Migrenë me simptoma neurologjike fokale


Dhimbje koke shqetësojnë shumë njerëz. Më shpesh ata janë të sigurt për njerëzit dhe është një nga shenjat e tendosje ose lodhje të trupit. Por në disa raste, kjo mund të tregojë një sëmundje të rëndë, të tilla si migraines hemyplehycheskaya, fytyrës ose faringut që kanë nevojë për kujdes mjekësor.

Sindromi vertebrale arterie si shkakun e dhimbjesSindromi arterie vertebrale - proceset patologjike në trup dhe arteriet shkaktuar shpinë peredavlyvanyem. Këto arteriet kalojnë nëpër makinave proceseve të rruaza në qafë dhe e lidhur në zgavrën kraniale e arteries basilar. Dhe përgjatë tërë gjatësinë e saj, ajo mund të jetë i thërrmuar kockave dhe rritje kërc, hernie diskale, muskujve, etj spazmyrovannoy.

Kjo shkakton vrull refleks i arteries vertebral, nga e cila zhdoganimit është reduktuar, dhe një rënie në furnizimin me gjak. Ky njeri ndjen dhimbje koke, e cila mund të fillojë nga pjesa e prapme e qafës, pastaj u përhap në ballin drejtimin, qafë, tempujt, veshit dhe syrit. Shumica migrenë është e njëanshme, është e përhershme ose konvulsiv rritje të karakterit gjatë lëvizjeve të qafës.
Shumë shpesh ka ëmbëlsi për prekje të lehta në lëkurë e kokës kur krehje e flokëve. Gjatë rrotullimit kokë, tilting ndjesi të pakëndshme djegie mund të ndihet në qafë, dëgjoni përtyp. Ky sindrom është quajtur - migrenë qafës së mitrës . Ndonjëherë sindromi i shoqëruar nga të vjella, të përzier, zhurmës dhe tingëllim në veshët, zakonisht paralelisht me pulsin.

Disa pacientë janë shqetësime vizuale (fluturon, peshore, mjegull për sytë, vizion të dyfishtë, ulur vizuale), humbjen e dëgjimit. Shumë më pak është diagnostikuar faringut migrenë , e cila tregon një shkelje të gëlltitjes, ndjenjë praninë e një gungë në fyt.
Kur squeezing arterie vjen shtetin paroksizmal si rezultat i kthyer kokën:

një person mund të bien pas ktheu kokën, megjithatë, mbetet në mendjet dhe mund të rritet në mënyrë të pavarur;
befas kthyer kokën e tij, njeriu papritmas bie, duke humbur vetëdijen, mund të zgjoheni në 10-15 minuta dhe deri në këmbët e tij.

Kur osteokondroza shpesh marramendje kur heqjen kokën, pasi ajo çon në peredavlyvanyyu arterie vertebral. Kur tilted kokën poshtë marramendje të lidhur me një sëmundje të tillë të rëndë si atherosclerosis, të vendosura në tru.

Dhimbje koke migrenë në hemiplehicheskoy


Hemyplehycheskaya migrenë është jo-familjare dhe llojin e familjes. Duket hemiplegia ose hemiparesis episode, pra emri (rrallë - parezë e duar dhe fytyrë). Për më tepër, defekt motor të ngadaltë në rritje dhe përhapjen. Hemiparesis - një paralizë e gjysmës së trupit. Një nga duart dhe fytyra shpesh ndikon më shumë se një këmbë. Hemiplegia ndodh në sfondin e sëmundjes, e cila godet hemisferën e kundërt të trurit.

Më të njohura rastet e shoqëruar me simptoma motorike dhe çrregullime ndijore homolateralnыmy (shkelje refleks). Ndonjëherë paraliza e një pjese të trupit (hemiparesis) shkon nga njëra anë e trupit në një tjetër. Nuk janë jerks myoclonic, të shkaktuara nga përkeqësimi i muskujve. Çrregullime karakteristike vizuale - hemianopiya (humbja e parë e 2 gjysmave terren normale e parë) ose atmosferë tipike vizuale. Këto simptoma neurologjike manifestuar hemyplehycheskaya migrenë. Një episode herë merr disa minuta për një kohë, dhe do të përfundojë dhimbje koke të rënda pulsating që kapur të gjithë kokë ose pjesët e saj individuale.

Migrenë shoqërohet me nauze, të vjella, fonofobyey (tingëllojë intolerancën) ose fotofobyey (intolerancës ndaj dritës). Në mjekësi përshkruar hemiplehicheskoy manifestime shumë të pazakontë të migrenë të rënda, të qenët i përgjumur, ethe, konfuzion, koma, kohëzgjatje nga disa ditë deri në disa javë.
Hemyplehycheskaya familja-lloj migrenë mund të ndodhë së bashku me humbjen sensorineural dëgjimit (humbjen e dëgjimit, e cila është shkaktuar nga humbja e strukturave individuale të veshit të brendshëm), pigmentoza e retines (degjenerim retinal), dridhje (dridhje të trupit ose pjesë të tij), trazirat oculomotor. Shenja të përhershme neurologjike, dhe nuk kanë lidhje me natyrën e sulmeve migrenë.

Hemyplehycheskaya migrenë rrallë çon në komplikime, por nëse kjo nuk ndodh, pasojat janë shumë të rënda, të tilla si goditje apo deficite neurologjike bruto dhe çmenduri multyfokalnыy.

Dhimbje koke në frontin e migrenë


Front migrenë shqetësuar, zakonisht 30-60 njerëz rokivgt;. Në shumicën e rasteve, dhimbja është e përqendruar në zonën e qafës ose nofulla të ulët, ndonjëherë zonën paroorbitalnoy (rreth syve) ose nofullën e sipërme. Natyra e dhimbje të thellë, dhemb dhe e shurdhër, herë pas here shkon në ngrirë. Shpesh për shkak të kësaj ka një dhimbje thikë të mprehtë.

Të migraines para në simptoma neurologjike fokale e statusit diagnoza opredelyaetsya.Trudnosty shkak ndoshta për faktin se dhimbja personale gjatë tipit migrenë ndryshëm nga forma tipike e lokalizimit, karakterit.
Sulmet ndodhin përsëritet rregullisht një ose më shumë herë në javë, dhe koha që duhet nga disa minuta në disa orë. Tellingly, karotide ndjenjë mjaft të dhimbshme, arterie pulsation është rritur në masë të madhe, dhe përveç kësaj, indeve të buta ënjtje rreth tij. Shumë pacientë ndjejnë dhimbje shoqërues ngrirë në kokë, i cili në rrethana të tjera do të tregojnë një sulm.

Migrenë Front shpesh ndodh pas lëndimit të dhëmbëve. Prania e ëmbëlsi për prekje të arteries karotide është gjetur edhe në një numër të madh të njerëzve të diagnostikuar formën migrenë tjetër. Ata arterie edhe e dhimbshme kur preku, pikërisht në zonën ku burim i koncentruar i dhimbje koke.

Trajtim


Çdo lloj i trajtimit migrenë është kryer në përputhje me arsyet që shkaktuan atë.
Sindromi arterie vertebrale duhet normalizimin e fluksit të gjakut në arteriet e shpinë, për të minimizuar ose eliminuar anijeve shkaqet spazmuvannya. Pacientët përshkruar pharmacopuncture vaskulare terapi, reflexology, terapi lazer terapi, vakum, Magnetopuncture, elektrike, tërheqje thatë dhe metoda të tjera të fizioterapi.

Kur mjeku hemiplehicheskoy migrenë përshkruan barna që lehtësimin e simptomave dhe të reduktuar kohëzgjatjen e sulmit, në raste të veçanta, të kërkojë droga të forta, analgesics dhe drogë nonsteroidal anti-inflamator. Nëse ka të vjella dhe të përzier treguar medikamente të përshtatshme antiemetic. Nuk janë droga të cilat janë të përshkruara nga mjeku për parandalimin e sulmeve migrenë. Si rregull, ato të rekomanduara në sulme të rënda me një frekuencë prej më shumë se 2 herë në muaj (beta-blockers), Anticonvulsants duhet të merret çdo ditë.

Për trajtimin e migrenës në Përveç qetësuesve para, droga, vitaminë al., Rryma Aplikuara diadinamicheskimi terapi (ndikimi në sipërfaqe të arteries përkohshme, si dhe nyjen eprori i qafës së mitrës këndshëm). Trajtimi i efektshëm dhe lejon për lehtësim e sulmeve migrenë para dhe ndryshon natyrën e sulmeve ata janë të interesuara më rrallë, intensiteti dhimbje zvogëlohet me kurse të përsëritura të trajtimit.
Efektive në luftën kundër sulm migrenë para ryhetamyn - medikament përmban vynnokamennoho эrhstamyna (1-2 mg) me një efekt të fortë vasodilator. Përmirësim i dukshëm i vërejtur një minutë e gjysmë pas marrjes së pilulës.