AIR Marsh në mjekësinë popullore


Barishte gjithëvjetor Calamus rritet në pjesën evropiane të Rusisë, Lindjen e Largët, Siberi. Jashtëzakonisht të vlefshme AIR kënetë në mjekësinë popullore, është konsideruar rhizome më të vlefshme lëndë të parë të këtij centrali. Rrënjë AIR kryesisht në tokë me baltë duke u larguar nga rrënjët e saj shumë rrënjët, rhizome lartë është ngjyrë kafe, ajo është horizontale, të trasha, bira-bira për të prerë, të bardhë. Rizomat calamus kënetë me shije pikante-hidhur dhe erë të këndshme të veçantë. AIR Marsh mund të gjenden pranë ujit, në brigjet e liqeneve dhe lumenjve, moçale, kanaleve dhe pranë oxbows, ai është i përshtatshëm për të mbledhur për përdorim në mjekësinë popullore si një bimë rritet dendur të mëdha, së bashku me kullosa të tjera kënetë. Së bashku me pronat e saj të dobishme AIR kënetë çmuar në mjekësi tradicionale se përgatitja e tij është në dispozicion në sasi të mëdha të mjaftueshme.


Kryesore materiale mjekësore, calamus rhizome duhet të mblidhen në vjeshtë, kur bimore akumulon shuma maksimale e ushqyesve. Për ruajtjen e materialit të nevojshëm për të larë, pres, prov'yalyty dhe e thatë, dhe duhet të jenë të thata grirë të para, duke pasur parasysh se ajo mund të shpejt të rritet mërzitur. AIR ruajtur në kavanoza qelqi të thatë, fort kapak mbyllur që depërtuar në ajër, duke kontribuar në dëmtimin e aktiv korrur materiale. Besohet se AIR kënetë janë përdorur për herë të parë në Lindje, ku kjo bimë është vlerësuar shumë jo vetëm për shkak të pronave të saj shëruese. Selia e saj të rekomanduara në brigjet e rezervuarëve, si ishte mendimi i përbashkët se AIR madhe kënetë pastron ujin që mund të në mënyrë të sigurtë të pirë pa rrezikun e sëmundjes.


Sa ëmbël flamur korrjes kënetë për qëllime mjeksore:
1. Përdorimi rakes nxjerra nga llum bimore.
2. Materiali i mbledhur është i larë tërësisht nën ujë të rrjedhshëm.
3. Në bimët prerë gjethet dhe rrënjët.
4. Para se goditje e thatë, rizomat duhet të lihen në ajër të hapur - provyalytsya.
5. Pritini rrënjët në copa të barabarta 15-20 cm të gjata dhe të ndarë ato së bashku.
6. ajrit të thatë (temperatura më pak se 30 gradë).

Para tharje para rhizomes ëmbël flamurin mund të para-pastruar nga shtresat e jashtme të lëvore. Nëse strehoj thatë në temperaturë të lartë (30 gradë), me materiale të dobishme pjesërisht avullon vajra esenciale duhet të shmanget. Siç rhizome përgatitur nuk duhet të bëj, ata thyejnë.


Cilat janë komponentet dobishme që përmbahen në rhizomes e flamurit ëmbël:
1. Vajra esenciale janë karakterizuar nga përbërja shumë komplekse.
2. taninet.
3. akorin hidhur glycoside.
4. Alkaloid kalamyn.
5. Acid Askorbik.

Në situata AIR kënetë është më e dobishme:
1. rrit sekretimin refleks e stomakut lëng.
2. Rrit oreksin dhe përmirëson tretjen.
3. Ka expectorants mira.
4. përdorur për përgatitjen e barnave për trajtimin e hipertensionit (ul presionin e gjakut).

5. Ajo është përdorur si një qetësues.
6. Rastet e raportuara të përdorimit të calamus si një analgjezik dhe plagët e shërimit.

Gama e sëmundjeve në të cilat flamuri ëmbël Marsh, dhe droga në bazë të saj mund të jenë të dobishme, mjaft të madh, pneumonia, tuberkulozi, gastrit, bronkit, ulçerë peptike, cholecystitis, sëmundje të mëlçisë, nephrolithiasis, diarre, etj

Recipes e tradicionale calamus droga të mjekësisë të bazuar Marsh:
1. Supë nga hepatiti. Merrni pjesë të barabarta të përbërësit e mëposhtme: Flamuri ëmbël kënetë, Wort Shën Gjonit, Shkumë, pres papërpunuara, përzierje, të matur nga 1 tbsp Hidh e mbledhjes valë bimor uji (1 filxhan), vënë në ngrohjes mesme, le vlim, të mbajtur 5 minuta, pastaj hiqni dhe të ftohtë. Pas lodhje të marrë para ngrënies, duke e ndarë të gjithë volumin e fondeve të marra në 3-4 pjesë të barabarta.

2. Për trajtimin e stomakut dhe dhimbje barku zorrëve, gastrit, kolit e dobishme për të marrë në rhizome calamus infuzion, i cili tharë tërësisht papërpunuara grimcuar dhe i hedh ujë të vluar në masën: 1 filxhan ujë 1 lugë materiale. Le të qëndrojë një mjet për 20-30 minuta, tendosje dhe pije 05 gota para ngrënies 4 herë në ditë.

3. Kur ftohjet, polyps, vuri hundën e tij në doza të vogla mund të thith pluhur e rhizomes calamus.
4. supë që ndihmon me dhimbje të dhëmbëve. Është e nevojshme për të mbjellë rrënjët, pres, derdh ujë të valë, të lënë për 10-15 minuta, shtoni këtu është copëtuar lule dhe gjethet e flamurit ëmbël, vihet në zjarr, vlim për 5 minuta, cool. Përdorni supë të freskët dhe shpëlarje gojën tuaj për dhimbje dhëmbi.

5. Kur sëmundjet e zorrëve infektive janë të këshilluar që të marrë mjetet e mëposhtme. Merrni rhizomes calamus, kujdes bluaj, të matur 10 g, shtoni oriz larë (1-2 lugë), pour 2 gota ujë në vlim, reduktimin e ngrohjes, datë vlim për 20 min. supë të ftohtë, tendosje, të marrë brenda, duke respektuar kufijtë në ushqim. Merrni 05 gota e supë në 4 herë në ditë.

6. Për trajtimin e pancreatitis pluhur calamus përdoret në një përzierje me komponentët e mëposhtëm shtesë: 2 pjesë flamurin e ëmbël dhe luleradhiqe 1 të kone hop, herbs, trumzë, gjethe mente, rrënjët nettles. Materiali tharë të para duhet të bluaj në një gjendje të pluhur (2-3 bluaj në një mulli kafeje). Mix 5 lugë Fondet e marra nga 200 g mjaltë (me produkte tepër i ndjeshëm bletëve mund të zëvendësojë gjalpë ose bllokim). Merrni 1-2 lugë çdo ditë për 2 herë, dyqan në frigorifer.

7. Për trajtimin e inflamacion të mukozës, mishrat duhet shpëlarje të gojës 2-orë infuzion Powder calamus moçal (15 gota ujë në materialet e papërpunuara 1 lugë).
8. Hemorroide bëni ulem-dush me një zierje e rizomat normë Acorus prej 30 g për 1 litër ujë të papërpunuar.