E pasur me antioksidantë arre


Qelizat tona janë të ekspozuar çdo ditë ndaj ndikimit të dëmshëm të substancave shumë reaktive - radikalet e lira. Për fat të keq, dëmi që ata janë duke bërë për ne vazhdimisht. Sigurisht, trupi ynë në vetvete mbart një shumë të proceseve misterioze, shumë prej të cilëve studiuar proceset metabolike - një prej tyre. Si rezultat i metabolizmit, pasi ajo u bë e njohur pas duke studiuar natyrën e rrezatimit dhe lidhjen midis kësaj dukurie dhe proceseve në trupin tonë, formimin e substancave radioaktive. Mos harroni se sfera teknologjike përreth ekzistencën tonë - domethënë, gazrat, kimike, të gjitha llojet e mbeturinave, si dhe lëshojnë substanca të rrezikshme radioaktive.


Si për të ruajtur veten dhe të afërmit tuaj në këtë situatë? Shkenca ka njohur një mënyrë - të antioksidantë, të cilat neutralizoj gjithë diversitetin radikalet e lira që arritëm të vijnë brenda. Antioxidant është në gjendje të natyrshme të mbrojtur qelizat tona të jetesës nga shkatërrimi nën ndikimin e rrezatimit. Disa antioksidantë mund të në mënyrë efektive të merren me rrezatim në të gjitha mjediset, ndërsa normalizimin e metabolizmin dhe, për këtë arsye, parandalon diabet dhe sëmundje të tjera të lidhura me shkeljen e metabolizmit.


Plotësuese ushqimore që përmbajnë bimeve efikasitetit të lartë dhe të substancave të tjera që kanë një nivel të lartë të aftësisë për të neutralizuar radikalet në nivel qelizor. A nuk shpresoj se ushqimi ynë i përditshëm i ka të gjitha antioksidantë dhe mbështetet në reklamat e çajit të dobishme ose kafe. Natyrisht, në këto produkte është numër i papërfillshëm i substancave të nevojshme për të neutralizuar radikalet. Për të qenë plotësisht i sigurt se trupi nuk është në rrezik, duhet të marrë antioksidantë të përfshira në shtojcave ushqimore dhe ushqime të tilla si arra. Një nga shpëtimtarët tona të arra është e pasur me antioksidantë arre.

Antioksidantë dhe vitamina të tilla si në carotene, kripëra B1 B2 C, hekurit dhe kobalt, acide organike, taninet, antotsianidy, flavonoids, vajra esenciale - të gjitha të përfshira në një gram arra arre! Dobia e këtij produkti nuk mund të jenë të ekzagjeruara, ajo është e dobishme dhe të vjetër, si dhe fëmijë të vegjël, dhe gratë dhe vajzat shtatzëna.

Mendoni limoni përmban sasi të mëdha të vitaminës C? Mendoni për këtë: në këtë vitaminë arre arra 50 herë më shumë!
A mendoni se disa antioksidantë nuk mund të hani? Sigurisht jo. Walnut - një produkt shumë kalori që është e madhe për dietë dobësuar dhe vuan nga mangësi vitamina.


E pasur me acid linolenic, arra në gjendje për të në mënyrë efektive të pastruar gjakun e kolesterolit.
Peel arre lehtësimin aftë vuajtjet e sëmundjeve të lëkurës - diatez, ekzemë, psoriasis dhe sëmundjet pulmonare - tuberkulozi, astma. Arre gjendje në një kohë të shkurtër për të normalizuar karrige dhe të shpëtoj nga parazitët e zorrëve, duke ju kursyer nga dhe bloating. Arra zhvishem mund të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak në diabetikët.

Konsumimi arra në ushqim, kështu që duke marrë antioksidantë mund ta mbrojë veten nga shumë ftohjet. Përveç kësaj, arrat kanë anti-inflamator dhe shërimin, si dhe përmbajnë tocotrienols.

Tocotrienols - këto substanca në përbërjen e tyre ngjajnë pronat vitaminë E. Antioxidant e kësaj substance janë mbresëlënëse. Njohur gjerësisht faktin se substanca është në gjendje për të lehtësuar vuajtjet e pacientëve me kancer të prostatës, mushkërive, gjirit.

Antioxidant - është një mënyrë e besueshme për të ngushëlluar dhe jetëgjatësi.