Migraines menstruale


Para arritjes djemtë 10-11 vjeç dhe vajzat kanë shanse të barabarta për të përjetojnë dhimbje koke, por femrat më vonë janë më të prirur ndaj sëmundjeve. Kjo dhimbje një herë ndjerë në kohën e pubertetit, një grua më shumë gjasa do të ndjehen të gjithë jetën e saj të ardhshëm, deri në fund të periudhës riprodhuese.
Këto dannыe5 janë nxjerrë nga studimet e shumta shkencëtarët nëpër botë. Kështu, mjekët suedezë kanë arritur në përfundimin se në moshën 30 migrenë prek rreth 70 për qind e grave dhe 48% burra. Ndërsa ata të arrijnë moshën 55 vjeç dhe ata dhe sulme të tjera migrenë janë reduktuar.


Migrenë lidhur me ciklin menstrual


Shenjat e para të shfaqjes së migraines menstruale ndodhin në vajzat pesëmbëdhjetë për qind gjatë periudhës së parë. Ndërsa cikli nerehulyaren, dhimbja nuk është e përhershme, atëherë duket, pastaj zhduken. Megjithatë, me kalimin e kohës gruaja varet nga ndodhja e dhimbjes migrenë me një periudhë të caktuar të ciklit menstrual. Shkakton shpesh vepron si shtatzënisë dhe lindjes, ndërsa dhimbja qëndrueshmërisë në ditët kritike të bëhet e dukshme. Disa gra (rreth dhjetë për qind) thonë se migrena është e qartë në dy deri tre ditë para menstruacione dhe dy ditë më vonë - pas. Mjekët shpjegojnë se gjatë kësaj periudhe në një grua arritjen e një rëndësie të nivelit të hormoneve naynyzsheho - progesterone dhe estrogjenit. Mbi këtë bazë, dhe u zbulua migrenë menstrual.

Megjithatë, jo vetëm faktorë hormonale shkaktojnë këtë lloj të migrenë. Për shembull, tridhjetë për qind e pacientëve sulmeve migrenë ndodhur gjatë menstruacioneve, dhe ditët e tjera të ciklit. Kështu, menstrual migrenë-zavysmaya (emri zyrtar) i quajtur dhe ndryshimet hormonale, dhe jo-hormonal.
Çfarë ndryshime në nivelin e estrogjenit në trupin e një gruaje duke shkaktuar dhimbje migrenë nuk do të thotë ndonjë shkelje në këtë fushë. Vetëm disa gra reagojnë më fuqishëm ndaj luhatjeve në hormonet se të tjerët. Përkundër faktit se shumë pacientë shteti ndihmon për të lehtësuar futjen e përqëndrime të larta të hormoneve, kjo nuk është e gjitha e rekomanduar, dhe jo të gjithë efektive. Pra, hormonet - jo i vetmi faktor që ndikojnë në shfaqjen e dhimbjes. Në shumë pacientë gjatë ciklit ndryshimet e komponimeve të tjera kimike të tilla si prostaglandins. Në shfaqjes së migrenës dhe mund të ndikojnë në këtë faktor. Për më tepër, nuk është sekret se gjatë periudhës menstruale, disa gra janë veçanërisht të ndjeshme ndaj alkoolit apo agjërimit, që kanë ndjeshmëri të lartë. Provokatorë të tilla jo-hormonale mund të luajë një rol në shfaqjen e sulmeve migrenë.

Si një grua të parandaluar migrenë


Është shumë më e lehtë për të përcaktuar marrëdhëniet praninë mes migraines dhe ciklit menstrual, nëse për të mbajtur një ditar të sulmeve dhe të lidhen me periudhën e ciklit. Ky blog duhet të jetë sa më i detajuar. Recommended festuar çdo gjë që është e lidhur me ndryshimet në trup, për shembull, rritjen e oreksit, dëshirat për ëmbëlsirat. Jetë i sigurt për të treguar shfaqjen e ndjesi të ndryshme - dhimbje në gjoks, etj Si mund ta përshkruani në detaje më shumë duhet myhrenoznuyu sulm, dhe sidomos menstruacioneve. Dhe nevojën për të specifikojë dhe koha e shfaqjes dhe kohëzgjatjen e përdorimit të barnave migrena ndihmuar ose nuk të ndihmojnë, ishin veçanërisht të dhimbshme mujore. E pra, në qoftë se një grua në krye të një ditar, vë në dukje ndikimin e ndonjë faktorë të jashtëm jo-hormonale dhe gjithashtu tregon ato në ditarin e tij.

Më të mirë për të mbajtur një ditar për disa muaj për të zbuluar saktë modelet, nëse ka ndonjë. Largimi i vetëm provokatorë jo-hormonale mund të japin rezultate të qarta. Në çdo rast, kjo periudhë gratë rekomandohet më shumë pushim, kalojnë kohë në ajër, hani ngadalë, dhe për të shmangur pirë alkool.
Për lehtësim simptomë dhe parandalimin e migrenë menstrual nuk është përdorur shumë drogë, sepse jo shumë efektive. Pa recetë të mjekut në farmaci ju mund të bleni vaj të aguliçe mbrëmje. Ajo mund të lehtësojë dhimbjen në gji, duke marrë atë brenda një gram e gjysmë dy herë në ditë. Shumica e pacientëve të caktuar të vitaminës B6 të përdorura në doza të kufizuara për të shmangur efektet anësore - të drogës është toksik. Vitamina B6 është efektive për sindromin menstrual. I magnezit ndihmon me dhimbje koke shitura direkt dhe lirisht në farmaci.

Trajtimi mjekësor për migraines gjatë ciklit të tyre menstrual


Nëse ju kontaktoni për ndihmë në trajtimin e mjekut menstrual migrenë, nuk presin ndonjë sondazheve të veçantë. Vetëm për shkak se ato nuk ekzistojnë. Testi hormonal ka gjasa të japë një rezultat normale, pasi migraines dukshme në varësi të luhatjeve në nivelet e hormoneve nuk mund të gjeni. Provokatorë Nonhormonal mund të përdoret gjithashtu, në kuptimin e grave të shëndetshme, faktorë mënyrë trajtimi është në një farë mënyre nga eksperimente. Kjo do të ndihmojë në këtë situatë ditar, të cilin ne ishim duke folur më sipër. Bazuar në modelet më të lehtë të kuptoj provokatorët dhe të caktojë të drogës më të efektshme.

Çdo grua ka disa simptoma të sindromi premenstrual. Disa shtim në peshë, bëhet nervoz, gjoks dhemb dikush, dikush ndjehet i lodhur. Nëse migrenë manifestuar gjatë kësaj periudhe, ajo mund të ndihmojë ilaçe jo-hormonale. Ndonjëherë mbështeten në përçarje të qëllimshme të ciklit menstrual, duke kontraceptive hormonale së bashku me të. Në këtë rast predmenstrualnaya migrena shpesh zhduket.
Një tjetër mënyrë për të eliminuar sulmet është plotësimi i hormoneve. Ka Llaçe të veçanta bazuar estrogjenit përdorin ato në ditët para menstruacioneve dhe pastaj gjatë javës.

Për bllokimin e prostaglandins, të cilat janë nxitësit e migraines menstruale, mjekët mund të jetë acid mefenamovuyu. Pacienti mund të blihen në farmaci me një recetë dhe duhet të bëjë një skemë të veçantë. Ky mjekim mund të përdoret për ato gra të ciklit të cilëve nerehulyaren.

Lidhja midis kontraceptivëve dhe migrenë


Shumë gra janë dhimbje të njohur ndodhin në pacientët që marrin kontraceptivë. Shumë shpesh dhimbje koke lindin kur duke marrë medikamente me gojë. Por nëse doza është i vogël, atëherë situata nuk mund të jetë, përveç kësaj, dhimbja zhduket me përdorim të zgjatur të kontraceptivëve.

Në qoftë se pas përdorimit të zgjatur të një pushim, një dukuri e madhe yyazytsirnist e migrenë. Ajo vuri në dukje se gratë që kanë të fillojë të marrë kontraceptivë përjetuar sulme migrenë. Arsyeja - një rënie të mprehtë në nivelet e estrogjenit. Në këtë rast mund të ndihmojë estrogjenit mirëpritur shtesë gjatë pushimit dhe ndryshimi i kontraceptivëve.
Duke folur për shëndetin e grave, përdorimi afatgjatë i kontraceptivëve nuk është e rekomanduar për shkak të çrregullimeve hormonale dhe rrezikun e gjakderdhjes papritur. Edhe për të hequr qafe e sëmundjeve të tilla si migrenë, të bëjë kështu që nuk ia vlen. Pushim Praktika më e mirë mujore, veçanërisht që nga efikasiteti në këtë rast ngre.

Menopauza dhe migraines


Mes trajnimin e grave të trupit para se migraines menopauzës nuk janë duke përparuar. Këto janë hulumtim dhe studim, sipas të cilit 15 për qind e përmirësimit Raporti gra, rreth 30-40 për qind të shohin ndonjë ndryshim të dukshëm, dhe vetëm 45 për qind besojnë se dhimbja dhe shpeshtësia e sulmeve u rrit. Ky fitim nuk është e mundshme për shkak të sfondit hormonal e grave gjatë menopauzës më të lodhur, gjumë të dobët dhe kjo mund të jetë shkakton.
Shumica e femrave thanë se pas migraines menopauzës gradualisht vjen në "jo", mjekët atribuohet këtë fakt për të stabilizuar nivelet e hormoneve. Megjithatë, këto simptoma janë shumë individuale, dhe për dikë që të luftojnë me migraines vazhdojnë në këtë moshë.