Përdorimi i pakontrolluar i pika hundës


Çdo njeri që vuajnë nga ftohtë të përbashkët të paktën një herë në jetë. Për të hequr qafe të ndjesive të pakëndshme në kongjestion i hundës, ne zakonisht e marrin hundë pika. Shumë përdorin mjete të tilla si hlazolyn apo naftizin. Ata do të ndihmojmë, është e rëndësishme të dini se si të mos i varroste si duhet. Çfarë kërcënon njeriun përdorimi i pakontrolluar hundë pika?
Frymëmarrja përdorur frymë - nuk është vetëm e pakëndshme, por e gabuar, sepse hunda e njeriut - një organ shumë i rëndësishëm. Përgatitja e ajrit të thithur në zgavrën e hundës në procesin e shkëmbimit të gazit në mushkëri, ajo është humidified dhe ngrohur. Ajo rezulton se hundë - është krijuar nga natyra dhe ajer te kondicionuar shkëlqyer dhe pengesa e parë që mbron trupin tonë.


Brenda flokët vogël rreshtim hundë, të cilat shpejt dhe pa probleme luhatet dhe si brushat, duke vonuar të hyjnë në hundë me pluhur ajrit, viruset dhe bakteret.
Përveç kësaj, hundë është një sistem kompleks i sinuseve të hundës. Kalimi nëpërmjet saj, ajri i ngrohur në temperaturën e dëshiruar dhe të lagur. Nëse hunda bien patogjene ose irritues, mukozën e hundës reagon menjëherë pa i lënë ata të depërtojnë në trup. Ajo fillon të rritet, për të siguruar mukusit dhe njeriu teshtin. Rrjedhimisht, të gjitha proceset në zgavrën e hundës janë më keq dhe nuk është e ftohtë.


Varësia nga pika hundës
Cili njeri bën kur ai fillon undead? Sigurisht, varros pikat hundë. Ajo do të duket se ata janë krijuar pikërisht për të lehtësuar hundë frymëmarrje. Megjithatë, qëllimi i tyre - nuk ka trajtim hundë dhe lehtësim të frymëmarrjes hundës gjatë një rinitit alergjike të ftohtë apo akute.
Duke u përpjekur për të eliminuar kongjestion i hundës, njerëzit vazhdimisht dripping hundë pika. Edhe një të ftohtë të vogël, shumë mendojnë se ata nuk mund të marrë frymë pa llak zakonshme ose pika hundës. Pra fillon përdorimin e tyre të pakontrolluar dhe zhvillon një rreth vicioz.

Nëse pika janë përdorur më shumë se 7 ditë, nuk është një fenomen i quajtur halazolynovoy naftyzynovoy ose varësia. Fakti që naftizin - është droga më e vjetër dhe të dëmshme. Varësia ndaj tij u përshkrua për herë të parë menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, Kanada dhe Gjermanisë.

Fakti që këto barna të çojë në tkurrje të fortë të enëve të gjakut në zgavrën e hundës. Dhe, edhe pas veprimit të tyre është zhvillimi i "sindromi reagim", kur enët e të fillojë të rritet edhe më e fortë. Nëse ka përdorimi i pakontrolluar i barnave, më shumë se 7 ditë, mukozën e hundës pushon lagështoj ajrin që merr frymë personi anije zgjerohet, duke krijuar një organ shpella plot gjak në mukozës. Si rezultat, ajo shtohet, dhe të heqin qafe e hundës dështon. Përveç kësaj, përdorimi i pakontrolluar bie çon në prishjen e funksionit të nuhatjes, gjakderdhje hundës, lakim e mur ndarës hundës, formimin e polyps.

Shitjet pika hundës bëhet mbi counter në çdo farmaci, në mënyrë për të llogaritur se sa shumë njerëz vuajnë nga naftyzynovoy varësi pamundur.
Pra, çfarë do të bëni në qoftë se ju ndiheni të varur nga droga për hundë? Së pari, përpiquni vidyazykatysya tyre. Njerëzit që e bëri atë, ata thonë se ata ishin të vështira vetëm gjatë javës së parë. Nëse ju nuk mund vidyazykatysya ndjeshëm nga përdorimi bie apo llak, ju thjesht mund të zvogëlojë përqendrimi i tyre. Për ta bërë këtë, të mbushur një shishe me ujë deri në gjysmën e drogës dhe më pas gradualisht holluar atë më shumë. Kjo metodë do t'ju lejojë të largoj gradualisht mukozën e hundës e drogës.


Në kongjestion nazal butë mund të jetë një alternativë për të llak ujin e detit. Ajo moisturizes Mukoza lehtëson frymëmarrjen hundës, pa shkaktuar dëme. Ju gjithashtu mund të përdorni krem ​​me vajra e nenexhik dhe eukalipt. Ata krijojnë efektin e freski dhe freski, duke i dhënë një kuptim të frymëmarrjes lehtë. Duke përdorur këto ointments, duhet të dinë se ata nuk e ndot pjesën e brendshme të hundës dhe rreth saj.
Ata që çdo vit vuajnë nga rinitit alergjike, rrezik veçanërisht të fortë për të qenë në mesin e naftyzynozavysymыh si kohëzgjatja e ftohtë të përbashkët është tre muaj. Këta njerëz të inkurajuar të përpiqet të mos përdorin pika hundë.

Megjithatë, në rast se kongjestion i hundës papakësuar për muaj të tërë, është për të parë një specialist. Është e mundur për të zgjidhur problemin, ju mund të bëni operacionit zgavrën e hundës.

Operacioni zgavrën e hundës
Detyra e mjekut në rrjedhën e një operacioni të tillë është heqja e shpella poroz, mukozës bira-bira. Ajo nuk kërkon anestezi të përgjithshme dhe është kryer nën anestezi lokale. Kjo nuk do të dëmtojë mukozës, vetëm turbinate futur veçantë valë radio sipërfaqe hetim valë radio përpunimit frekuencën. Si rezultat, bira-bira, poroze Rumenin vaskulare pëlhurë, një reduktim në hundë shell, frymëmarrja restauruar lirisht.

Pra, mos harroni se përhapja e enëve të gjakut në zgavrën e hundës, dështim të frymëmarrjes - pasojat e shfrytëzimit të pakontrolluar të barnave në hundë. Përdorin ato me kujdes dhe vetëm drejtuar si.