Mjeku Orange-diellor


Me gjelbërim të përjetshëm pemë portokalli i takon familjes Rutaceae dhe agrume nënfamiljë. Me origjinë nga Kina dhe ajo është në gjuhën lokale tingëllon si "mollë kineze." Popullariteti ky fryt nuk mban: se e lëng saj aromatik fillon në mëngjes e tij shumë njerëz në botë. Ky produkt është konsideruar si një element thelbësor i dietës së gjithë rrugës vërejtur të shëndetshme të jetës.


Cilat janë përfitimet e saj?


Para përgjigjur kësaj pyetje hedhim një vështrim në të substancave që përbëjnë portokalli. Fruta zhvishem përmban aldehydes terpene, vajra esenciale, flavonoids, të cilat flasin në lidhje me përfitimet e mëvonshme. Struktura është sheqer fruta, acid limoni, vitaminë B, C (65 mg%), acide yndyrore, fibra dietetike, monosaccharides, karbohidratet, proteina, yndyrna, minerale (kalium, magnez, bakër, fosfor, zink), fibra, hirit, të paqëndrueshme, azotit dhe pektin. Kjo përbërje të pasur dhe përcakton dobishme pronat portokalli.


Në gatim, ky fryt është përdorur për të bërë pije, pije alkoolike, të përgatisë atij bllokime të ëmbëlsuar fruta, jellies, përdoren si një aromatizues. Në cosmetology me portokalli make pastrimin dhe maska ​​freskuese, tonics dhe ujë tualet. Por fryti më i zakonshëm që mori në mjekësi, jo vetëm në kombëtare por edhe në tradicionale. Për shembull, flavonoids përfshira në lëkurë, të bëjë diuretik, drogë choleretic dhe anti-inflamator.Pronat medicinale Orange:
Parandalimi i beriberi.
Normalizimi i zorrët, përmirëson tretjen, stimulon sekrecionet e biliare, redukton vanitet dhe ndihmon të përballen me kapsllëk, ul peshë.
Neutralizimi i substancave toksike dhe proceseve putrefactive.
Uljen e niveleve të kolesterolit.
Normalizimi i presionit të gjakut dhe gjak më të mirë.
Parandalimi i defekteve të lindjes shtatzënisë në fëmijën.
Antiseptik, anti-inflamator dhe ul temperaturën mjet.
Qetësues, i cili ndihmon për të reduktuar palpitations, histeri dhe konfiskimet.
Më në fund - kjo është vetëm një burim i mirë i energjisë.


Portokalli në mjekësinë popullore: recipes

Kur gjakderdhje mitrës të marrë 4 herë në supë ditë, zhvishem pesë oranges papjekur shtuar 15 litra ujë dhe vlim të lëngshme deri vëllimi është zvogëluar tri herë (500 ml).
Kur ethe është e rekomanduar për të marrë 1 gotë me lëng portokalli çdo 3 orë.
Nga urolithiasis ndihmë përzierje lëngjet e portokalli, limon, rrepkë e zezë, ëmbël me mjaltë.
Në rekomanduar 30 minuta bronkit frymë avujt zierje përgatitur nga gjethet e portokalli dhe të integruar lëvozhgë portokalli.

Kur ankthi është e dobishme për të marrë një infuzion i lëvozhgë portokalli grimcuar (15 teaspoons) dhe të njëjtën sasi e ca balsam, oe limon barishte, pour 15 gota ujë të valë. Insistojnë tremujorin e saj të një ore në një enë të mbyllur, dhe pastaj lodhje atë shton pak në tretësirë ​​të sanëz. Marrë 3 herë në ditë.
Kur hipertensionit është e rekomanduar për të marrë 70 ml lëng portokalli para ngrënies me mjaltë të vogël, e cila është shtuar menjëherë përpara pranimit.Por! Përdorimi i portokallit nuk është i justifikuar gjithmonë, pasi ka raste kur ky përdorim produkt është i ndaluar.Cilat janë contraindications?


Portokalli dëmtim, si dhe përfitimi është përmbajtje të lartë të sheqerit dhe acid. Në disa raste këto substanca kanë një efekt negativ në trup. Këto raste përfshijnë:Gastrit.
Ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë.
Diabetes.
Cholecystitis, hepatiti dhe nefrit akute.
Probleme me smalt dhëmbit. Sheqeri dhe portokalli acid çon në uljen e tij, dhe në këtë mënyrë për ndjeshmëri më të madhe dhëmbëve. Kjo është arsyeja pse, pasi të hahet ky fryt është e rekomanduar për pije gojën.
Dhe me një dëshirë shumë të fortë për të marrë lëng portokalli mund, por vetëm gjysma e saj para-holluar me ujë.