Manifestimet lëkurore e sëmundjeve të mëlçisë


Mëlçisë në trupin e njeriut luan një rol të rëndësishëm, veçanërisht për heqjen e toksinave që janë prodhuar në metabolizmin dhe për të marrë jashtë, së bashku me ushqim dhe ujë. Mëlçisë shërben si pengesa për substanca toksike, të cilat ajo mban dhe pjesërisht shkatërron, dhe përveç kësaj në mëlçi vdesin dhe mikroorganizmave të vonuara. Ajo prodhon biliare, e cila përveç lipolysis, është e përfshirë në sintezën e vitaminave, sidomos B prodhuar në trajtimin e lëkurës dhe në shkelje të mëlçisë dhe të sekretimit të biliare shkelje gurëve të tëmthit formuar dhe kanalet biliare, duke çuar në fenomene të ndryshme patologjike.


Manifestimet lëkurore e sëmundjeve të mëlçisë mund të shprehet si psoriasis, ekzemë dhe kur personi ka disa ndryshime në lëkurë, ai fillon të vuajë dhe zorrë, duke treguar se nivelet e larta të toksicitetit. Përveç kësaj, mund të ketë asterisks mëlçisë ose pika të vogla të kuqe në formën e lezioneve vaskulare, e gjithë kjo është një reflektim i mëlçisë sonë. Në rast se ndërprerë mëlçisë, e cila është një spastrim të trupit, duke përfshirë limfatike, veshkat, mushkëritë dhe zorrët, lëkura sidomos reagon në shfaqjen e substancave toksike. Manifestimet lëkurore është rezultat i çrregullimit të qelizave të mëlçisë, kur të gjitha toksina mbrapa në gjak dhe pastaj në veshka dhe të zgjeruara helm tërë trupin.


Në rastin kur qelizat e mëlçisë fillojnë të degjeneruar dhe të zëvendësohet me ind lidhës, ajo fillon të zhvillohet cerozë e faktit se këto grupe të indeve të fillojë të zvarritet orenditë e mëlçisë. Kjo çon në qarkullim të dobët dhe jo vetëm në mëlçi, por edhe në zgavrën e barkut, dhe kur u rrit presionin në venë portal, depërtimi i lëngjeve në zgavrën e barkut duke shkaktuar zhvillimin ascites dhe arsyeja kryesore për këto fenomene është abuzimi i alkoolit alkoolizmi apo e keqe. Në sëmundjet e mëlçisë të tilla mund të përgjithësohet dobësi, verdhëz, kruajtje të rënda dhe lëkurës fillon të shfaqet skuqje në lëkurë e palmave dhe të gjithë sipërfaqen e lëkurës, enëve të gjakut fillojnë të rriten. Shumë shpesh verdhëz lëkurës itchy shfaqet në sfond dhe kjo tregon komponentet rritje biliare në gjak. Në mëlçi, manifestime të lëkurës ndodhin nga hepatitet akute dhe në këtë sëmundje, pavarësisht nga shkaku, pacienti është i karrige të thyera, të fillojnë dhimbje drejtë sipërme sektor, vjellje, ulur oreksin, dhe skuqje e lëkurës duket . Në fazën e verdhëzës mund të vërehet rritjen pruritus dhe fenomen mund të vërehet nga disa ditë deri në disa muaj, këto manifestime extrahepatic kanë origjinën immunocomplex dhe është i lidhur me ndryshimet në funksionet e fagociteve mononuclear.


Në rastin kur zhvillimin cerozë primar i vrerit është shkatërrimi i kanalet biliare dhe mizhdolkovyh bashkimin e tyre, duke rezultuar në zhvillimin dhe zhvillim Granulomatodat cerozë, fillon për të rritur nivelin e phosphatase alkaline, duke shkaktuar kruarje dhe atje. Gjithashtu në cerozë primar tëmth zhvillon e verdhë e lëkurës dhe duket ksantы (grumbullimi kolesterolit) në mollaqe, këmbët, të dorës, povikh, dhe në këtë mënyrë, lëkura pigment fillon të bëhet i shëndoshë dhe sidomos e shprehur në sipërfaqen e palmave dhe këmbët, pastaj zhvillon ënjtje lëkurës. Në këtë rast, përdoren për lehtësimin kolestiraminë kruarje ose oxymetholone dhe rifampicin, dhe kur kruarje vazhdon, ju mund të aplikoni Metronidazole.


Nuk mund të ketë manifestime të lëkurës e sëmundjeve të mëlçisë, si psoriasis, e cila duket e ardhshme për të lezioneve rozë në lëkurën e ballit, rreth syve, vetullat dhe povikh, bërryla dhe gjunjë. Ky është i pari pllakë pothuajse i padukshëm, të cilat fillojnë të formojnë peshore trashë argjendtë dhe pastaj këto formacione të fillojnë të shfaqen në pjesë të ndryshme të trupit. Veçori e kësaj sëmundjeje është se ajo ndodh pa sindroma dhimbje dhe njeriu është mjaft i realizueshëm. Kur sëmundja po ndryshon strukturën e qelizave të mëlçisë dhe nuk është intoleranca e ushqimeve yndyrore, një person shpesh rrënuar nga kapsllëk, belching, urth dhe mëngjes ka hidhërim në gojë. Trajtimi i psoriasis është një proces shumë i gjatë, por trajtimi kryesor është subjekt i dietës dhe merrni ilaçe që përmbajnë vitaminë D, dhe përshkruajnë krem ​​dhe ointments që përmbajnë hormonet, atë tselestoderm, sinaflan, Elok dhe japin antibacterial dhe anti-inflamator drogë Kjo dyprohent dhe dyprosalyk. Për shkak të faktit se në psoriasis nevojë për vitaminë D, dhe është prodhuar nga rrezet ultravjollcë, çdo pacient duhet, disa kohë është në diell, por jo edhe të çojë në djegie të lëkurës. Për shkak të faktit se të mëlçisë vuan nga psoriasis, ju nuk duhet të pini alkool, yndyrore, skuqur dhe ushqime të tymosur, dhe karbohidratet kufi dhe kripë tryezë, dhe mundësisht të përfshijnë në dietën e produkteve të qumështit, lëngje, manaferrat, fruta dhe perime , dhe ju mund të hani ushqim deti, karkaleca, kallamar dhe tjera të detit. Në shkelje të mëlçisë të fillojnë të shfaqen në nevi lëkurës, lyth, tumoret e dermis dhe epidermë, hypertrophic dhe plagët keloid dhe mund të shfaqen pika të kuqe dhe lythat.


Kështu, ne mund të konkludojmë se shëndeti i lëkurës sonë varet kryesisht në mëlçi, në rastin kur ai do të neutralizuar të gjitha helmet dhe toksina, mbetjet e tyre vyvedutsya përmes sistemit urinar, dhe nuk do të grumbullohen në lëkurë, që e bëjnë atë të pastër.