Tableta BisakodylHome / Shëndeti / Medicines dhe droga / pilula Bisakodyl
Hape Bisakodyl me efekt laksativ, e cila është përdorur për kapsllëk. Nëpërmjet rritjen e sekrecionit mukotik në zorrën e trashë, përshpejtuar dhe thelluar peristaltikės saj. Kjo është për shkak të stimulimit të mbaresa nervore të mukozën e zorrës së trashë. Drogës hyn në fuqi brenda 6-8 orësh pas marrjes së pilulës brenda. Pllakat janë ngjyrë të bardhë ose të verdhë.
Tableta Bisakodyl rekomanduar:


Në kapsllëk akut;
Kur zorrëve ngathtësi për shkak të pushimit të zgjatur shtrat, ndryshime në dietë ose ndryshimin e vendbanimit;
Nëse perystaltytsi hipotension dhe zorrës së trashë ngadaltë;
Kur zbrazjes zorrë studime të mëparshme para dhe pas operacioneve;
Me sëmundje kardiovaskulare në raste shumë të rënda;
Nëse ofrimit.
Tableta Bisakodyl emërohen për një pije - tri tableta para gjumit. Nëse situata është shumë e vështirë - mund të marrë tre tableta në mëngjes dhe gjysmë ore para mëngjesit. Dozë të vetme për të rriturit është dhjetë miligram. Fëmijët Doza përcaktohet nga mjeku juaj. Ajo duhet të marrë parasysh moshën dhe peshën e fëmijës.

Pllakat të rëndësishme në gëlltitje tërë dhe pini shumë lëngje. Nëse tabletë përtyp dhe gëlltitje, ajo do të shkaktojë acarim të rënda të mukozës gastrike, e cila do të kërkojë dhimbje të forta. Nuk lejohet për të thyer të drogës jo më shumë se një javë.
Drogës është kundërindikuar për të marrë pengimin e zorrëve, duke kufizuar hernie, apendisitit, mungesa e kaliumit, peritonit, gjakderdhje nga trakti gastrointestinal, gjakderdhje në mitër, cystitis, kapsllëk spastik, proctitis akute, hemorroide akute me mbindjeshmëri ndaj përbërësve të drogës.

Shumë tani kujdes duhet të pini laxatives ardhshme dhe pleqsh nënat. Gjithashtu kujdes i madh duhet të tregojë, duke përdorur tableta për të mëlçisë dhe veshkave. Bisakodyl dhe droga që neutralizoj lëng acid stomakut, duhet të merren të paktën dy orë pasi të hahet qumësht apo produktet e qumështit. Në trajtimin e kapsllëk është e rëndësishme për të marrë mjaft e lëngjeve.
Një mbidozë e pilulave kolykopodobnыh manifestohet si dhimbje në bark, dehidratim. Për të ndihmuar pacientit për t'u bërë Lavage stomakut dhe trajtim simptomatike. Është gjithashtu e rëndësishme për të monitoruar kalium në serum të gjakut. Është e rëndësishme për të mbajtur ujë dhe electrolyte ekuilibër në fëmijët dhe të moshuarit.

Efektet anësore shfaqet në formën e çrregullimeve dispeptik, fryrje, alergji, lodhje, çrregullimi i menduar dhe lëvizjes. Si dhe uljen e presionit të gjakut, diarre, dehidratim, dobësi të muskujve, hipotension, dhimbje dhe simptoma të tjera.
Tableta Bisakodyl nuk duhet të përdoret vetëm. Ky medikament duhet të emërojë një mjek. Ai do të përcaktojë dozen e saktë të rastit tuaj dhe të japë rekomandime se si dhe kur për të marrë më të mirë të tyre që të mos dëmtojnë shëndetin e tyre. Prandaj është e rëndësishme për të kryer të gjitha rekomandimet e mjekut për të në mënyrë efektive dhe pasojat shëndetësore të zgjidhur problemin e kapsllëk.