Burri lëkure ka nevojë për kujdes të vazhdueshëm


Ashtu si femrat, meshkujt kanë trup të ndjeshme të lëkurës. Një nga arsyet që kanë të rrojë pothuajse çdo ditë. Lëkure ndikohet edhe nga të ftohtë, era dhe rrezet e diellit. Por shumica e njerëzve thjesht nuk mendojnë për kujdesin e lëkurës. Vetëm kur ka probleme, por herët a vonë ata duket, vijnë në përfundim se pas çdo burri të lëkurës në nevojë për kujdes të vazhdueshëm.
Në qoftë se një njeri i moshës 40 duket e thatë. Kjo është arsyeja kryesore për ardhjen e njeriut në beautician. Ajo është në këtë moshë shfaqen siklet në armëve, qafës dhe fytyrës. Ka kruarje dhe një ndjenjë e ngushtësi. Ndonjëherë pigmentim. Në dukje, lëkura nuk duket i shëndetshëm.


Problemi mund të jetë e lidhur me testosterone. Sipas cosmetologists, dallimet në mes të meshkujve dhe lëkurë femra lidhur me sfond të ndryshëm hormonal. Për shkak se lëkura njeri shëndetësore të lidhura direkt me testosterone. Fakti që 40 vjet prodhimi i këtij hormoni ulur ndjeshëm. Cili është shkaku kryesor i problemeve të lëkurës në meshkuj. Ka të tjera, uji vështirë, rroje me cilësi të ulët, klima, ekologji keq, krem ​​i gabuar i zgjedhur apo zakone të këqija.

Për të parë efektin e testosteronit në lëkurë vetëm shikoni në adoleshentët. Kur djem hormonet paqëndrueshme, lezione puçrra fytyre vërejtur se adoleshenca është normë. Në këtë kohë gjëndra djerse janë shumë aktive, duke çuar në të shpejtë clogging ato. Rezultati është inflamacion.

Duhet të theksohet se lëkura teen më shumë vaj. Kur nivelet normale të testosteronit në trup të gjitha proceset metabolike të vijë në normale. Ajo normalizes sistemin nervor, probleme me kalojë fytyrë lëkurës. Ndonjëherë llojin e lëkurës mund të ndryshojë. Me vaj në normale, dhe përfundimisht mund të bëhet e thatë.

Sipas cosmetologists, lëkurës me vaj është më pak të prirur për të plakjes. Ndërsa lëkurë të thatë për të duken më të bukur dhe pa shkëlqim. Ndonjëherë kombinuar lloji. Por në çdo rast, burra lëkure, pavarësisht nga lloji i saj ka nevojë për kujdes të veçantë.

Daily Skin Care. Kjo nuk është një e vështirë sa mund të duket në shikim të parë. Çdo mëngjes, ju duhet të hiqni kontaminimin nga lëkura, e cila mund të bllokuar poret dhe pengon frymarrjen normale. Ju mund të përdorni shkumë ose xhel për larje. Pastaj ju mund të filloni të rrojë duke përdorur një shkumë të veçantë për këtë procedurë. Nëse lëkura është e vende shaven vaj njeriu duhet të trajtohet locion. Pjesë të tjera të lëkurës në fytyrë dhe qafë mund të vajos krem ​​hidratues me pronat sunscreen. Kjo procedurë duhet të bëhet pavarësisht të sezonit. Pra, njeriu mund të përkryer të mbrojtur lëkurën tuaj nga efektet e acar, dielli apo era. Të gjitha dylli sajë, vazelynu stearinë dhe janë pjesë e sunscreens.


Kur llojin e lëkurës thatë përdorimi solucion pas rrojes është e nevojshme. Ne mund të themi se ky është gabim themelor në meshkuj. Që nga përbërja locion është alkool në fund ajo do të pidsushuvaty lëkurën tashmë thatë. Ndjenjë e rehati, atëherë nuk është e gjatë, dhe kur shkon jashtë lëkurës fillon të djegur, pinching dhe duket e kuqe. Rezultati është acarim. Në këtë rast, moisturizer më të përshtatshme anti-inflamator. Në natën duhet të aplikohet krem ​​ushqyes që zbutur lëkurën, edhe pse dita ishte acarim.

Faktorët e rrezikut. Ju duhet të mbrojë veten nga ajo që kontribuon në lëkurë të thatë. Vera është djegien nga dielli dhe ngrirja në dimër dhe tharje. Përveç lëkurën e një njeriu në masë të madhe ndikon stresi dhe shprehitë e këqija: pirja e duhanit, alkoolit dhe madje përfshihen sobë ose të ajrit të kondicionuar në makinë.

Kampe, gjueti dhe peshkim është edhe një test për lëkurën. Është e nevojshme të mos harrojmë gjatë këto ngjarje përdorin Moisturizers dhe sunscreen. Pas dush dhe sauna të zbatohen Moisturizers. Higjiena personale duhet të jetë individual është rroje, sapun, peshqir. Këto rregulla të thjeshta do të mbajë njeriun nga tharje e lëkurës tuaj dhe për të shmangur sëmundje. Në fytyrë dhe qafë duhet të mbahet mend, dhe lëkura në duart e tij.

Me ujë. Çfarë përdoret për ujë të butë, aq më mirë ndikon në lëkurë. Kujdes për lëkurën Prania e ujit të tillë shumë më të lehtë. Nëse ju nuk mund të merrni një cilësi të lajë me ujë mund të përdorni ujë mineral të rregullt. Ju mund të përdorni filtra të veçantë të karbonit për të zbutur me ujë. Në raste ekstreme, ngrijë një shishe me ujë. Pra, pas shkrirjes se është e përshtatshme për larje.

Si për të përcaktuar llojin e lëkurës? Kjo çështje duhet të besojnë beautician. Pra, disa vizita do të ju ndihmojë të parandaluar shumë probleme të lëkurës për vite me rradhë. Ajo mund të rekomandojë se cila procedurë të nënshtrohen dhe vetë-kujdesur për lëkurën në shtëpi.

Ndonjëherë lëkura e thatë mund të shfaqen papritmas. Ky është një sinjal i keq. Në këtë rast ju duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun dhe të marrë testet e nevojshme. Sidomos e sheqerit në gjak. Sepse diabeti në mënyrë të dukshme. Kimik në këtë rast nuk është vetëm lëkura, por qoshet e gojës së tij, dhe mbrapa dhe qafën do abrasions.

Për të parandaluar këshilluar që të marrë 2 herë në vit vitaminë komplekset. Për shembull, vitamina "E" shumë i mirë për thonjtë, flokët dhe lëkurën. Në çdo rast, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Vazhdueshëm në gjendje për të zgjidhur problemin me lëkurë të thatë duhet të testohet mbi përmbajtjen e testosterone hormon në gjak. Pra, mjeku do të shihni se ka një lidhje me nivelin e hormoneve dhe thatësi e lëkurës.

Sipas cosmetologists, të lëkurës për të trajtuar njerëzit keq, kështu që më mirë të marrë kohë për t'u kujdesur për të, sidomos kur ndryshimet e lidhura me moshën. Definitely lëkurës mashkull ka nevojë për kujdes të vazhdueshëm.