Chloasma - trajtimit, shkaqet, foto


Chloasma - një hyperpigmentation qendrore e lëkurës, ka kufij të qartë dhe zakonisht të lokalizuara në fytyrë. Shumica chloasma është i shumëfishtë në natyrë dhe ka formën e njolla kafe, kafe apo kafe.
Chloasma është blerë në thelb spote formuar për shkak të depozitave të tepërta zonë e përcaktuar e dermis dhe epidermë pigmentit melanin. Në hyperpyhmentatsyyamy mesme dhe mosha dhe së bashku me Freckles, chloasma janë shkeljet më të shpeshta zustrichayuchyhsya pigmentim adekuate të lëkurës. Dhënave Gratë Manifestimet lëkurore ndodhin shumë më shpesh.


Chloasma - shkaqet


Sot dermatologji moderne në gjendje për të përmendur shkakun e saktë të chloasma. Shumica e shkencëtarëve hetuar këtë fenomen janë dakord se depozitimi i tepruar i melaninës, e cila shkakton zhvillimin e chloasma ndodh në trup për shkak të pranisë së çrregullimeve të ndryshme metabolike dhe endokrine. Kjo pikëpamje është konfirmuar nga diagnostikimin chloasma shpeshta tek njerëzit me sëmundje kronike të mëlçisë (kesh, hepatit kronik, hepatiti viral), gratë në faza të ndryshme të shtatzënisë janë sëmundje gjinekologjike inflamatore (endometritis, oophoritis, salpingjitit, adnexitis).

Në këtë zhvillim chloasma promovon kontraceptivëve oral, dhe efektin e tepërt të lëkurës në burimet artificiale të rrezatimit ultravjollcë (rrezitje, etj) dhe rrezet e diellit direkte.

Chloasma - Simptomat dhe shenjat


Në mënyrë tipike, chloasma manifestohet si pigmentim zgjeruar zona të veçanta të lëkurës dhe ka një kufij ashpër të qartë, në këtë mënyrë, nuk i tmerrshëm mbi lëkurën përreth. Ngjyra ndryshon nga kafe kafe chloasma për kafe. Strukturat pigmenteve Madhësia dhënave mund të shkojnë nga të mitur (deri në një centimetër në diametër) ndaj të vërtetë të mëdha (zonat e prekura të mëdha të lëkurës).

Shumica chloasma zhvillon në fytyrë lëkurës: rajonin peryorbytalnaya, faqet, hunda, buza e sipërme dhe ballin. Në lëkurën e mjekër dhe qepallat, spote moshës zakonisht nuk respektohet. Shumë rrallë chloasma ndodh në gjoks, mbi kofshët e brendshme dhe bark.
Spote pigment zakonisht janë të izoluara natyrën vetmuar, por ndonjëherë mund të jenë të shumta në rastin e shumë afërsisë me njëri-tjetrin - shkrihen në zonë mjaft të madhe pigmentuar. Çdo butësi ose kruarje, chloasma nuk shoqëruar. E vetmja ndjenjë subjektive është siklet estetike dhe psikologjike.

Më vete të izoluara dermatosis pigment dhe okolorotovoy vajzat okolorotovuyu hloazmu cilët vërejtur kryesisht tek gratë. Për këto dy sëmundje karakterizohet me shfaqjen e spoteve kafe simetrik përreth gojës. Ata kanë një kurs të gjatë, përfundimisht ndryshon mbushje e pigmentim, me shfaqjen e formacioneve të moshës të ngjashme në lëkurë e mjekrës dhe folds nasolabial.
Dyshromyya (linja të pigmenteve) vlen edhe për hloazme dhe duket si një të gjerë (deri në 10cm) band pigmentuar që shkon nëpër ballë, faqe, dhe nganjëherë vjen në anën e qafës. Ky chloasma opsion zakonisht simptomë fillestar i nje sistemi nervor të rëndë (sifilisit meninhovaskulyarnyy, syrynhomyelyya, semundja e Parkinsonit, tumor i trurit, etj).

Në disa vende aziatike është mjaft e zakonshme e ashtuquajtura "chloasma bronzi", e cila mori emrin e tij për shkak të ngjyrës të veçantë bronzi. Dhe chloasma bronzi mund të ndodhë si mysafirët që qëndrojnë në rajonin e evropianëve dhe aborigjenëve në (Alaska). Megjithatë, më e shquar është se në qoftë se evropianët lëvizin në shtëpi, ngjyra chloasma gradualisht humb intensitetin dhe sëmundjet e tyre myyazytsilno shpejt shërohet plotësisht.

Chloasma Diagnoza bazohet në inspektimin vizual dhe sondazhi pacientit të kaluar, në të cilin një dermatolog mund të përjashtojë postvospalytelnыy lindur dhe zhvillimin e pigmentim. Për të përcaktuar thellësinë dhe përhapjen e chloasma emëruar dermatoscopy dhe syaskopyya. Për shqyrtim të mëtejshëm në zbulimin hloazme përfshijnë: ultratinguj mëlçisë, ultratinguj e disa prej barkut, gastroscopy, analiza dysbiosis, coprogram, testet biokimike mëlçisë. Gratë të përjashtojë ndonjë sëmundje urinar duhet t'i nënshtrohen gjinekologun detyrueshëm konsultimi. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të bërë dallimin hloazmu të sëmundjeve dermatologjike të tilla si nevus gjigande pigmentuar, kufi pigmentuar nevus, Mongolian vend, melasma profesionale dhe hyperpigmentation mesme.

Chloasma - trajtim


Kryesisht të gjithë pacientët me chloasma duhet shmangur ekspozimit të tepërt të lëkurës në rrezet ultravjollcë, dhe nëse kjo të shmanget me arsye të mirë nuk do të punojnë, të jetë i sigurt për të përdorur sunscreen me një nivel të mbrojtjes së paku SPF 30. Nëse është e nevojshme, korrigjimi i hormonal kryer dhe çrregullime metabolike. Për të normalizuar metabolizmin e melaninës kryer vitaminë, vitaminë B, riboflavin, folik dhe acid Askorbik.
Për fat të keq, në këtë pikë metodat specifike për heqjen chloasma ose metodat e shkëmbimit korrigjimi të pigmenteve që nuk ka zhvilluar ende. Prandaj, trajtimi chloasma ekzistuese zakonisht i kufizuar në mjetet kozmetike, të cilat kanë për qëllim zvogëlimin e intensitetit të pigmentim. Për ta bërë këtë, të aplikojnë dy drejtime - të kujdesshëm në fushën e pigmentim të shtresës brirë të epidermë dhe një rënie në melaninës lëkurës.

Për përdorim Deskuamimi mjetet e mëposhtme: acid hlykolyevaya, alfa acide hydroxy, acid laktik, acid citrik. Këto substanca janë përdorur për të ashtuquajturën lëvozhgë kimike. Efekt mjaft të mirë terapeutik jepet metoda hardware si cryotherapy, peels lazer, dermabrasion. Gjithashtu për të eliminuar chloasma dhe pigmentim tjetrin përdorur me sukses kokteje zbardhues Mezoterapia, cryomassage, cosmetology dhe Photorejuvenation lazer. Për të normalizuar të kalojë në metabolizmin e lëkurës biorevitalization kryer lëkurën me acidit Hyaluronic.

Për të zvogëluar formimin e melaninës përdorur drogë e mëposhtme: derivatet e vitaminës C, frenuesit e sintezës melaninës në melanocytes (Hydroquinone, acid Azelaic), frenuesit tyrosinase (Arbutin, acid Kojic). Përkundër faktit se shumica e këtyre substancave është mjaft toksik (sidomos Hydroquinone), për shkak të efektit të mirë terapeutik përdorimi i tyre vazhdon. Të dhënat e pastër do të thotë nuk është e aplikueshme, si pjesë e një kompleksi ointments përbërja zbardhues dhe krem ​​se 5% hydrohynonovaya vaj Ahremyn, melanoma, etj .. një efekt të mirë zbardhjen kanë merkuri bardhë sedimentare dhe krem ​​squfuri.

Nëse ka chloasma gjatë shtatzënisë, trajtimi është më mirë të mos, pasi që në këtë periudhë mund të jetë e përbashkët, e cila është për shkak të trupit të hormonal të femrës, e cila do të zhvillohet gradualisht pas lindjes vetëm.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• • Rosacea Melasma