Celandine në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës


Celandine - barishte gjithëvjetor e lulekuqe familjes. Lë atë me ngjyrat origjinale: top dritë të gjelbër, fund kaltërosh, me lobes rrumbullakosura. Celandine fabrikë pakërkues që rritet kudo: në luginat me lagështirë, gëmusha, por është më shumë i zakonshëm si një farë e keqe në kopshte, pemishte, parqe dhe vende të materialit të huaj. Kjo bimë është konsideruar helmuese, sepse ajo ka një alkaloide të ndryshme që do të thotë (në bar mbajtjen e tyre më pak se në rrënjët), në mesin e tyre holydyn, homohelydonyn metaksyhe lydonyn dhe shumë të tjerë, të cilat janë helm mytoznыe, në gjendje për të shtyrë rritjen e çdo tumoreve. Në celandine janë alkoloydы pasur, flavonoids, saponins, acid askorbik, vitamine A, si edhe acide organike - malik, sucinik dhe limoni. Fryti i kësaj bime të përmbajë deri në 40 për qind vaj yndyror dhe coumarins.


Gras celandine - është një farmaci, ajo është quajtur edhe xhensen ruse, ajo ndihmon të shpëtoj prej shumë sëmundjeve, ulcerat gastrike dhe duodenale, sëmundje të mëlçisë, veshkave, mushkërive, forcon muskujt e zemrës, trajton hipertensionit, diabetit, astmës, shkakton strumë dhe shumë të tjerë . Për shkathtësi e saj, në këtë barishte nuk ka të barabartë. Celandine është në gjendje për të shëruar në mitër nga sëmundje të ndryshme, duke përfshirë kancerin, është shumë i mirë për helmim nga ushqimi stomak, si dhe trajtimin e përdhes dhe reumatizma, shëron hemorroide (për trajtimin e hemorroide rekomanduar për të pirë infuzion e bimëve celandine ndërsa njëkohësisht lyej hemorroide bar lëng kone jashtë). Celandine ndihmon në eliminimin formën fillestare të tuberkulozit të lëkurës, si dhe eliminimin e polyps adenomatous reale të zorrës së trashë, zorrë dhe fyt papillomatosis të, si dhe duke luftuar me ekzemë, liken dhe puçrra fytyre.

Celandine në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës që përdoren për të shkatërruar lythat, trajtimin e djegieve (diellit, avull të nxehtë, kimikate), ngrirja, herpes, sëmundje të lëkurës, si dhe ajo promovon shërimin e plagëve purulent dhe ulcerat.
Njerëzit shpesh i quajtur derr i egër afrikan apo chystoplotom. Kjo barishte ka antivirale, veprim antimicrobial, duke ulur në mënyrë të konsiderueshme dhe parandalimin e zhvillimit të sëmundjeve të ndryshme fungale.

Në rrenjet, rrjedh dhe gjethet e celandine është verdhë - lëng portokalli, e cila është më e vlefshme substance dhe të dobishme në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës. Lëng është përdorur për të shkatërruar vodyanok thatë, tumoret e gjirit, lythat, blisters, vlon, dhe pasi ai është në gjendje për të kuruar nasopharynx, adenoids, bajamet, mishrat, etj Lëng i celandine ka një aftësi të mahnitshme - të shikoni dhe të ndikojë sëmundje rrënjë rivendosjen graduale inde të shëndetshme ndërsa menjëherë hequr dhimbjen. Kur lëng përdorim të jashtëm duhet të përhapet edhe zonën e prekur për lëng disa orë për të larë, sepse film që mbron nga efektet e mikrobeve formuar. Kjo salcë nuk rekomandohet, pasi ajo do të thithin një lëng të tërë, dhe të lënë faqen plagë pa substancë terapeutik.

Përgatitja lëng i celandine mund në shtëpi. Të gjitha grij bimore e nevojshme dhe shtrydh lëng përmes një napë të dyfishtë, derdh në një shishe me një tapë të shtrënguar dhe të vënë në një vend të thatë, të freskët. Që nga lëng do të eksitohet koha e nevojshme për të lejuar gazin nga shishe, 5 - 7 ditë të fermentimit, lëng është gati për përdorim.

Lëng mund të futur në sy me trakomën dhe në qoftë se dhimbjes, si edhe pambuk prylashtovuvaty njomur në lëng me dhëmb semure.
Trajtimi i sëmundjeve kërpudhore të lëkurës rekomandohet si dhe lëng i celandine, ju duhet të lyej site plagë çdo 5 minuta, 3 - 4 herë në ditë, si lëng është zhytur. Ju mund të përdorni celandine vaj-bazuar, vetëm lyej zonën e prekur për 5 - 10 ditë 3 - 4 herë në ditë.

Në trajtimin e infeksioneve fungale të thonjve, duke përdorur të njëjtat metoda si në sëmundjet e lëkurës.

Për të përgatitur vajin e celandine nevojës:. Barit të thatë - 250 gr, Kur të freskëta - 750 gr. Bari duhet të vënë në një kavanoz me një kapacitet prej një litër, përzierje një litra e gjysmë të vajit vegjetal papërpunuar, pastaj bankën në një banjë me ujë. Gatim banjë me ujë: në fund të krevatit pan, palosur në gjysmë, napë dhe derdh ujë. Ne kemi vënë në një zjarr të ngadalshëm, dhe 3-4 h. Përzierje duhet të ligështohen. Pas kësaj kohe 3-4 h. Dërgo mbush tonë përzierje, pastaj tendosje, derdh në një enë prej qelqi të errët. Ky vaj mrekullueshme mund të ruhet për 5 vjet, gjithmonë në një vend të ftohtë të errët dhe përdorim në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës: psoriasis, lupus eritematoz, lupus, dermatitis alergjik, seborrhea, dhe si ajo është shumë efektive në polipe, lythat, herpes dhe ndihmon adoleshentët me lëkurë të trazuar. Vaj i celandine aplikohet 3-4 herë në ditë, çdo 15 min., 2-3 herë në ditë.

Kur pimples dhe puçrra fytyrë lyej lëng i celandine, domosdoshmërisht, larja 15-20 minuta pas kohe, numri i akneve mund të rritet, por procedura nuk është e nevojshme për të ndaluar, si pas 2 -3 ditë të kësaj procedure, pimples dhe skuqje domosdoshmërisht zhduken.

Bërns dhe ngrirja si trajtohen edhe celandine lëng, ky lëng duhet të zbatohet në zonën e prekur, prisni derisa ajo thahet dhe të aplikojnë një tjetër 2-3 herë, më shumë lëng që ju aplikoni, efekti më i madh është arritur, si celandine është një mjet i shkëlqyer për anestezion lokal aplikimit. Nëse morth duhet të veshin një fashë në qoftë se ju shkoni jashtë në rrugë.

Përdoret dhe pluhur të thata herbs celandine, ai është shumë i mirë në trajtimin e shërimin e plagëve dhe ulcerat, microflora nuk janë të shërueshme me antibiotikë. Në këtë rast, zonat e prekura lara pluhur.
Siç u përmend më lart se celandine - një bimë helmuese, përdorimin e saj në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës duhet të jenë shumë të kujdesshëm, pasi ajo mund të shkaktojë një numër të efekteve anësore të gjithë trupin.