Cellulite është lëkura dhe indet yndyrore


Emri zyrtar për celulitin "kozmetike" nuk është. Celuliti nga ana mjekësore - një inflamacion akut purulent i indin nënlëkuror dhjamor (celuliti). Nuk është zakonisht në gjymtyrë të ulëta (këmbë të ulët) ose fytyrë. Por, në kofshë, bark dhe mollaqe mund të jetë. Shkaku i celuliti - infeksionit dhjamor indeve. Le të flasim për celulitin në lëkurë dhe indin yndyror.
Disa ekspertë e përdorin për t'iu referuar "portokalli zhvishem" termi "lipodystrophy". Por ky i fundit është një sëmundje me një numër të simptomeve që të çon në ndryshime patologjike e nënlëkurës yndyrë, duke përfshirë ndryshimet funksionale dhe estetike. Në formën hypertrophic e rezistencës detyruar ndaj insulinës, vizualisht ajo mund të duket si celulitit "kozmetike", edhe pse në fakt kjo do të jetë. Lipodystrophy mund të ndodhë në përgjigje për të marrë drogë antiretrovirale ose mund të jetë i lidhur me çrregullime metabolike janë të trashëguara gjenetikisht.


Cellulite - nuk është gjë tjetër veçse një mit, dhe nga një pikë fiziologjik të parë nuk ka asgjë për t'u shqetësuar rreth. Duke folur për fazat e zhvillimit të saj është gjithashtu jo plotësisht e saktë.

Kjo është vetëm lëkura e lejueshme normale dhe yndyrë nënlëkurës në femra. Në disa raste më të theksuara në të tjerët, më pak. Problemi i celulitit është personazhi më estetike dhe në masë të madhe mund të çojë në patologji të rënda. Forcimi pamjen e jashtme të celulitit është vetëm kur me të vërtetë yndyrë më shumë se e mjaftueshme. E vetmja mënyrë e besueshme për të hequr qafe e tepërt të hequr ato. Për një kohë të gjatë e vetmja mënyrë për të hequr qafe yndyrë lokal ishte një Liposuction klasik.


Dhe rezultati nuk ishte gjithmonë i kënaqshëm. Fat i "kurthe" ishte, por obvysala lëkurës. Dhe një tjetër minus - bruising, dhimbje, humbje gjaku, periudhë e vështirë rehabilitimi. Kohët e fundit, një metodë e re - Liposuction lazer. Kirurgu hyn ilaçe korrigjim zonë të veçantë, lazer loosens dhjamin, duke hequr bluzë me ind lidhës. Pastaj përmbajtja derdhur jashtë, dhe lëkura brenda është i përpunuar nga lazer, e cila stimulon prodhimin e kolagjenit e vet. Në shumicën e rasteve, lëkura është forcuar menjëherë pas operacionit. Në fakt, në Liposuction pranishëm lazer - një nga mënyrat më efektive për të thënë lamtumirë për celulitin, nëse jo përgjithmonë, kohë shumë të gjatë.

Nuk ka prova klinike që kur qarkullimi i gjakut Cellulite, nr. Ind dhjamor, edhe nuk hypertrophied në gjendje të sigurojë presion të fortë mbi venat e thella dhe arteriet që janë përgjegjës për qarkullimin e gjakut në gjymtyrë të ulëta.

Celuliti mund të shkaktojnë venat me variçe dhe nuk është një contraindication për trajtimet anti-celulitit. Në fazën e 4 beauticians celulitit flasin për origjinën e efektit të "lëkurës ftohtë". Kjo është për shkak se yndyra në gjak sa është e nevojshme, kur krahasohet, për shembull, punën e zemrës. Prandaj, sidomos të ngrohta këto zona nuk do të.


Si të shpëtoj e celulitit? Sipas mjekëve të mjekësisë estetike përpara se të vendosni për masat radikale (Liposuction), më mirë të kthehet në beautician. Aktualisht ajo është e mjekësisë estetike përfaqëson më të gjerë procedurat varg antytsel-lyulytnыh. Në çdo fazë të celulitit është një qasje efektive të plotë. Ajo fillon me procedurat Sigurisht lymfodrenazhnыh, ato mund të përdoren për të eliminuar ngjeshur në indet, aktivizoni kullimit limfatike, për të tërhequr ujin e tepërt dhe për të përmirësuar furnizimin e qelizave me oksigjen. Ajo mund të jetë manual ose hardware masazh, LPG-endermology. Pas të gjitha gunga dhe vrima kullimit limfatike cosmetologist të dukshme (dhe ju, nga rruga, shumë) më të mirë. Mos u shqetësoni, gjithçka është ndreqshëm. Faza tjetër - defybrozyruyuschaya terapi për qëllim zbutjen e fibrave lidhës. Kjo mund të jetë Mezoterapia, metoda tejzanor ose karboksyterapiya.


Për të përmirësuar gjendjen e lëkurës (epidermë dhe dermis) ushtron thalassotherapy, эutrofykov injeksione (Mezoterapia) transmetimit terapi ozoni. Për të parandaluar shfaqjen e celulitit përsëri kanë rregullt kurse gjithëpërfshirëse celulitit terapi të paktën dy herë në vit. Vetëm të humbasin dhe të harrojmë për atë fenomen unaesthetic ndodh. Ushqimi, plotësuese ushqimore, stërvitje, edhe pse e detyrueshme, por ende një pikë e ndihmës në luftën për një trup të bukur.