Migrenë Basilar


Sulm migrenë basilar është i shoqëruar me simptoma të përgjithshme, e cila është tipike për forma të tjera të dhimbjes migrenë:
Rritja e ndjeshmërisë në dritë të ndritshme;
Mbindjeshmëri ndaj zhurmave me zë të lartë;
Rritja e ndjeshmërisë për të odors;
Të përzier, të vjella;
Marramendje, humbje e orientimit në hapësirë;
Mpirje;
Të qenët i përgjumur;
Prekshëm, vizuale, hallucinations auditory zhduken menjëherë pas sulmit.
Dhimbje të ngrirë lokalizuara në pjesën e prapme të kokës, që shtrihet gradualisht në të gjithë pjesën e majtë ose të djathtë të bëhet e fortë dhe veprimi i stimujve lartpërmendura. Në varësi të pacientit individuale, dhimbje sulm mund të zgjasë nga disa minuta deri në disa ditë. Në rastin e fundit të statusit special i migrenë. Periudhave të shkurtra të dhimbjes mund të paraprihet nga atmosferë e dritës. Pacienti mund të përjetojnë halucinacione pamore, shih "mjegull" para syve të mi, të ndjehen të qenët i përgjumur fortë, marramendje, dobësi dhe letargji. Nuk mund të jetë një shkelje e të folurit. Zakonisht sulm zhvillon orë pas shfaqjes së simptomave neurologjike.


Migrenë Basilar mori emrin e vet nga arterie basilar, i cili siguron furnizimin me gjak të rrjedhin trurit, tru i vogël dhe zverku skajin e trurit. Dhimbje koke theksuar me këtë formë të migrenë shoqëruar nga lezionet e mësipërme elementet strukturore të trurit. Toni thyer arterie basilar mund të shkaktojë hemorragji ose infarkti i trurit. Prandaj është shumë e rëndësishme për të zgjedhur trajtimin e duhur për lehtësimin dhe parandalimin e sulmeve.

Shkaqet dhe epidemiologjisëMjekët në mbarë botën janë ende të bien dakord në lidhje me shkaqet e migrenë basilar. Rreziku i shfaqjes së saj rritet me praninë e predispozicion trashëgimore. Pacientët të cilët janë të prirur për migraines, është një sensibilitet të lartë për të shkaktuar të ndryshme (faktorët e shkaktuar), që mund të shkaktojnë një sulm. Shkakton të tilla mund të bëhen odors pakëndshme, tingujt ashpër, stresi mendor apo fizik, stresi.
Gratë granatahedhës mund të bëhet shkakton ndryshime hormonale (p.sh. gjatë ciklit menstrual, shtatzënisë, kontraceptivë oralë ndryshim). Si sulm provokator mund të shërbejnë ushqime të pasura me tyramine dhe phenylethylamine substancave: verë e kuqe, djathrave yndyrore, agrume, çokollatë, preservatives; si alkool dhe kafeinë. Pacienti pothuajse gjithmonë çrregullime të lidhura në funksionimin e sistemit nervor qendror dhe furnizimit me gjak të trurit.

Sipas statistikave, 90% e migrenës basilar fillon në gratë e reja të moshës 25 deri 55 vjet. Gjatë viteve, sulmet bëhen më pak të theksuar. Intervali në mes tyre mund të ndryshojnë nga disa javë deri në disa muaj. Sulmet më të rënda mund të çojë në çrregullime neurologjike.

Tabloja klinike


Kur basilar sulm formë migrenë paraprihet nga simptoma komplekse theksuar paksa neurologjike:
Marramendje;
Tringëllimë në veshët;
Diplopia (vizion të dyfishtë), vizion të paqartë të përkohshëm ose humbja e pjesshme;

Çrregullime Okoruhovi (lëvizja myyazytsilne sy);
Humbja e koordinimit;
Paraliza e butë e gjymtyrëve, avari;
Çrregullime të frymëmarrjes dhe rrahje zemre.
Sulmi shoqërohet përzier dhe të vjella, shpesh një humbje e shkurtër e vetëdijes me amnezi reaksionar. Në raste të rënda përfshijnë konfiskimet hemiparesis (paralizë e pjesshme e gjysmë trupit) dhe tetraparesis (paraliza e të katër gjymtyrët). Simptomat Related negative mund të vazhdojnë për disa orë. Për pacientët me sindrom migrenë anestezi basilar karakteristike emocionale (egërsi) kombinuar me turbullt e vetëdijes.

Dhimbje koke është e lokalizuar në anën e majtë ose të djathtë të kokës, sytë të mbuluara, nofulla, dhe rajoni podchelyustnuyu qafës. Dhimbja është e ngrirë intensive në natyrë dhe ndodh më shpesh në rajon zverku, sepse në këtë zonë shqetësuar furnizimin me gjak të arteries basilar.

Diagnostics


Diagnoza migrenë basilar përfshin një gamë të sondazheve të nevojshme për të përcaktuar diagnozën e përjashtojnë sëmundje të tjera të trurit me simptoma të ngjashme. Në veçanti, ka shenja të ngjashme në meningjitit, tumoret e trurit, aneurysms cerebrale, rritet presioni intracranial, goditje ose mykroynsulte, arterie stenozë. Për vendosjen e një diagnozë të saktë, hapat e mëposhtëm:

Ekzaminimi fizik i pacientit dhe të studiuar historinë e tij personale.
Imazhe rezonancë magnetike;
Electroencephalography;
Birë kurrizore;
Tomography llogaritur e trurit;

Trajtim


Nëse pacienti vuan nga migrenë, thelbësore për mirëqenien e tij është parandalimi kompetent i acarimin. Për profilaksi efektive është e rekomanduar për pacientët të filloni ditarin dhe regjistrojnë gjendjen e tyre fizike dhe faktorët mjedisorë që ndikojnë ndryshimin e saj. Pacienti duhet të mësojnë për të shmangur sulmet e mundshme provokimin shkakton.

Trajtimi i drejtpërdrejtë i migrenë është lehtësim të simptomeve akute gjatë një sulmi. Përgatitja për hedhje kupash mjekun përzgjedh sipas pacienti dhe lloji i sëmundjes së tij. Më të eliminuar simptomat e migrenë përdorimit beta-blockers ngadalshëm shkalla e zemrës dhe presionin e ulët të gjakut, dhe Anticonvulsants. Trajtimi i analgesics tradicionale nonsteroidal anti-inflamator rrallë arrin efektin e dëshiruar. Grupi analgesics i NSAIDs (NSAIDs) mund të lehtësojë simptomat për një kohë në fillim të sulmit, por arrestimin sulmin krejtësisht, ata nuk mund.

Migrenë Basilar ka disa karakteristika që e dallojnë atë nga llojet e tjera të dhimbjes migrenë. Nëse lloje të tjera të migrenës zakonisht trajtohen me sumatriptan, për trajtimin e formave të basilar e agonist sëmundje të veçanta të receptorët serotonin (tryptanы) jane kundërindikuar. Përndryshe mjekët ofrojnë pacientëve prednisone drogës.
Parandalimi migrenë basilar kërkon një qasje individuale për të pacientit, sepse trajtimi tradicional me medikamente të zakonshme shpesh tregon mungesën e efektivitetit.