Migrenë barkut


Migrenë në fëmijët kërkon vlerësimin e zhvillimin e përgjithshëm të fëmijës;
Belly duket, i dukshëm (dallueshėm);
Emërohet urinalysis, gjak, feces, për të përjashtuar patologji primare të traktit gastrointestinal ose urogjenital dhe sistemet kardiovaskulare;
Tregon marrëdhëniet në mes dhimbje në bark dhe në kokë. Të përcaktuar praninë e faktorëve që provokojnë migraines.
I kushtoj vëmendje të moshës - fëmijët sëmuren më shpesh.
Kaloni Doppler (shpejtësinë e qarkullimit të eksploruar në aortës abdominale, më të mirë të "kapur" migrenë barkut gjatë sulmit);


Si për trajtimin e migrenës barkut?


Për të kuruar pacientët e barkut migrenë hospitalizuar në departamentin neurologjike. Gjithashtu caktoi ilaçe në vijim si:
Valerian tretësirë ​​(1 pikë të jetës 1 vit);
Belloid ose bellaspon (1 tabletë 2-3 g / d nga gjysma);
Phenobarbital (0005-0075 g në një kohë).
Përveç mënyrë mbrojtëse (situata që provokojnë sulmin duhet të përjashtohet).

Çfarë duhet të bëni gjatë një sulmi?


Migrenë barkut - në vetvete një pozitë të vështirë. Sidomos gjatë sulmit. Pacienti ndjen një dhimbje, kështu që ju duhet të mbajë një seri veprimesh:

Të sigurojë paqen (heshtjen në dhomë, ngrohje, mbyllni dritaret me perde të trasha, të hapur dritaren);
Kryen masazh të lehta të kokës, zonën e qafës;
Bëni acupressure, duke vepruar në vesh;
Akupunkturë mirë ndihmë;
Apliko ftohtë ose të ngrohtë fashë pacientit mbi kokën e tij.
Shmangia e sëmundjes? Metodat e Parandalimit
Barkut migrenë - një sëmundje që duhet të shmanget, nuk kurë. Të grumbullojnë probleme, e rekomanduar:
Eliminimi i faktorëve nxitje;
Për të rregulluar karakteristikat emocionalisht personale;

Comorbidities shërim.
Për këto qëllime, droga e grupeve të ndryshme:
?-Blockers;
Ilaqet kundër depresionit;
Anticonvulsants;
Kalciumi channel blockers;
Serotonin antagonistëve;
Sedatives
Migrenë barkut parandalohet pa përdorimin e barnave;
Gjumë të rregullt. Të përpiqet të shmangë duke fjetur në zhurmshme, dhoma lit;
Paqe dhe të qetë - mënyra më e mirë për të marrë rreth në anën e migrenë (jo vetëm të barkut);
Mos hani shumë çokollatë, frutave agrume, djathë dhe ushqime që përmbajnë maja;

Kaloni një punë të plotë në rrugën e tyre të jetës: të balancuar rutinë e përditshme, për të shmangur lodhjen;
Ushqimi duhet të jetë i pjesshëm, të shpeshta (me një interval prej jo më shumë se 5 orë). Nga rruga, mos harroni në lidhje me mëngjes - ndonjëherë është më mirë që të jetë vonë për punë se dobësojnë sistemin tuaj imunitar, aq e rëndësishme skipping vakt mëngjes.
Mbani aktive. Më shumë sportive të trajtimit të ujit. Merrni një dush të ftohtë, të shkojë në not. Shtoni kripë deti në banjo - ajo ka një efekt të madh qetësues.

Migrenë barkut mund të zhvillohet së bashku me një formë tjetër - i lidhur. Në të është gjithashtu e nevojshme për të dini.

Atë që quhet migrenë lidhur?


Migrenë lidhur - një sulmeve migrenë me dhimbje të forta në kokë, ku ka çrregullim fokale neurologjike. Fillimisht, përvojat pacienti zvarritje në furçë e lëkurës, gjuhën, fytyrë. Mund gjymtyrët dridhem muskujt ose rreth gojës. Ekziston një ndjenjë e fortë e marrje mendsh. Ajo hutuar. Kjo është për shkak të faktit se anijes ose karotide gjatë arteriet VERTEBROBASILAR ishin spazmyrovanы. Simptomat Fireplace e "fshehur" një kohë të gjatë, por duhet të shfaqet në të gjithë fuqinë e saj, është vetëm provokojnë një sulm të migrenë.

Shenjë paralajmëruese e këtij formulari do të jenë:
Veshët hundës,
Marramendje,
Humbjen e dëgjimit;
Të vjella;
Dhimbje në zemër;
Rritja e normës së zemrës, ndjenja rrahje zemre.
Në disa raste, nuk ka dhimbje koke, por që simptoma të tjera vazhduar të ngacmojnë pacientin.
Kur gjendja migrenë shpesh zhvillojnë konfiskimet. Pacienti mund të humbasin vetëdijen.

Çfarë i përket shoqatës së migrenë?


Kjo formë përfshin:
Shprehja okulisti - kundër dhimbje koke ndodhin lezione okoruhovi (p.sh. konvergjente apo strabismus, ptosis bilateral, Diplopia). Vërejtur në pacientët 20-25 vjet prekur nga llojet e tjera të migrenës;

Vegjetativ Forma - pas një sulmi të thjeshtë migrenë shënoi shfaqjen e krizave vegjetative-vaskulare.
Synkopalnaya migrenë - me një rritje të presionit të gjakut. Nuk janë të zbehta.

Statusi Diagnoza


Eksploroni fundus okulare (show stagnimit);
Matjen e presionit të lëngut cerebrospinal;
Kaloni birë mesit.
Migrenë çdo lloj është e nevojshme për të trajtuar. Të jetojnë me këtë gjendje është e vështirë dhe frustruese. Dhimbja i bën njerëzit të zemëruar, kjo mund të dëmtojë marrëdhëniet me të dashurit. Përveç kësaj, zhvillimit të komplikimeve, kushte të rrezikshme për jetën. E njëjta gjë mund të ndodhë kohë shumë të zbehta të gabuar. Prandaj, nuk do të forcojë shenja vërejtura - kontaktoni mjekun tuaj. Ju mund të trajtojë këtë problem duke përdorur një të kualifikuar të kujdesit shëndetësor profesional.