laxatives përshkruara. Pasi e rekomanduar për të përdorur drogë anthelmintic - Levamisol, e cila ka veprim imunologjike.
Ushqimi për dermatit seborrheic duhet të përjashtohet dhe të ulët kalori pije që rrisin tajitje e sebum.
Trajtimi i dermatit seborrheic e kokës
Kur trajtim lokal i pacientëve me dermatit seborrheic rekomendovanoы zgjidhje yndyrë rubdown alkoolike me squfurit, Resorcinol, acid salicilik.

E pra provuar terapeutik qëlloj antyseboreynaya përzierje. Për përgatitjen e tij është e nevojshme: uji - 100 ml Resorcinol - 05 g uthull 9% - 3 ml kamfuri alkoolit - 10 ml, zgjidhja 25% e Permanganat kalium - 50 ml trihopol - 30 gram, 2% alkool salicili - 30 ml tetraborate natriumi - 4 gram dimeksid - 20 ml të alkoolit kamfuri - 10 ml
Të gjitha përzierje dhe fshij (me dorashka) ngadalë në rrënjët e flokëve. Ne të mbajë 20 minuta, pastaj del me të larë me ujë. Kjo parandalon buffeting nga clogging poret dhe të dobishme sporozhnyaye sekret të gjëndra dhjamor.

Me venitje e inflamacionit akut të dermatit seborrheic fizioterapisë parashikuar: darsonvalization dhe cryomassage.
Darsonvalization për shkak të ndikimit të rrymave frekuencë të lartë të thahet lëkurën. Kjo peshore larg shpejt, dhe veshje e guaskës freskëta bëhet rezistent ndaj dëmtimit mekanik. Në krye të rrymave të larta mund të japin një efekt qetësues në sistemin nervor, dhe kjo nga ana do të çojë në nivele normale të adrenalin dhe testosterone nivelet.
Cryomassage - një procedurë në të cilën rajoni i kokës fitilin dhe zbut lëkurën përflakur, përmirëson microcirculation dhe forcon enët e gjakut të kokës.

Seborrheic pezmatim - mjete Trajtimi popullore
Për të lehtësuar kokës duhet të lagur flokët dhe lëkurën të aplikoni këtë përbërje: ujë të distiluar - 100 ml vaj ulliri - 5 g, një majë e acid limoni, lëng Aloe - 20 ml tretësirë ​​Calendula - 10 ml, beeswax - 5 gram , barbarozë naftës - 03 gram balsam "yll" 1 gram.
Lidhu komponentët, shkrihet dhe të aplikojnë për të lagur flokët. Përzierje në kokë mbajnë 40 minuta, dhe sapun përdorimi larje fëmijë dhe pije ujë të alternuar të ngrohtë dhe të ftohtë.

Shumica trajtimi mjete popullore përfshin përdorimin e pemë çaji vaj, e cila ka efekt antifungal, por të kufizuara në këtë mjet nuk është e nevojshme. Jo teas këqija provuar bimor (fushë korostavnyk, leh lisi, Wort Shën Gjonit), duke i dhënë posedon tharje efekt. Ata janë përdorur si një locion për vend të lënduar. Me kruarje të fortë mund të përdorni lëng limoni i dobësuar si qyl. Ajo nuk duhet të harrojmë për kujdes të vazhdueshëm dhe shumë higjienike lëkurës kërkuar, por nuk përdoret në këtë sapun dhe lëkurës agjentë të tjerë irrituese. Keqësimi i dermatit seborrheic është shkaktuar nga mungesa e kujdesit higjenik të lëkurës dhe vidroschuvannya mjekër dhe mustaqe qëndron shkakton vështirë procesin patologjike.

Rrezatimi ultravjollcë në doza të vogla ndihmon për të arritur faljen qëndrueshme efekt. Shënim veshje që është i sëmurë. Rëndësishme veshur veshje pambuku që të zvogëlojë acarim të lëkurës.