Duke u kujdesur për thonjtë tuaj dhe se si për të forcuar


Evolucioni i njeriut ka bërë që thonjtë që dikur ka shërbyer paraardhësit tanë për mbrojtjen, sot u bë një nga pjesët më të rrezikuara të trupit. Ata shpesh prishen, shtresuar, të verdhë. E megjithatë, nga ana e tyre në të gjithë mirë dekorim mundeni. Pra, çfarë janë kujdesur për thonjtë dhe se si për të forcuar?
Grumbulluar burimet e brendshme
Gjendje të mirë thonjtë dhe zhvillimi, jo më pak të varet në bilancin minerale të trupit të njeriut dhe, mbi të gjitha, e kalciumit. Pika në vetvete nuk është zhytur larë mirë dhe krijon depozitat në muret e zorrëve. Për të maksimizuar kalcium ishte e dobishme, ajo duhet të kombinohet me vitamina A, D dhe fosfor.


Pra, si për të forcuar thonjtë në lidhje me dietën e njeriut. Pjesë e detyrueshme e saj është djathë yndyrë. Ajo përmban kalcium dhe fosfor në raport ideal, i cili promovon prodhimin e vitaminës D. nuk është një djathë të keq alternative - zarzavate të freskëta, vezët, disa varieteteve të peshkut.

Moisturize thonjtë tuaj
Duke u kujdesur për thonjtë e tyre jep lagështi, e cila duhet pjatë gozhdë është jo më pak se veshje e guaskës. Thatë thonjtë kthehet në brishtë, i dobët dhe i pangjyrë. Për të adresuar këtë mangësi produkte të përshtatshme të qumështit, por si një agjent i jashtëm. Beauticians konsiderohet si një prej më të mirë Moisturizers krem. Ato përmbajnë gjashtë herë më shumë vitaminë A se qumështi, si dhe një numër të madh të pemës dhe lecithin. Me pak fjalë, shumë mënyra për të forcuar thonjtë janë të bazuara në banjë e krem.

Si mund ata të përgatitur? Ju duhet të marrë 200 ml krem ​​të rënda, shkrihet atyre 50 gram çokollatë e errët. Pastaj heqë dorë këtë përbërje për 10 minuta. Gjalpë kakao, i cili plotëson krem ​​është një tonik i madh dhe mënyra kalori.

Kujdesi i thonjve - një kujdes cuticle!
Ekspertët thonë se si për të forcuar thonjtë e pamundur pa kujdes cuticle. Kjo lëkurë delikate që rrethon shtrat gozhdë, përcakton si përshtypjen estetike dhe kujdesin e thonjve, sepse puna e saj - të mbrojtur zonën e rritjes gozhdë pjatë nga lëndimi dhe bakteret. Megjithatë, në këtë procedurë duhet ndjekur shkallën sikur cuticle rritet shumë, ajo fillon të kapem në pjatë gozhdë dhe të ngadalësojë rritjen e saj, duke shkaktuar pabarazi.

Procedura kujdes cuticle përbëhet nga dy faza. Së pari, ne duhet të rregullisht moisturize cuticles, për shembull, duke përdorur vaj ulliri ose vaj për cuticles. Dhe, së dyti, si një shtytje e rregullt kthehet narosshuyu zhvishem skajet lunulы kockave ose shkop druri. Ajo është e mirë për të shmangur zvogëlimin cuticles.

Banjot pranuar detit
Ju mund të keni vënë re se gjatë pushimeve në thonjtë në det të fortë, shkëlqen fjalë, të gjallë. Fakti që dietën tonë të plotë të thonjve pamendueshme pa jodit dhe minerale të tjera dhe elementët gjurmë dhe ujit të detit tyre të mjaftueshme.

Kujdesi për thonjtë tuaj në shtëpi mund të përfshijnë banjot e detit. Për përgatitjen e tyre duhet të jetë i holluar me ujë të ngrohtë 2-3 lugë nekyp'yachenoyi kripa e detit nuk përmban aromat dhe ngjyra. Dip thonjtë tuaj në këtë zgjidhje për 10-15 minuta. Kjo procedurë përsëritet pus 1 herë në javë.

Organizoni seancë lulëzim
Pas një lulëzim të ngadaltë të qelizave të vdekur, apo hyperkeratosis, jo vetëm pre foto estetike, por vënë dëmtimin e thonjve, si oksigjeni mund lirisht të rrjedhin në qelizat e indeve, duke rezultuar në shkelje të metabolizmit qelizor. Me fjalë të tjera, hyperkeratosis gozhdë krahasueshme me "varrezat e qelizave të vdekur", pllaka e tyre trash, dhe reduktuar imunitetin lokal.

Për të parandaluar këtë, ju mund të organizoni thonjtë shuharinh ose lëkurë duke përdorur kristale sheqeri. Për ta bërë këtë, të marrë 2 lugë kallam sheqeri, derdh një sasi të vogël të ujit të ngrohtë të përzier me lëng limoni, pastaj fuqishëm masazh rezultojnë thonjtë zgjidhje dhe lëkurës. Kallam sheqeri nuk është vetëm exfoliates butë, por të përkryer ushqen.

Zgjidhni polen
Nail mirë prerë larg, jo të prerë. Ajo e di se shumica e grave. Por jo të gjithë e di se kjo nuk është e përshtatshme për çdo panë. Në qoftë se ju zgjidhni këtë mjet të saktë, thonjtë bëhet i brishtë dhe rasslayvayuschymysya.

Pra, mos e blej hekuri fotografi gozhdë. Zgjidhni qelqi ose plastike mostrave. Përveç kësaj, madhësia më e vogël e grurit do të ndryshojnë pa, aq më mirë. Mos përdorni zhavor trashë prerë me pak optimale gozhdë 180 Nail konsiderohet №240. Le ta përdorim kërkon një kohë më të gjatë, por buzë e pjatë gozhdë ata nuk e plagosë.

Gozhdë Seal
Ndonjëherë sipërfaqja e thonjve tona është shumë poroze, të prekshme për ngjyra agresive, kimike shtëpiake, kërpudhave. Por pjatë gozhdë mund të krijojnë gunga dhe blemishes. Kjo nuk do të kishte dashur të shpëtoj prej tyre duke përdorur lustrim konvencionale, më mirë jo, sepse në qoftë se manikyrin e thonjve shumë shpesh, ata janë edhe më të prekshme.

Çfarë duhet të bëni? Për të arritur forcën dhe smoothness e thonjve ndihmon "mykrozapechatыvanye", që është aplikuar për krem ​​gozhdë me vitamina A dhe E dhe fërkim e tyre pa një shumë të mirë gërryes. Kjo procedurë duhet të përsëritet dy herë në muaj.

Këshilla të tjera për kujdesin e thonjve
• thonjtë Podpylyvaya, të jenë të kujdesshëm që pashë duke ecur në drejtimin nga periferia në qendër.
• Butësisht fshij duart, mos harroni thonjtë, ajo stimulon qarkullimin e gjakut.
• Për të parandaluar yellowing e thonjve të përdorura dhe zhvishem e agrume. Ajo mund të Llak i thonjëve pjatë.

• Puna në fermë duhet të kryhet në doreza huyazykah si klor depletes disa elemente të rëndësishme nga shkelja e thonjve të strukturës së saj.
• Para se të aplikoni llak për të mbrojtur bazën gozhdë për bojë.