Mollë Adamit dhe si të përdorin


Çuditërisht, jo shumë kanë dëgjuar se nuk është një mollë e thjeshtë dhe mollë Adamit. Kjo është një bimë që duket si një portokall, por jo me portokalli zakonisht na zhvishem, dhe të gjelbër, i rrudhosur pak. Pema, e cila rritet amazingly dobishme ky fryt i quajtur maclura. Sot ajo mund të shihet jo vetëm në Teksas e Largët, e cila është vendlindja e tij zyrtare, por edhe në Krime. Në një mënyrë tjetër kjo fabrikë është quajtur edhe portokalli kineze. Ata trajtohen me maclura, të sigurt se një mrekulli e vërtetë në mjekësinë popullore.


Tipari kryesor i cili ishte i njohur healers disa shekuj më parë molle dhe karakteristike konsideruar efektin e Adamit antitumor në trup. Pasi në qelizat e trupit tonë substancave të përmbajtura në këtë fabrikë, pengojnë rritjen e qelizave të rrezikshme që çojnë në kancer. Fakti që një pjesë e mollë Adamit janë acide organike, minerale dhe macronutrients, duke e bërë atë të dobishme në një numër të sëmundjeve terapeutike.

Në mjekësinë popullore, mollë Adamit dhe si të përdorin ishin të njohur për në shekullin e tetëmbëdhjetë. Që atëherë, shumë kohë ka kaluar, por numri i recetave dhe këshilla në bazë të maclura aplikimit vetëm rrit.


Në mollë adayazytsim të paraqesë një numër të madh të komponenteve të dobishme. Ky është burimi më i vlefshëm i acidet esenciale, alkoolit triterpene. Ata janë gjetur në lëng qumësht, e cila mund të shihet lehtë në qoftë se të prerë pemë në çdo vend. Do të fillojë të dalë jashtë të lëngshme, që ngjitet në të prekur dhe se ajo përmban shumë komponentë biologjikisht aktive, duke përfshirë acideve biliare, saponins, sterols. Fruta maclura përmbajnë shumë sheqer dhe pektin, dhe lë të grumbulluar acid limoni.

Receta mollë Adamit më të shquar në lidhje me metodën e aplikimit të jashtme. Kjo mund të jetë ointments ndryshme, tinktura dhe decoctions. Për infuzion terapeutik, ne duhet të kujtojmë se më i përshtatshëm për këtë është një frut shumë i pjekur. Ata ishin të grimcuar, derdh alkool i holluar në proporcione të barabarta me ujë, të lënë në një vend ku nuk ka rrezet e diellit. Lini të mbush me mjetet e nevojshme të paktën një muaj. Tretësirë ​​e përgatitur mund të përdoren gjatë të nervit shiatik akute, artrit, kur, në depozita kripë. Për të bërë efekt terapeutik, tretësirë ​​rubbed njollat ​​e lënduar, të përfundojë ngrohtë leckë dhe gënjeshtrën në shtrat. E pra heq mollë e Adamit në hernia. Në këtë sëmundje njëpasnjëshëm disa herë në ditë në zonën e prekur.


Mollë Adamit ka imunomodulues pronave. Ajo është në gjendje të japin efekt të shpejtë e shërimit, sepse tretësirë ​​e saj është përdorur për plagët dhe shkurtime.
Ka mënyra dhe përdorimi i saj në mjekësinë tradicionale në trajtimin e bronkit dhe kollë të rënda. Për ta bërë këtë, të marrë një fruta, derdh 05 litra vodka, insistojnë dhjetë ditë, dhe të përdorur pastaj për bluarje sëmundjeve të frymëmarrjes.

Pronat Mirë shërimin e mollë Adamit në adresimin e problemeve me lëkurën. Kjo është lëkura e njeriut mbrojtur të gjitha organet e brendshme, duke marrë impaktin e parë mjedisor. Prandaj do të ishte e përshtatshme për të mbrojtur lëkurën nga efektet e dëmshme. Ju mund ta bëni këtë është përmes mollë Adamit, i cili përmban shumë të dobishme dhe ushqyesve. Për kuzhinier në shtëpi krem ​​për fytyrë dhe trup, nuk ka nevojë për shumë probleme. Ne kemi nevojë për të marrë një maclura madhe frutash, të prerë në copa të vogla për të bërë një tas. Është e këshillueshme që të mos përdorin enët metalike dhe lojë me birila. Shto gjalpë i shkrirë feta molle Adam, duke vënë këto dy komponentët e dy ose tre shtresa. Pastaj vendosni enët që përmbajnë në furrë, të lënë të vuajnë për tre deri në katër orë. Mos u habitni nëse feta molle nuk do të shpërndajë, kështu që ajo duhet të jetë. Vetëm tendosje që erdhi pas lëngojnë në një tigan, dhe ne mund të supozojmë se krem ​​është gati. Përdoreni këtë krem ​​kanaçe për parandalimin e sëmundjeve të lëkurës, për të parandaluar lëkurë të hipotermi fytyrës gjatë sezonit të ftohtë. Sot gjithnjë dëgjuar se Adamit molla pomade përdoret si një mjet shtesë në trajtimin e kancerit të lëkurës, ose melanoma.


Vaj përzier marrë me vaj peshku, ju mund të merrni një kurë e mirë për hemorroide, hernia intervertebral, zhurma dhe fshirja rruaza. Për të kuruar sinusit, shkrihet melhemin se ajo ka fituar shtetin lëngshme. Në ngrohtë ajo varrosur në dy vrimat e hundës dy herë në ditë. Mos kini frikë nëse trajtimi do të shoqërohet me lirimin e lëngjeve purulent. Pas tre javësh të trajtimit duhet të japë një efekt të mirë. Aplikoni për trajtimin e sinusit në fëmijët duhet dhënë do të thotë kujdes, pas konsultimit me mjekun.

Ju mund të përdorni vaj marrë dhe me plagë, shkurtime, ushybah. E pra ajo shëron dhe siguron për plagët e djegur.

Frutat maclura dhe metodat e përdorimit të tyre janë të njohur vetëm si të jashtëm. Fakti që fruta të freskëta përmbajnë përbërësit toksike që mund të shkaktojnë lezione stomakut dhe helmim të rëndë për shkak adamovыmy mollë rrallë bërë tinctures për përdorim të brendshëm. Për të duhet të përgatisë një mjet për administrimin oral duhet të marrë pesë pjesë adayazykah mollë dhe një pjesë vodka. Hidh vodka fruta grimcuar dhe të lënë për disa ditë në një vend të errët. Kur ndan lëng qumështi dhe të lëngshme alkoolike, ju butësisht mund të vini të fundit dhe të gëzojë atë në sëmundjet e fytit duke pirë një lugë çaji dy herë në ditë. Përveç kësaj, ky mjet mund të jetë e mirë për të forcuar sistemin nervor dhe të normalizojë funksionin e zemrës.


Mbani në mend se mollë Adamit ka një efekt shumë të fortë mbi të mëlçisë në çdo trajtimet. Prandaj është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për përdorimin e fondeve shtesë për normalizimin e mëlçisë.