Manit të bardhë në mjekësinë popullore


Manit të bardhë (man) maturohet në korrik dhe gusht. Materialet medicinale para janë përdorur në mjekësinë popullore, fruta, leh dhe gjethe, nganjëherë veshkat. Frytet janë korrur në korrik dhe gusht. Në dimër ata janë të ngrira apo të thara. Gjethet janë korrur në pranverë dhe të thata edhe në furrë ose në furrë. Lë dhe fruta të mbajë 15.2 vjet. Leh është korrur gjatë rrjedhës SAP, kur bymehet dhe të fillojnë të buds çel janë tharë në hije, të mbajtur 2-3 vjet. Frutat përmbajnë vitamina B1 B2 C, PP, carotene dhe 30% vajra yndyrore. Gjethet përmbajnë acide organike, vitamina B1, B2 B6, C, PP, carotene, vaj esencial, të ngjashme në përbërje të gjetheve të çajit. Leh përmban tryterpynoydы, steroid, azotit-përmbajnë komponime, taninet dhe flavonoids. Përgatitjet po përgatiten, anti-inflamator, antiseptik, hematopoietic, expectorant, antidiabetike, diuretik dhe efekt plagë-shërimit.


Bardhë manit - Formimi i mirë i gjakut do të thotë, të nxitur normalizimin e metabolizmit, të ketë një laksativ i butë, bën të dalë djersë, veprim diuretik dhe expectorant. Në mjekësinë popullore, ajo është përdorur për diarre, bronkit akut dhe kronik, pneumoni, astma dhe si një mjet që rrit ndarjen dhe lëngëzimin e pështymë. Efekti pozitiv i frutave vëzhguara në trajtimin e trashje. Pije frutash me sëmundje të zemrës (defekt, miokardit), anemi, stomakut dhe duodenale ulçerë 12. Kur myocardiodystrophy ata duhet të hani 250 gram 4-5 herë në ditë, pas ngrënies për 3-4 javë. Manit papjekur bardhë është përdorur për diarre, fruta pjekur dhe është përdorur si laksativ. Ata janë të dobishme për gastrit, një inflamacion i gypit biliare dhe zorrëve, dizenteria.


Gjatë sezonit është e rekomanduar për të ngrënë 200-300 gram në ditë. Infusions e frutave përdoren për shpëlarje me sëmundje inflamatore e gojës dhe të fytit. Në mjekësinë popullore, vuri në dukje ndikimin e saj pozitiv në forma të butë e diabetit. Për të rritur efektin rekomandojnë përdorimin e frutave të thata dhe të freskëta 250-300 gram në ditë. Me të njëjtin qëllim mund të shtohet për të lë ushqim të thatë. Lëng frutash ka expectorant, bën të dalë djersë dhe diuretik, rregullon veprimtarinë e sistemit të zorrëve dhe kardiovaskulare. Kur lokale përdorimi ai tregon shërimin plagë dhe veprim baktericid. Lëng i holluar me ujë të ngrohtë 1: 3 fyt pije, zgavrën me gojë me dhimbje fyti, dhimbje të fytit, gomë, stomatiti, ulcerat e gojës dhe të fytit. Lëng ndihmon me diarre, bronkit, pneumoni, astma, dhe liquefies gëlbazë dhe lehtëson ndarjen e saj. Lëng frutash është i përgatitur në mënyrë të zakonshme, por para përdorimit holluar me ujë 1: 2.


Manit të bardhë në mjekësinë popullore përdoret gjerësisht edhe në sajë të gjethet e saj dhe buds që rregullojnë yndyrë dhe karbohidrate metabolizmin në trup. Lë për diabetikët tharë posaçërisht dhe spërkatën këtë ushqim pluhur. Infuzion nga gjethet e përdorura në mangësi vitamina dhe si një agjent forcim. Ai ka një efekt të mirë antipiretik. Infuzion përdoret në mënyrë efektive në diabet. Është e dobishme që të spërkasë ushqim me pluhur e gjethet e thara.
Lë supë (1 lugë gjelle e lë grimcuar, derdh ujë 1 filxhan të nxehtë, vlim në banjë me ujë për 10 minuta, cool, tendosje përmes 2-3 shtresa të napë) të marrë 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit. Diabetikët tij pini në sasi të mëdha gjatë gjithë sezonit. Me diabet në fëmijët në një fazë të hershme, përveç marrjes së supë brenda, kjo zierje është e rekomanduar për të larë fëmijën. Manit copëtuar thatë lë përpara se të hahet sasi e vogël e mishit brenda me diabet të butë.


Ju mund të përgatisë krem ​​me gjethe të thata në gjalpë 01:30. Ajo është përdorur në lëkurën e tuberkulozit dhe ekzemë. Infuzion i veshkave përdorur në trajtimin e obezitetit, zemrës dhe diabetit butë. Leh zierje është përdorur për dështimin e veshkave, dhimbje barku zorrëve dhe si laksativ i butë. Supë përdorur në sëmundjet e zemrës, hipertensionit, astma dhe bronkit si një expectorant dhe mjete protykashlevyy. Supë me dobësisë dhe tregon menstruacioneve pakët. Sepse kjo e bën kremra për plagët, ulcerat, veçanërisht në pacientët me diabet. Leh vaj është përdorur në gërvishtjet, shkurtime, djegiet freskëta, ulcerat dhe dëme të tjera të lëkurës. Për leh e saj përgatitore grimcuar tërësisht në pluhur, të përzier me vaj (ulliri ose misri) 01:30.


Frutat dhe lëng manit fruta është e rekomanduar për të marrë një tumor në gojë dhe fyt, dizenteria dhe si një diuretik. Kundër zbokth dhe rritjen e rritjen e flokëve duke përdorur tul dhe lëng nga suplid freskët manit. Për këtë natë, në lëkurën e kokës imponojnë fashë prej liri të llapa ose lëng për 8 orë.
Në kapsllëk pleqërie dhe hemorroide marrë çdo ditë para çdo vakt fruta të freskëta manit të bardhë. Gjethe çaji janë përdorur gjerësisht për të trajtuar hipertensionit, diabetit, disa sëmundje mendore, epilepsi. Si antipyretics mund të pini çaj: 2 tbsp Manit insistojnë në 1 litër ujë të vluar, të shtoni mjaltë për shije dhe pirë 100 ml 2-3 herë në ditë para ushqimit. Në ndarje të marrë 3 herë në ditë me 1 tbsp 300 ml lëng manit mjalti merret nga suplid pjekur manit.


Kur ju merrni TUT fruta të freskëta, ju duhet të dini në lidhje me masat e sigurisë. Fakti që menjëherë pas pranimit të tyre nuk mund të pini ujë të ftohtë, sepse ajo mund të shkaktojnë bloating ose diarre. Diabetikët dhe hypertensive duhet të dini se ju nuk mund të hani varieteteve të ëmbël TUT në sasi të mëdha. Kjo mund të çojë në rritjen e niveleve të sheqerit në gjak në pacientët diabetik dhe në pacientët hypertensive - për të rritur presionin e gjakut.
Kur mitrës gjakderdhje për të marrë lëng të manit pjekur 2 lugë 3 herë në ditë. Në epilepsi derdh 1 lugë manit leh 500 ml ujë të vluar, kuzhinier për 10 minuta, të lënë për 20 minuta. Pini gjysmë filxhan 4 herë në ditë para ushqimit.