Thjeshtë rue dhe përdorimin e tij në trajtimin


Rue normale (minus Thalictrum) - dalja e kësaj bime shkon thellë në histori. Pasi që kohë më parë jetonte një jashtëzakonisht të bukur sllav Vasylysta Vykulychna. Gruaja nuk mund të durojë burrin e saj në fund Michael luftëtar dhe ndarë vullnetarisht me jetën, dhe në vendin ku ajo nuk ka lindur lule të panjohur. Kjo legjendë dha rue prycharovuvaty pronë magjike të dashur. Falë ngjyrë bardha lë bimore me nofkën "silverfish". Në këtë raport, ne shqyrtojmë rue barishte e thjeshtë dhe përdorimin e tij në trajtimin e.


Përshkrimi i përgjithshëm
Pryamorastuschee zakonshëm rue është një bimë që i përket familjes Ranunculaceae. Stem lirë e lë, gjatësia e tij është 50-120 centimetra. Rrënjët e lule të ketë një ngjyrë ka filluar të thinjet dhe të rritet shumë të gjerë "zvarriten". Lë vasylistnyk duken si të mbuluara me fibra të buta trekëndëshat. Lulëzuar rue lule të vogla jeshile ose kafe, si një kokërr gruri të mbledhura për 6-8 copë në lulëzim. Lulëzuar kohë vasylistnyk bie në qershor-korrik.


Rritja Pranë
Zonës vasylistnyk shpërndarja normale është mjaft i gjerë - nga Lindja e Largët të Rusisë evropiane. Kjo është një bimë shumë tekanjoz pëlqen ambient me lagështi dhe shpesh kjo fabrikë mund të gjenden në pyje me hije pranë lumenjve, kënetave dhe scrublands.

Përdorimi në trajtimin e sëmundjeve vasylistnyk
Rue zakonshme është bimë mjekësore të vlefshme. Në mjekësi përdoret pjesën e parë dhe rrënjët vasylistnyk zakonisht. Lulet dhe gjethet janë korrur në qershor dhe korrik (rrjedhin nuk përdoret), rrënjët janë gërmuan në shtator dhe tetor. Komponentët thata kanë të njëjtën ngjyrë si të freskëta, pothuajse erë dhe të ndjehen kur përdoret hidhërim.

Për qëllime terapeutike, rue është përdorur si decoctions, infusions dhe tinctures nëpërmjet alkoolit, rrënjët pluhur të bimëve apo bimëve dhe ointments.

Taninet Rue zakonshme të pasura, acid Askorbik, të paqëndrueshme, pyrokatehynamy dhe alkaloide: talmynom që ka hypotenyzyruyuschym, qetësues, pronat antispasmodic, berberinës dobishme për hipertensionit dhe sëmundjeve të traktit gastrointestinal, talyktrymynom përdorur në dysmenorrhea, gjakderdhje mitrës dhe të tjera sëmundjet gjinekologjike.

Rue, ndër të tjera, ka gjetur zbatimin e saj në trajtimin e sëmundjeve të syrit, zabolevay mushkërive, sëmundjet neurologjike, dhe ka veti astringent dhe hemostatic, është një antiseptik i shkëlqyer dhe i jep trupit një efekt të përgjithshëm tonik.
Për shkak të toksicitetit të lartë të bimëve konvencionale rue trajtimin e sëmundjeve të përdoret me kujdes ekstrem konsultim paraprak me mjekun.

Recipes e mjekësisë tradicionale
1. Insistojnë vasylistnyk zakonisht.
Muzik 1 lugë gjelle e bimëve vasylistnyk zakonshme, derdh 200 ml ujë të vluar, të lënë për 1 orë, ikjen. Merrni 1 lugë gjelle tri herë në ditë.

2. tretësirë ​​vasylistnyk zakonisht.
Mix një pjesë gjethe vasylistnyk zakonshme me dhjetë njësi të alkoolit (70%) dhe të insistojnë në një vend të errët për 7 ditë, nxitje herë pas here. Marrë 15-25 bie tre herë në ditë.
3. Supë vasylistnyk zakonisht.
Rrënjët e bimëve (6 g) krijoj 200 ml ujë të vluar, të mbajë banjë me ujë 10 minuta, të lënë orë ostudzhuvatysya, tendosje dhe shtoni ujë në mënyrë që të marrë një volum prej qelqi. Merrni 2 lugë gjatë ngrënies 3 herë në ditë. Saved supë në 4-6 C0 deri në 2 ditë.