Migrenë dhe dhimbje koke njeriu


Nëse të kërkohet për të shkuar në mbrëmje në gëzuar fitnesklub dashurën tuaj papritmas refuzon, duke cituar një dhimbje koke, nuk merrni zemëruar me të, duke e akuzuar simulim. Migrenë - bezdisshëm ta hënën më shumë se 20% të femrave. Sa më shumë të ngjashme me çdo migrenë tjetër dhe njeriut dhimbje koke?
Dhe ndoshta kjo është vetëm një dhimbje koke, jo një migrenë? Kontrolloni është e lehtë. Nëse dhimbja shoqëron ndjeshmëri ndaj dritës dhe zhurmës, vjellje dhe madje edhe të vjella rritur, të jetë i sigurt se kjo është "hemikraniya" (fjalë për fjalë, "gjysma kokë"), i quajtur si romakët migrenë dy mijë vjet më parë. Përshkrimin e saj mund të gjenden në papyri lashtë egjiptian të shkruara mbi 3.000 vjet më parë, dhe ajo fletushkat sages kineze kushtuar një shumë hapësirë. Megjithatë, pyetja në lidhje me shkaqet e sëmundjes është ende e hapur.Sipas statistikave, sufferers migrenë në botë, rreth 600 milionë njerëz. Nga rruga, ne, vajzat, përsëri nuk ka fat: ai rezulton, migrenë - bezdisshëm hënë më shumë se 20% e grave dhe vetëm 5% e burrave. Për fat të keq, dhimbje koke nuk është i kufizuar. Në mesin e pacientëve me migrenë rreth 90% përjetojnë të përzier dhe gati gjysma vuajnë nga periudhave të shkurtra të vjella. Fotofobi (intolerancës në dritë) ndodh në rreth 70% të rasteve. Në lidhje me të njëjtën - intolerancës Tinguj (zvukoboyazn). Shenjat e para të një sulmi të afërt mund të shihet në rreth gjysmë ore. Në mënyrë tipike, një person ndjen gjysmën mpirë e fytyrës (apo edhe gjysmën e trupit). Në disa ka një "migrenë me atmosferë".

Në këtë rast, njerëzit kanë filluar të shohin ndritshëm halos ose forma gjeometrike, ata kanë probleme me shprehjes me zë të lartë. Dhe pas shfaqjes së simptomave me kalimin e kohës të ligët dhimbje verbuar që ndau kokën e tij fjalë për fjalë në gjysmë.

Simptomat në të rriturit mund të fundit prej 4 deri 8 orëve. Kjo dhimbje koke të ngrirë është zakonisht në njërën anë. "Zakonisht çdo pacient ka një" preferuar "dhimbje anë, por kjo mund të ndryshojë, dhe ndonjëherë edhe dhimbje kap dy gjysmave të kokës në ballë, tempuj, mbrapa të kokës. Frekuenca më i lartë i sulmeve bie, zakonisht në moshën 30-33 vjeç (80% e rasteve). Shumica migrenë ndodh në mesin e popullatës urbane, veçanërisht në njerëzit kryesorë të një jetese i ulur. Sipas shkencëtarëve, në qoftë se të dy prindërit kanë vuajtur nga migraines, yyazytsirnist e sëmundjes në pasardhësit arrin 60-90%. Nëse sulmet migrenë ishte një nënë, rreziku është 72% në qoftë se vetëm i ati i saj - 20%. Disa shkencëtarë të cilët merren me këtë problem, është e bindur se sëmundja në vetvete nuk është e trashëguar, dhe ndjeshmëria për një lloj të veçantë të sistemit të enëve të gjakut si përgjigje ndaj stimujve specifike.


Ka dy kryesore "fajtor" për njeriun migrenë - histamine antipode substancë dhe serotonin. Së pari ngushton enët e gjakut, E dyta - extension. Ata që vuajnë nga migrena në histamine tepërt dhe serotonin mungon. Përqëndrimi i këtyre substancave ndikon shumë faktorë: kohëzgjatja e gjumit, stresi, aktivitetit fizik, etj Por gjëja kryesore - dietë e duhur! Migrenë, si çdo sëmundje, konfirmon një rregull të thjeshtë: Masat parandaluese mund të zvogëlojë frekuencën e sulmeve dhe dhimbje, në qoftë se nuk jeni i lirë nga "varësia" të tillë. Lista e ushqimit "potencialisht të rrezikshme" është e madhe. Para së gjithash, ka qenë një shumë të sheqerit të thjeshtë ne patate, misri, pasta. Shumica e sulmeve janë provokuar produktet që përmbajnë bakër (arra, butak). Pretty rrezikshme ishte të gjithë ne çokollatë të preferuar, e cila përfshin phenylethylamine, i cili është i përfshirë në metabolizmin e serotoninës.


Studime të shumta kanë treguar se një e treta e sufferers migrenë vërejtur përkeqësim pas pirë verë të thatë e kuqe, djathrave të moshës, salcat, të cilat përfshijnë tyramine amino acid. Sulmi mund të shkaktojë migraines dhe përdorimin e shpeshtë e gjysmë përmbajnë kimikate që reduktojnë prodhimin e serotoninës dhe promovojnë prodhimin e histaminës.
Pra, ka shumë produkte që mund të shkaktojnë një sulm të migrenë. Por nuk do të jetë i frikësuar dhe menjëherë të hidhni të gjitha më lart nga dietën tuaj. Me këtë ju mund të përcaktojë ndjeshmërinë e trupit tuaj ndaj ushqimeve të caktuara. Mos abuzimit droga, ju mund të merrni mjaft e butë korrigjimin e dietë. Gjumë të lehtë migrenë trajtohen mirë. Pas zgjohen dhimbje zhduket ose të dobësuar në masë të madhe. Pra, mjekët rekomandojnë të hershme migrenë dritaret sulm perde në dhomë gjumi dhe të përpiqen për të fjetur. Jo ilaç i keq për të ndihmuar të ndërpresin shtatzëninë sulmeve të një grupi të barnave jo-steroidal anti-inflamator.


Kjo nuk është zhvilluar ende kombinimin optimal dhe sasinë e aktivitetit fizik për njerëzit. Ju duhet studiuar nga afër efektin e ushtrimit aerobic për të zhvilluar një sërë ushtrimit të përshtatshme për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve. Kohët e fundit, disa metoda jo-tradicionale të trajtimit të migrenës, të cilat kanë provuar të efektshme. Për shembull, injeksione të Botox. Ajo u gjet se sulmi ofenduese varet kryesisht nga rritja e tonin e muskujve të kokës dhe acarim të mbaresa nervore. Në një seri e hulumtimeve klinike kryer injektimin në përkohshëm, frontale dhe qafën muskujt njerëzit që vuajnë nga dhimbje koke. Rezultatet gjithashtu konfirmoi në mënyrë të qartë të efikasitetit të lartë të metodës dhe nuk ka reagime negative në pacientët.